Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

ihtiyaç

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Ynt: ihtiyaç

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 04 Oca 2019, 21:06

Gereksinim sözcüğü yanında gereksinmek eylemi de var. "Neye ihtiyâcın var?" yerine "Neye gereksinimin var?" dememize gerek yok. Kısaca "Neye gereksiniyorsun?" diyebiliriz. Konuşma dilinde bu "neye gereksiniyon" diye kolayca okunabilir.
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini

OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Dérnek Üyesi

Değerleme: 1100

İletigönderen datadeveb » 04 Oca 2019, 21:16

TürkçeSözlük78 yazdı:Gereksinim sözcüğü yanında gereksinmek eylemi de var. "Neye ihtiyâcın var?" yerine "Neye gereksinimin var?" dememize gerek yok. Kısaca "Neye gereksiniyorsun?" diyebiliriz. Konuşma dilinde bu "neye gereksiniyon" diye kolayca okunabilir.

Okuyamadım "neye gereksiniyon" :-[
  • 0

Dil bilgisi çok olan birisi değilim. Hakkınızı helâl edin. Kelime-i Tevhid söyleyelim, çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyup uyalım, amel edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ yardım ve kabul etsin.
Ortak Türkçe Konatı: Discord sunucusu
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1207

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 04 Oca 2019, 21:20

Okunuşları ağızdan ağza göre değişebilir. Başta İstanbul ağzı ile yazımını verdim. İstediğiniz gibi okuyun. :D
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini

OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

Değerleme: 1100

İletigönderen TDK » 04 Oca 2019, 21:23

Okuyamıyorsan "sana ne gerek? ne gerekiyor?" gibi alternatifler var. Türkçesi varken Türkçe karşılık arama çabası niye?
  • 5

TDK
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 50

İletigönderen datadeveb » 04 Oca 2019, 21:33

"Neye .....in var?" türünde tümceyi Türkçe sözcükle kullanabilmeliyiz. Daha bunun bilişim ve bilim alanına girişi var. Yani bu işlerin. Türkçe sayısal bir dildir. Sayılarla oynayabildiğimiz gibi sözcüklerle de oynayabilmeliyiz. Ve sözcükler birbirini sağlama almalı. > TÜRKÜTÜK sözcüğünü türettiğimde içinde tür, türkü, tük, kütük sözcüklerini görebiliyorsunuz yalnız KÜ sesinin bir anlamı şimdilik yok. Gelecekte bunlar kütürtük olarak yer değiştirdiğinde ortaya çıkan sonuçlar sayısal dengeyle doğrulanabilir olmalıdır. Yoksa Türkçe'yi öldürürsünüz. Şu an görmüyorsunuz ama ilk sesin anlamı bile var. ses+ses+.... diye kök sözcük türüyor. Bunlar birbiriyle uyumlu. Yalnız seslerin etkilerini çözmem gerekiyor. ü yanına l gelirse, s gelirse, f gelirse ne oluyor gibi ortaklıkları çıkarmam gerek. Sav bana il olduğu için sizin bu konuda bir şey demeniz gerekmez.
  • 0

Dil bilgisi çok olan birisi değilim. Hakkınızı helâl edin. Kelime-i Tevhid söyleyelim, çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyup uyalım, amel edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ yardım ve kabul etsin.
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen cingelek » 04 Oca 2019, 21:40

datadeveb yazdı:"Neye .....in var?" türünde tümceyi Türkçe sözcükle kullanabilmeliyiz.
O nedenmiş? Her fiilin farklı istemi olabilir: birini engellemek, birine engel (veya mani) olmak. Bir şeye ihtiyacı olmak muhtemelen Arapçada bu anlamdaki fiilin ilâ harficerriyle kullanılmasından dolayı dilimize bu şekilde geçmiştir. Aynı manayı ifade etmek üzere kullanılacak fiilin de illa aynı istemle kullanılması şart mı?
  • 0

En soñ cingelek tarafından 04 Oca 2019, 22:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
cingelek
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 418

İletigönderen datadeveb » 04 Oca 2019, 21:48

Bakınız ben önyüz çatısı geliştiricisiyim. Türkçe o kadar güzel ki... Neler yaptığımı incelemeniz gerek. Türkçe olmayan sözcükler beni tıkıyor. Eğer https://data-deveb.github.io/1.0/tr/ girip içeriği biraz okursanız ne kadar çaba gösterdiğimi anlarsınız. Aynı enitte buyruklama yazımıda Türkçe'dir. Bu nedenle ben gerek duyduğum şeye yönelik sözcük önerisi başlatabiliyorum. Amacım yabancı sözcüklerden kurtulup kısa ende sayısal dengeyi çözmek.
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen cingelek » 04 Oca 2019, 21:58

Dil konusunda yarım yamalak bir şeyler okuyup sonra çoğunluğu kaidelere uymayan ve gereksiz türetimler (daha doğrusu uydurmalar) ile uğraşmak sizin için zaman kaybı. Burada bunları sizinle tartıştıkça bizim için de zaman kaybı. Kökün ifade ettiği manalarla ve eklenen ekin ifade ettiği manalarla hiçbir alakası bulunmayan türetimler kolay kolay kullanım bulmaz, bulacak olursa da dilimiz için zararlıdır.

