Yanıtsız iletiler    Étkin başlıklar

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yéñi başlık gönder Başlığı yanıtla  [ 17 ileti ] 
Béte git 1, 2  Soñraki

Yazdırma görüntüsü Önceki başlık   Soñraki başlık  
Yazar İleti
Aranacak:
 İleti Başlığı: ünalgı "radyo"
İletiGönderilme zamanı: 06 Ara 2013, 12:37 
Göñüllü
Göñüllü
Değerleme: 39
Radyo kelimesi için bir başlık açılmamış, radyo anlamında kullanılabilecek kelimeler başka başlıklarda tartışılmış. Ünalgı kelimesi Kırgız Türkçesinde radyo anlamında kullanılan bir sözcük ve sınalgı kelimesi ile de uyumludur. Uygur Türkçesinde de ün alghu "teyp" anlamında kullanılmaktadır.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İleti Başlığı: Ynt: ünalgı "radyo"
İletiGönderilme zamanı: 07 Ara 2013, 08:43 
Türkçeséver
Türkçeséver
Değerleme: 7
Taksiye "binecek", telefona "çevirecek" (sonradan "çevircek"e çevirmiş), televizyona "bakacak / görecek" gibi karşılıklar uyduran birinin radyoya "dinleyecek / duyacak" gibi bir karşılık uydurmuş olabileceğini düşünüyorum. Uydurmamışsa bile aynı saçmalıkta başka bir şey uydurmuş olabilir. Kendisine karşı çıkınca da karşı çıkana Türkçe karşıtçısı deyiveriyor. Sanki onun uydurmalarını kabul etmeyen herkes Türkçe karşıtçısı! Gerçekten Türkçeyi düşünüyorsan sen de Kırgızistan'da yıllardır bi'l-fiil kullanılan ünalgı sözünü kullan!

Bu uydurma sözü yaymak için aynı şahıs çok sayıda siteye buzulkuşu kullanıcı adıyla üye olmakta ya da penguenlerle ilgili bir metindeki bütün penguen sözlerini buzulkuşu ile değiştirip yayınlamaktadır.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 08 Ara 2013, 18:54 
Yönetici
Yönetici
Üyelik görseli
Değerleme: 6166
Adı Soyadı: Oktay DOĞANGÜN
Bu sözcük başka başlıklarda tartışıldı, yérlik içinde aratma özelliğini kullanıñız.

- Kur'an-ı Kerim (Okugu) çeviri çalışması

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 11 Ara 2013, 12:22 
Göñüllü
Göñüllü
Değerleme: 39
Oktay D. yazdı:
Bu sözcük başka başlıklarda tartışıldı, yérlik içinde aratma özelliğini kullanıñız.
Konuyu açarken kelimenin başka başlıklarda tartışıldığının farkındaydım:
PAÜlü yazdı:
Radyo kelimesi için bir başlık açılmamış, radyo anlamında kullanılabilecek kelimeler başka başlıklarda tartışılmış.
Ünalgı sözcüğünü "ortak Türkçe çalışmaları" bölümünde gündeme getirmek amacıyla ayrı bir başlık açtım.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 14 Ara 2013, 03:40 
Yönetici
Yönetici
Üyelik görseli
PAÜlü yazdı:
Konuyu açarken kelimenin başka başlıklarda tartışıldığının farkındaydım: Ünalgı sözcüğünü "ortak Türkçe çalışmaları" bölümünde gündeme getirmek amacıyla ayrı bir başlık açtım.

Siziñ başka bir başlık açmanızdan söz etmedim (öyle olsaydı, bunu söz éttiğim başlıklarla birleştirirdim). Daha çok, gelen yanıtıñ aynı türden tartışmalar içerdiğini görünce bunu belirtmek istedim.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 14 Ara 2013, 18:00 
Yazışmacı
Yazışmacı
Üyelik görseli
Değerleme: 1238
Ünalgı güzel bir sözcük. Kırgızca bir ünalgı yayın arkınıñ bağlantısı; Azattık Ünalgısı "Azatlık Radyosu"

http://www.azattyk.org/schedule.html

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İleti Başlığı: Re: ünalgı "radyo"
İletiGönderilme zamanı: 27 Tem 2014, 02:22 
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
Değerleme: 36
Kulak sözcüğünün kulamak kökünden isitmek dinlemek seslemek anlaminda diye biliyorum.
ayak atmak gibi ya da alın al yani ön cephe gibi
dirsek ve diz diremek gibi
bu animsadigim bilgi dogru ise kulgaç derdim ama bu konuda açık bilgisi olsan varsa yardimci olsun

