Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Bir sözlük çıkaralım.

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

Bir sözlük çıkaralım.

İletigönderen Türkilizce? » 09 Ara 2011, 17:35

Merhabalar. Bir sözlük çıkartsak iyi olur. Vikipedi üzerinde kullanıcı alt sayfamda (http://tr.wikipedia.org/wiki/Kullan%C4% ... rk%C3%A7em) bu sözlüğü açmayı düşünüyordum ancak burada yapmanın daha iyi olacağını düşündüm. Sözlükte Sözcük - Türkçesi - Köken ve köken dildeki söylenişi yazabiliriz. Olmadı sözcüğün anlamı, birkaç cümle örneği ve diğer Türk dillerindeki söylenişleri de yazılır. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu arada MediaWiki yazılımını mı kullansak yerlikte? Sistem iletileri daha kolay çevrilir. Bu konuda yardım da edebilirim.

İyi günler. 
  • 0

Türkilizce?
Sesli Yeñi Üye
Sesli Yeñi Üye

Değerleme: 0

Ynt: Bir sözlük çıkaralım.

İletigönderen ingichka » 09 Ara 2011, 18:14

Türkilizce? yazdı:Merhabalar. Bir sözlük çıkartsak iyi olur. Vikipedi üzerinde kullanıcı alt sayfamda (http://tr.wikipedia.org/wiki/Kullan%C4% ... rk%C3%A7em) bu sözlüğü açmayı düşünüyordum ancak burada yapmanın daha iyi olacağını düşündüm. Sözlükte Sözcük - Türkçesi - Köken ve köken dildeki söylenişi yazabiliriz. Olmadı sözcüğün anlamı, birkaç cümle örneği ve diğer Türk dillerindeki söylenişleri de yazılır. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu arada MediaWiki yazılımını mı kullansak yerlikte? Sistem iletileri daha kolay çevrilir. Bu konuda yardım da edebilirim.

İyi günler.   
Bununla ilgili hazırlık ma çalışmalar (Bilge sözlük vs.) var birak henüz çın tutmadı.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 19

İletigönderen ingichka » 09 Ara 2011, 18:16

ingichka yazdı:
Türkilizce? yazdı:Merhabalar. Bir sözlük çıkartsak iyi olur. Vikipedi üzerinde kullanıcı alt sayfamda (http://tr.wikipedia.org/wiki/Kullan%C4% ... rk%C3%A7em) bu sözlüğü açmayı düşünüyordum ancak burada yapmanın daha iyi olacağını düşündüm. Sözlükte Sözcük - Türkçesi - Köken ve köken dildeki söylenişi yazabiliriz. Olmadı sözcüğün anlamı, birkaç cümle örneği ve diğer Türk dillerindeki söylenişleri de yazılır. Siz ne düşünüyorsunuz?

İyi günler.   
Bununla ilgili hazırlık ma çalışmalar (Bilge sözlük vs.) var birak henüz çın tutmadı.
Çın tutmadı sözünü yanlış kullanmışım. "Çın olmadı" demekçi idim.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Bengitaşlarındili » 09 Ara 2011, 20:33

ingichka yazdı:
ingichka yazdı:

İyi günler. 
Çın olmadı sözünü gerçekleşmedi anlamında kullanıyorsanız, size turmuşga aşmadı> durmuşa aşmadı ( yaşama geçmedi) sözünü tavsiye edebilirim. Bilgiğim kadarıyla başka Türk dillerindeki kullanım bu yönde..
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen ingichka » 09 Ara 2011, 20:49

Bengitaşlarındili yazdı:
ingichka yazdı:
ingichka yazdı:[quote="Türkilizce?"]
Merhabalar. Bir sözlük çıkartsak iyi olur. Vikipedi üzerinde kullanıcı alt sayfamda (http://tr.wikipedia.org/wiki/Kullan%C4% ... rk%C3%A7em) bu sözlüğü açmayı düşünüyordum ancak burada yapmanın daha iyi olacağını düşündüm. Sözlükte Sözcük - Türkçesi - Köken ve köken dildeki söylenişi yazabiliriz. Olmadı sözcüğün anlamı, birkaç cümle örneği ve diğer Türk dillerindeki söylenişleri de yazılır. Siz ne düşünüyorsunuz?

İyi günler.   
Çın olmadı sözünü gerçekleşmedi anlamında kullanıyorsanız, size turmuşga aşmadı> durmuşa aşmadı ( yaşama geçmedi) sözünü tavsiye edebilirim. Bilgiğim kadarıyla başka Türk dillerindeki kullanım bu yönde..
[/quote]Azerbaycan Türkçesinde çın olmaq kullanılıyor. Siz aytan sözü de biliyorum.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 09 Ara 2011, 21:43

Birkaç koldan ve hem Yönetimce hem de bazı üyelerimizce farklı ereklere sahip sözlük çalışmaları yapılmaktadır. Bitince tümünü yayınlayıp hep birlikte çalışacağız.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5167

İletigönderen Salih Dinçer » 30 May 2013, 05:55

Günaydın,

Öncelikle bu yazışmalıktan (forum) Hakkı Öcal sayesinde haberim olduğunu belirtmeliyim. Ben İngilizce öğrenmeye çalışan ve henüz bir haftalık ders gören bir öğrenciyim. Şimdi diyeceksiniz ki burada ne işin var be kardeşim...:)

Belki de demeyeceksiniz; öyle ya, şu an etkin olan bir başlıktaki Alman burada yüksek dozda Türkçeyi eleştiriyorsa ben sıkı bir seveni olarak elimden geldiğince katkı sağlamalıyım. Bazı arkadaşlarımız gibi öz Türkçeye yakın (acaba memlekleri mi farklı?) yazışamayabilirim/anlayamayabilirim ama gereken çabayı göstermeye gayret edeceğim.

İşte bu yüzde bu başlığı da hortlattım...:)

Acaba çalışmaya devam edilen sözlükten ne zaman faydalanabiliriz. Bu konuda bilgi verirseniz (verildiyse de yeni üye olduğum için ben görmedim, beni mazur görürseniz) sevinirim.

Sevgiler, saygılar...
  • 0

Üyelik görseli
Salih Dinçer
İlgili
İlgili

Değerleme: 3

İletigönderen Oktay D. » 30 May 2013, 13:21

Bilge Sözlük şimdi sınama yayınında, yakında tümden yayına girer.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Bi50likdaha » 18 Tem 2013, 01:50

Vikisözlük denen yeri güncelleyip , tüm dünyaya katkıda bulunabilirsiniz aslında.
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 420

İletigönderen Oktay D. » 18 Tem 2013, 02:16

Vikisözlük, pék kullanışlı değil. Ancak bizim yapacağımız sözlükten VikiSözlük yararlanabilir, dahası yararlanacaktır da.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen toorku » 18 Ara 2014, 02:34

bu başlığı uyandırıyorum çünkü ağımsız bir sözlük istiyorum yani ağ üzerinden çalışmayıp yerelde çalışan gerekince veriyığını güncellenen bir uygulama

var mıdır bilen
  • 0

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1253

İletigönderen TDK » 23 Eki 2015, 01:55

Oktay D. yazdı:Bilge Sözlük şimdi sınama yayınında, yakında tümden yayına girer.
"Yakında sinemalarda" gibi olmuş.
  • 1

TDK
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 25

İletigönderen toorku » 23 Eki 2015, 05:53

aslinda ayr sozluk yazilimina gerek yok eger stardict bicimliginde bir sozluk veriyigini olusturabilirsek bunu bir suru yazilimda kullanabiliriz mesela GoldenDict( linux, win), Stardict(linux,win) Qdict(android) vb
  • 0

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1253

İletigönderen cingelek » 17 Mar 2019, 19:30

Oktay D. yazdı:Bilge Sözlük şimdi sınama yayınında, yakında tümden yayına girer.
Yakında derken?
  • 0

cingelek
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 371

İletigönderen Oktay D. » 17 Mar 2019, 21:38

Sınama yayınında birtakım hatalar ortaya çıktı, ancak onları düzeltmeye fırsatım olmadı (o zaman doktoramı yapıyordum, sonra teze başladım, ardından ülke değiştirince o işi tümüyle sarkıtmış oldum). Añımsattığıñız iyi oldu.
  • 1

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Dön Géñel yazışma

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'