Köklere ve eklere bakmadan sesi birim olarak kabul ettiğinizi söylüyorsanız bu konuda da tutarlı bir iş yaptığınızı düşünmüyorum. Bu bana bilmemneyi çağrıştırıyor diyerek uydurma kelimelere mana yüklenemez.

Bir veritabanı kurarsınız, ta eski Türkçeden itibaren kelimeleri o veritabanına eklersiniz (burada bu kadar vakit harcadığınıza göre vaktiniz var). Sonra birbirine benzer sesli kelimeleri hem köküne ekine hem de seslerin dizilişi, vb. yönlerden tasnif edersiniz. Bunlarla ilgili istatistikler hazırlarsınız. Böyle üç-beş makale okuyup sonra büyük bir keşif yapıyormuş gibi bir sürü saçmalıkları sıralamak bilim değildir. Bir de güya bunu biz anlayamıyoruz, kapasitemiz yetmiyor.
  • 0

cingelek
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen datadeveb » 04 Oca 2019, 22:01

cingelek yazdı:Dil konusunda yarım yamalak bir şeyler okuyup sonra çoğunluğu kaidelere uymayan ve gereksiz türetimler (daha doğrusu uydurmalar) ile uğraşmak sizin için zaman kaybı. Burada bunları sizinle tartıştıkça bizim için de zaman kaybı. Kökün ifade ettiği manalarla ve eklenen ekin ifade ettiği manalarla hiçbir alakası bulunmayan türetimler kolay kolay kullanım bulmaz, bulacak olursa da dilimiz için zararlıdır.

Köklere ve eklere bakmadan sesi birim olarak kabul ettiğinizi söylüyorsanız bu konuda da tutarlı bir iş yaptığınızı düşünmüyorum. Bu bana bilmemneyi çağrıştırıyor diyerek uydurma kelimelere mana yüklenemez.

Bir veritabanı kurarsınız, ta eski Türkçeden itibaren kelimeleri o veritabanına eklersiniz (burada bu kadar vakit harcadığınıza göre vaktiniz var). Sonra birbirine benzer sesli kelimeleri hem köküne ekine hem de seslerin dizilişi, vb. yönlerden tasnif edersiniz. Bunlarla ilgili istatistikler hazırlarsınız. Böyle üç-beş makale okuyup sonra büyük bir keşif yapıyormuş gibi bir sürü saçmalıkları sıralamak bilim değildir. Bir de güya bunu biz anlayamıyoruz, kapasitemiz yetmiyor.

6000 den çok kök sözcük var. Diğer bilgisayarımda duruyor. Eleştirileriniz için sağ olun.
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen kuluduk » 04 Oca 2019, 22:12

En kolayı eksiyi basıp geçmek. Tartışmak zaman kaybı. Çünkü tartışılan kişi eleştirilerden ders çıkartmıyor.

Gerek varken, gereksinim varken başka ne uydurabilirim diye uğraşıyor.

Gerey gibi bir uydurmayı kullanacağıma atalardan kalma ihtiyaç kelimesini kullanmayı tercih ederim. En azından ihtiyaç dediğim zaman bunu Azerbaycan Türkü de anlıyor, Özbek Türkü de, Uygur Türkü de...
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 228

İletigönderen datadeveb » 04 Oca 2019, 22:30

Gereksinmek muhtaç olmak anlamında. Gerek sözcüğü ihtiyaç anlamında ama neye ihtiyacın var gibi bir tümce kurmak istediğimizde neye gereğin var gibi bir söz söylemek gerekiyor. Neye gereksinimin var demekte uzun söylemesi güç oluyor. Gerey sözcüğü burada iş görür diye ihtiyaç sözcüğünün kullanılacağı yerde gerey kullanalım diye önerdim. Gerek sözcüğü de kendi anlamını koruyor onda sıkıntı yok. Gereğin yerine gereyin diyebilelim diye dedim. Özünde gere- (kerge-) eylemi oluyor. Belki

