1. bét (Toplam 1 bét)

Göktürk Yazısını Öğrenme Kılavuzu

İletiGönderilme zamanı: 06 Mar 2010, 12:18
gönderen Gökbey
Yazarın önsözü:

Bu kılavuz, Türkçenin ilk yazılı belgelerinde kullanılan Orhun (Göktürk) yazısını, Türkiye TÜRKlerine basit düzeyde öğretebilmek amacıyla hazırlanmıştır. Kılavuzdan yararlanarak, Göktürkler dönemi ve Göktürkçe hakkında genel anlamda bilgi edinebilir; Göktürk alfabesindeki harflerin yazım ve kullanım özelliklerini kavrayarak Göktürk yazısını öğrenebilirsiniz.

Bir yazı sistemini derinlemesine öğretmek için bu kılavuz yetersiz kalacaktır. Çünkü burada Göktürk yazısı, oldukça basit düzeyde anlatılmaktadır. Bu kılavuz yardımıyla Göktürkçe üzerinde yapacağınız çalışmalar sonucunda, Türk ulusuna ait tek milli alfabe olan Göktürk alfabesini ve yazısını Orhun Yazıtları'nı taşlar üzerinden okuyabilecek düzeyde öğrenebilir; Göktürk harfli yazıtlar hakkında genel bilgi sahibi olabilir ve bugün kullandığımız Türkiye Türkçesini Orhun yazısına uyarlayabilirsiniz.

Bu kılavuz hakkındaki görüşlerinizi ve varsa yanlışlarımızı e-posta yoluyla bize bildirirseniz, çalışmamızın iyileştirilmesinde bize katkı sağlamış olursunuz. Kutlu dileğimiz, Türk gençlerinin Türk dilinin köklerine kadar uzanabilmesi ve oradan alacağı ışık ile bilinçlenmesidir.

Kılavuzun hazırlanmasında beni yönlendiren ve eksiklerini gidermemde sonsuz desteğini esirgemeyerek bu çalışmanın ortaya çıkmasında en az benim kadar emeği bulunan değerli hocam Yrd. Doç. Dr. Ercan ALKAYA'ya teşekkür ederim.

Bu çalışma, acunun dört yanına dağılmış yüce TÜRK budununa armağandır.

Yavuz TANYERİ


[glow=yellow,2,300]Göktürk yazısını öğrenme kılavuzunu indirmek için tıklayıñ...[/glow]

Ynt: Göktürk Yazısını Öğrenme Kılavuzu

İletiGönderilme zamanı: 20 May 2010, 13:48
gönderen cavabien
benim soru var  ! bu konusunda Türkiyedeki okulda ders var mı ?

Ynt: Göktürk Yazısını Öğrenme Kılavuzu

İletiGönderilme zamanı: 09 Haz 2010, 17:50
gönderen Gökbey
cavabien yazdı:benim soru var  ! bu göktürkçe konusunda Türkiyedeki okulda ders var mı ?


Ne yazık ki yok. Yalnızca ilkokulda iken bir paragraflık bir bölüm vardı, tek anımsadığım bu. :(

Ynt: Göktürk Yazısını Öğrenme Kılavuzu

İletiGönderilme zamanı: 31 Ağu 2010, 18:10
gönderen İskicap
Göktürkçe

Görsel

R/er damgasını, Mısır HiyeroGrafi karakterleri arasında,
haç simgesinin sol yanında gördüm veya benzettim.

Görsel

Mısır Ankh’ının yanı sıra bu gün kiliselerde kullanılan Haç da Mısır hiyografik yazılarda görülebilmektedir. Yukarıdaki yazıt dikkate değerdir. Burada Hristiyanların, kendi inanışlarına özgü olduğunu sandıkları Haç'ın simgesi var. Şurada rastladım.

Ynt: Göktürk Yazısını Öğrenme Kılavuzu

İletiGönderilme zamanı: 25 Eki 2010, 21:53
gönderen Teriyont
R tamgasının Mısır'a Türkler aracılığıyla ulaşması olağandır bence. Öyleki bu konuda Kâzım Mirşan'ın "Ögül - Okus Abece ekinç yayılımı" çalışmasını inceleyebilirsiniz.

-" Mısır piktogramlarını da farklı değerlendirmek gerekir. Mısır'ın Theben (Sudan) yakınlarındaki NEGADE bölgesinde M.Ö. 3000-2000 yıllarına ait bulgular, SÜMER kültürüne şaşırtıcı derecede benzemektedir. MENES’ten önce MISIR’da hiç bir resim-yazıya rastlanmamakta, o tarihten (M.Ö. 2948) sonra birdenbire medeniyet hızla gelişme göstermiş, karmaşık piktogramlar bütün yapıları süslemişti.

- Kâzım Mirşan’a göre, Mısır yazılarını çözmenin tek yolu, o dönemde bütün AVRASYA’da kullanılan ve Sümerler'den Mısır'a ulaşan ÖGÜL-OKUS ALFABESİ'nden yararlanmaktır. Çünkü yazılar o dille yazılmıştır. (Bakınız: OT-OĞ Tamğaları)

- Proto-Türkler'den bir kol da Mezopotamya'dan yollarına devam ederek OT-OĞ adını verdikleri Mısır'a yerleşmişlerdir. Bunu, Mısır Yazıtlarındaki Türk Tamgalarından tesbit ediyoruz ".

Ynt: Göktürk Yazısını Öğrenme Kılavuzu

İletiGönderilme zamanı: 27 Eki 2010, 14:15
gönderen İskicap
Ağbağında R tamgası ulayu Oz tamgasına ilişkin birkaç bilgi edindim.

Özellikle Haluk Berkmen'in çalışmalarında, (konu özünü oluşturmasa da) bu iki tamganın araştırması var ulayu bana uslu geldi. "Su" ulayu "mu" sözcükleri arasındaki bağlantı yadsınamaz düzeyde. Oz tamgasının ilişkisindeki Svastika'nın anlamında da su savı vardır.
Finike (GUBLA) Abecesi - Osiris(Oz/İris).

"Göktürk Yazısını Öğrenme Kılavuzu" adlı konudan sapmamak adına "TürkAtı" yerliğindeki bilgiler kılavuz amacıyla okunabilir.

Esenlikle.

Ynt: Göktürk Yazısını Öğrenme Kılavuzu

İletiGönderilme zamanı: 30 Nis 2011, 14:20
gönderen Atbaşkan
Arkadaşlar gelin şu Mısır yazısını  okumaya çalışalım.

Ynt: Göktürk Yazısını Öğrenme Kılavuzu

İletiGönderilme zamanı: 02 Oca 2012, 23:46
gönderen dağhan
Geŋelağda bu köprüye denk geldim. Verilmiş ise affola.

http://www.eskitarih.com/?p=3640

Ynt: Göktürk Yazısını Öğrenme Kılavuzu

İletiGönderilme zamanı: 03 Eki 2012, 15:09
gönderen erlik
Özür dilerim, yanlış konuya yazmışım.