TVT Türkçe Karşılıklar Kılavuzu 2008

Türkçesi Varken Topluluğu (TVT) olarak, genelağ üzerinde çalışmaya başladığımız 28 Oğuzay 2007 günayından beri Türkçe’ye girmiş, giren ilen girecek olan sözcükler üzerinde araştırmalar yapmış, bunlar için karşılıklar önermişizdir.

Sözcük türetiminde izlenen yol; önce eski dile bakılmış ardından Anadolu ağızları yoklanmış, olmazsa Asya Türklerinin sözleri gözden geçirilmiştir. Eğer tüm bunlara karşın uygun sözcük bulunamamışsa, türetim yoluna gidilmiştir.

Bu kılavuzda, 28 Oğuzay 2007 ile 30 Orakay 2008 günayları arasında yerliğimizde (www.turkcesivarken.com) yapılan türetimlerin bir derlemesi yer almaktadır. Bu da yaklaşık bir yıllık çalışmanın ürünü olduğunu gösterir. Derlenen sözcük sayısı 600 kadardır.

Yerlikte yazılan her bir öneriyi tek tek okuyup, üzerinde oydaşılan sözcükleri derlemeye aldık. Gözden kaçanlar uza eksikler / yanlışlar olması olası bir durumdur.

Bu gibi geribildirimleri yapmanızı bekliyorum. Bir sonrakı kılavuzun daha başarılı olması buna bağlı. Türkçesi Varken Topluluğunun tüm üyelerine, katkılarından dolayı seviler sunarım. Dilimize uğurlu olması dileğiyle…

 

2 cevap

 1. avatar Tarkan Sancak dedi ki:

  Ugrola,

  Coktan beri bu yerlikde üyeyim uza eski görünümü daha gösterisliydi.

  yazismalikda yeni yeni sözcükler görüyorum ancip bu sözcükler TVT karsiliklar kilavuzu 2008de yok.
  Bana yeni eklenen sözcüklerin yerini söyliye bilirmisiniz?

  Esenlikler.

 2. avatar Gökbey ULUÇ dedi ki:

  Tarkan Sancak:
  yazismalikda yeni yeni sözcükler görüyorum ancip bu sözcükler TVT karsiliklar kilavuzu 2008de yok.
  Bana yeni eklenen sözcüklerin yerini söyliye bilirmisiniz?
  Esenlikler.

  Yeñi sözcükleri 2009 kılavuzunda bulacaksıñız. Eñ geç dokuzuncu ayda anık (hazır) olur.

Yorumlar kapatıldı.