"Neye geresin var" gibi bir söz bile düşünülebilir. İhtiyaç sözcüğü kullanıldığında anlaşılan anlam bağımı sürmesini istedim. Siz benimle ilgili dilediğinizi düşünebilirsiniz. Verin -5leri. Bende beni anlamıyorlar diye veriririm -5leri... Böyle mi olmalı? :) Ben böyle biri değilim. Biri bir öneri sunduysa düşünürüm. Öneriyi verenin ne düşündüğünü de düşünürüm. Allah hiçbir uğraşı boşa çıkarmaz. Eğer iyi bir şey yapmak istiyorsanız. Allah'a inanmayanlara gelince siz son sözlerime katık değilsiniz.
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen cingelek » 04 Oca 2019, 22:32

datadeveb yazdı:Gereksinmek muhtaç olmak anlamında. Gerek sözcüğü ihtiyaç anlamında ama neye ihtiyacın var gibi bir tümce kurmak istediğimizde neye gereğin var gibi bir söz söylemek gerekiyor.
Yani diyorsunuz ki illa Arapçadan geçen kelime nasıl kullanılıyorsa aynısı olacak. Sana ne gerek? diye sorunca ne yönelme hâli eki, gerek iyelik eki almadığı için olmaz, öyle mi?
  • 0

cingelek
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen datadeveb » 04 Oca 2019, 22:39

cingelek yazdı:
datadeveb yazdı:Gereksinmek muhtaç olmak anlamında. Gerek sözcüğü ihtiyaç anlamında ama neye ihtiyacın var gibi bir tümce kurmak istediğimizde neye gereğin var gibi bir söz söylemek gerekiyor.
Yani diyorsunuz ki illa Arapçadan geçen kelime nasıl kullanılıyorsa aynısı olacak. Sana ne gerek? diye sorunca ne yönelme hâli eki, gerek iyelik eki almadığı için olmaz, öyle mi?

Arapça sözcüğün etkisinde Türkçe sözcük olunca daha iyi oluyor. Bu konuyla ilgili geçmişte "Ben eve gidiyorum" sözü üzerinden sayısal denge göstermeye çalışmıştım.

"Ben eve gidiyorum." (1 * 2 * 3)
"Gidiyorum ben eve." (3 * 1 * 2)
"Eve gidiyorum ben." (2 * 3 * 1)
"Gidiyorum eve ben." (3 * 2 * 1)
"Eve ben gidiyorum." (2 * 1 * 3)

Gibi... Bu da yazılım dilinde kullanılacak güçlü bir özellik. Söz yazarak yazılım yazdığınızı düşünün... Yalnızca bilgisayara ne yapması gerektiğini anlatacaksınız. Gün geldiğinde çoğu şeyi kendi yazılıma dönüştürecek. :o Coştum sanırım. ;D
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 04 Oca 2019, 22:46

datadeveb yazdı:Gereksinmek muhtaç olmak anlamında.

géreksin- sözcüğü, "gérek duymak" añlamındadır, "muhtaç olmak" déğil.

Ayrıca öteki görüş bildiren arkadaşlara katılıyorum. Yazışmalığıñ soñ 1 aylık tartışmaları siziñ Türkçe olan şeylere Türkçe veya uydurukça karşılıklar bulmañızla ve géri kalanımızıñ size tepki göstermesiyle geçti.
  • 11

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 6162

İletigönderen datadeveb » 04 Oca 2019, 22:57

Oktay D. yazdı:
datadeveb yazdı:Gereksinmek muhtaç olmak anlamında.

géreksin- sözcüğü, "gérek duymak" añlamındadır, "muhtaç olmak" déğil.

Ayrıca öteki görüş bildiren arkadaşlara katılıyorum. Yazışmalığıñ soñ 1 aylık tartışmaları siziñ Türkçe olan şeylere Türkçe veya uydurukça karşılıklar bulmañızla ve géri kalanımızıñ size tepki göstermesiyle geçti.

Ben nişanyanın yalancısıyım.

YTü: [ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı, 1945]
gereksinmek: ... muhtaç olmak.
< TTü gerek +sIn-

→ gerek

Benzer sözcükler: gereksinim, gereksinme

Uydurukçuluk? Bu konuda özelden iletişime geçip şurda burda uydurma yaptığımı söylesin özel olarak iletişimle anlatayaım neden türettiğimi. Ses anlam çalışması yapıyor olmam Türkçe kuralları boş saymak demek değildir. Neyse kim hangi konuda bu yanlış diyorsa söyleyebilir. İnatçıyı severim doğruda inat ettiği sürece.
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

ÖncekiSoñraki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 25 konuk

Reputation System ©'