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 28 Tem 2014, 11:50 
Yönetici
Yönetici
Üyelik görseli
kulgak sözüğünüñ bir köken açıklaması bulunmuyor. kulga- diye bir éylem ne yazık ki görülmüş değil. İlgili başlığa bakabilirsiñiz.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 29 Tem 2014, 03:36 
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
Değerleme: 36
Ben de emin değilim usumda boyle bir bulutlu bir bilgicik var ama çıkaramadım kisaca es geçelim.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 20 Oca 2015, 22:38 
Yazışmacı
Yazışmacı
Üyelik görseli
Değerleme: 675
Taksiye "binecek" demiş olabilirim. Ne var ki karşılık önerdim :) Taksi binecek değil mi zaten? Ayrıca taksiye "sarıtaşıt" da karşılığım var. Beğenen kullanır beğenmeyen kullanmaz. Telefona "çevircek" dedim. Nitekim telefon öyle bence. Ayrıca başka karşılıklarım da var telefon için. Beğenmiyorsanız kullanmazsınız. Televizyona asla "bakacak/görecek" ve radyoya "dinleyecek/duyacak" demedim. Ama "dinleyecek" güzel gözüküyor. TDK misali herşeyi bana atarak karalamaya çalışıyorsunuz görüldüğü gibi. Ben bana karşı çıktınız diye Türkçe karşıtçısı diye suçlamıyorum, 2007-2008'den beri Türkçe için emek vermeye çalışıyorum ancak sizin gibiler bu emeğe saygı duymuyorsunuz ve kullanıcı adında ve imzanızda bile emeğe karşı balta vurmaya, karalamaya çalışıyorsunuz. Böyle hem emeğime saygısızlık yapıp hem de emeği karalamaya ve çalmaya çalışacak kadar basitsiniz. Son olarak ben sizin buyrukaltınız değilim, siz dediniz diye "ünalgı" diyeceğim vardıysa da demem!

http://archive.is/h7AOj Gerçek yüzü hasımlarımın..

https://www.youtube.com/watch?v=v6M3xtO_9SY

• 8

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 20 Oca 2015, 22:47 
Yönetici
Yönetici
Üyelik görseli
Türkeröz yazdı:
Taksiye "binecek" demiş olabilirim. Ne var ki karşılık önerdim :) Taksi binecek değil mi zaten? Ayrıca taksiye "sarıtaşıt" da karşılığım var. Beğenen kullanır beğenmeyen kullanmaz. Telefona "çevircek" dedim. Nitekim telefon öyle bence. Ayrıca başka karşılıklarım da var telefon için. Beğenmiyorsanız kullanmazsınız. Televizyona asla "bakacak/görecek" ve radyoya "dinleyecek/duyacak" demedim. Ama "dinleyecek" güzel gözüküyor. TDK misali herşeyi bana atarak karalamaya çalışıyorsunuz görüldüğü gibi. Ben bana karşı çıktınız diye Türkçe karşıtçısı diye suçlamıyorum, 2007-2008'den beri Türkçe için emek vermeye çalışıyorum ancak sizin gibiler bu emeğe saygı duymuyorsunuz ve kullanıcı adında ve imzanızda bile emeğe karşı balta vurmaya, karalamaya çalışıyorsunuz. Böyle hem emeğime saygısızlık yapıp hem de emeği karalamaya ve çalmaya çalışacak kadar basitsiniz. Son olarak ben sizin buyrukaltınız değilim, siz dediniz diye "ünalgı" diyeceğim vardıysa da demem!

Sanırım "buzulkuşu sözü uydurmadır" adlı kullanıcıya yanıt yazdıñ. Kimse zaten bu yazışmalıkta başkasına hiçbir sözcüğü dayatamaz, kurallara aykırıdır (kurallara aykırı durumları üyeler bildirir). İsteyen radyo dér, isteyen ünalgı dér, isteyen diñleyecek dér. O yüzden göñlüñüz burada rahat olsun.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 20 Oca 2015, 22:55 
Yazışmacı
Yazışmacı
Üyelik görseli
Değerleme: 675
Oktay D. yazdı:
Türkeröz yazdı:

Sanırım "buzulkuşu sözü uydurmadır" adlı kullanıcıya yanıt yazdıñ. Kimse zaten bu yazışmalıkta başkasına hiçbir sözcüğü dayatamaz, kurallara aykırıdır (kurallara aykırı durumları üyeler bildirir). İsteyen radyo dér, isteyen ünalgı dér, isteyen diñleyecek dér. O yüzden göñlüñüz burada rahat olsun.

Evet ona ve onun gibi karalama peşinde olanlara dedim. Burada gönlüm rahat sağolun. Yalnızca olur olmadık yerlerde yaptıkları terbiyesizliklerine ve üçkağıtlıklarına kızıyorum >:(

http://archive.is/h7AOj Gerçek yüzü hasımlarımın..

https://www.youtube.com/watch?v=v6M3xtO_9SY

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 21 Oca 2015, 11:34 
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu
Üyelik görseli
Değerleme: 1360
Ünalgı sözcüğünün kökenlemesi nedir? Birleşik bir sözcük mü? (ün+algı) Birleşik değil de türemiş bir sözcükse doğru uyarlanışı ünelgi gibi bir şey olmaz mı?

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 21 Oca 2015, 11:36 
Yönetici
Yönetici
Üyelik görseli
Toygun yazdı:
Ünalgı sözcüğünün kökenlemesi nedir? Birleşik bir sözcük mü? (ün+algı) Birleşik değil de türemiş bir sözcükse doğru uyarlanışı ünelgi gibi bir şey olmaz mı?

sınalgı < sın + algı
ünalgı < ün + algı

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiThis post was deleted by Türkeröz on 31 Oca 2015, 03:21.

Eskiden yéñiye gönderileri göster:  Diz  
Yéñi başlık gönder Başlığı yanıtla  [ 17 ileti ] 
Béte git 1, 2  Soñraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Bu bölüme yéñi başlıklar gönderemezsiñiz
Bu bölümdeki başlıklara yanıt véremezsiñiz
Bu bölümdeki iletileriñizi düzenleyemezsiñiz
Bu bölümdeki iletileriñizi silemezsiñiz
Bu bölüme eklentiler gönderemezsiniz

Geç: