Yanıtsız iletiler    Étkin başlıklar

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yéñi başlık gönder Başlığı yanıtla  [ 8 ileti ] 
Yazdırma görüntüsü Önceki başlık   Soñraki başlık  
Yazar İleti
Aranacak:
 İleti Başlığı: "kişi" sözcüğünün kökeni
İletiGönderilme zamanı: 24 May 2021, 17:50 
Türkçeséver
Türkçeséver
Değerleme: -13
Esenlikler ülküdaşlar!

Bir önceki açtığım başlıkta "Ak Sözlük" denilen yerlikten söz etmiştim. Bu yerliği anıklayan kişi Türkçe'nin en başlıca sözcüklerine, eylemlerine bile yaddır diyor. "Kişi" sözcüğünü de yine Hint-Avrupa'ya bağlamış. Türkçe'nin nerdeyse bütün aytışlarında bu sözcük var. Ben Hint Avrupa kökenli olduğuna inanmıyorum ancak bir çözümleme yapmakta yarar var. Genelağda da yeterli kökenleme yapılmamış. Eski Türkçe denilip geçilmiş. Şinasi Tekin ise bu sözcüğü Toharca saymış. Yetmemiş olumsuzluk eki "ma/me"yi, pekiştirme eki "ok/ök"ü, soru sözcüğü "ne"yi, "kim" sorusunu da Toharca göstermiş. Türkçecinin bir görevi de bunlar gibilerle savaşmaktır. Dilimizi yerden yere vuran bu çaşıtlara olanak tanımayalım.

Ekler
20210524_173933.jpg
20210524_173933.jpg [ 471.44 KiB | 1499 kéz görüntülendi ]
  • -4

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 24 May 2021, 18:28 
Türkçeséver
Türkçeséver
Daha yorum yapmadan ne diye eksiliyor bu arkadaşlar, anlamadım. Bu savlar benim değil. Ben yalnızca konuyu tartışmaya açtım. Varsa bir yorumunuz buyrun belirtin.

• 3

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 25 May 2021, 18:43 
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
Değerleme: 348
Bunun gibi birçok köken açıklaması yapan site ve kitap bulunuyor. Türkçe olduğu bilinen sözcükleri başka dillerden alınmış gibi göstermeye çalışanlar olduğu gibi, eldeki en eski Türkçe kaynaklardan çok daha eskiye giden dillerdeki sözcükleri Türkçe gibi göstermeye çalışanlar da olabiliyor. Fakat siz bu iddiaları niye buraya taşıyorsunuz? Bu da bir çeşit reklam, belki de gri propaganda izlenimi verebiliyor. Ak sözlüğün yazarı kimdir, kaç kişi yazarı tanıyor, kaç kişi o siteden alıntı yapıyor? Şayet hiçbir akademisyenin kaale almadığı bir kaynaktan söz ediyorsanız onun boş iddialarıyla biz neden uğraşalım? Şu sitede görüp birileri merak etse, o siteyi ziyaret etse siteyi hazırlayan kişi de yazdıklarım ilgi görüyor diye belki daha çok bu işin üzerine düşecek. Hiç kimse iplemese belki alanadını bile yenilemeyecek ve site kapanacak. Bırakın, bu tür sitelerdeki içeriği başka sitelere taşımayın. Zaman içerisinde site kapanıp unutulur gider belki. Siz o içerikleri buraya taşıdığınızda o site kapansa bile bu forum açık olduğu ve bir moderatör konuyu silmediği sürece o çöp içerik de burada kalmaya devam etmiş oluyor.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 25 May 2021, 19:50 
Türkçeséver
Türkçeséver
Benim bu savları buraya taşımamın amacı kesinlikle yaymaca (propaganda) yapmak değildir. Ben araştırma yaparken düş geldim, burada tartışmak istedim. Sözü geçen yerlik etkin birle say gün yeni başlıklar ekleniyor. Demek kim benim dışımda da bu yerliğe göz atanlar var. Bu yerliğe girip bakanlar: "Türkçe de ne toplama bir dilmiş, en başlıca kavramları bile yad dillerden alıntılamış." diye düşünürler. Say ne denli (her ne kadar) Türkçe'ye gönül vermiş ulay Türkçe için emek çeken, çalışma yapan biri olsam da ben bile karamsarlığa düştüm niyesi bu kişinin savladığı, kaynak gösterdiği dillere göz attım. Dediklerinin çoğu tutuyor. "Kişi" sözcüğünün benzeri, anlamdaşı Sanskritçe'de "kashit" olarak geçiyor. Öteki örnekler de örtüşüyor. Ben Türkçesi Varken'in eski bir izleyeniyim. (takipçisiyim) Çalışmalarımda buradan çok yararlandım ancak gördüm ki yazışmalıkta hep kökü yad olduğu büyük oranda anlaşılan sözcükler çözümlenmiş. Kimse "ben, kara, kişi, bir, beş, sarı, ak, burun, eşek, yün, er, kim..." gibi çoğunluğun Türkçe olarak bildiği sözcükleri tartışmaya açmamış. Son olarak da benim üleştiğim bir görüntü nedeniyle söz konusu yerliğe yönelenlerin sayısında artış, buna bağlı olarak da yerliğin kurucusunda, işin üstüne daha çok düşme eğilimi olacağını sanmıyorum. Yerliğe göz attıysanız yıllardır üşenmeden işin üstüne gittiğine, elinden geldiğince Türkçe'yi yerdiğine ulay çarşaf gibi sözcük dizgesi oluşturduğuna siz de tanık olmuşsunuzdur. Bu kişi bu savları ortaya atıyorsa demek kim birileri daha atıyor. Ya da bütün bunları boşverelim. Bütün arkadaşlara: "Kişi" sözcüğünün kökeni, çözümlemesi nedir?" diye sorayım ben kısaca.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 25 May 2021, 20:43 
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
Değerleme: 348
Sizin açtığınız başlık sebebiyle birden bire ziyaretçi patlaması olmasa da, sizin gibi sitedeki içeriği farklı yerlerde tartışmaya açanlar oldukça sitenin tanınırlığında bir artış söz konusu olabilir ve zamanla zincirleme bir etkiyle bu çöplük meşhur sitelerden birine çevrilebilir. Eğer köken konusunda araştırma yapacaksanız bunun için birçok kaynak bulunuyor. Konu açarken de direkt olarak "... sözcüğünün kökeni ne olabilir?" diye sorabilirsiniz. Benim fikrim bu şekilde.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 25 May 2021, 21:22 
Türkçeséver
Türkçeséver
Pekiyi. Bundan sonra başka yerliklerden alıntılanmış sav göstermeden, doğrudan sözcüğün kendisini tartışmaya açacağım. "Kişi" sözcüğünün kökenini çok aradım ancak genellikle: "Eski Türkçedir." denilip geçilmiş. Belkim öbür üyeler bu konuda bir kaynak önerirler azı (veya) kökenleme yaparlar. Uğurlar ola.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 28 May 2021, 00:55 
İlgili
İlgili
Değerleme: 5
Kişi sözcüğünü biz Türkçe kökenli olarak biliyoruz. Ancak bu sözcüğün Hint-Avrupa dillerinde benzerlerinin bulunduğu da anlaşılıyor. Nostratikçiler de bu benzerliklerin üzerinde duruyor. Aşırı tepki gösterilecek bir durum yok.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 28 May 2021, 02:36 
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
Değerleme: 211
Kökeni Eski Türkçe kişi. Daha eskisi ancak yıldızlı (kurgulanmış) köken olabiliyor.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

Eskiden yéñiye gönderileri göster:  Diz  
Yéñi başlık gönder Başlığı yanıtla  [ 8 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 4 konuk

Bu bölüme yéñi başlıklar gönderemezsiñiz
Bu bölümdeki başlıklara yanıt véremezsiñiz
Bu bölümdeki iletileriñizi düzenleyemezsiñiz
Bu bölümdeki iletileriñizi silemezsiñiz