Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

bularantı (girdap)

Yöresel sözcükleri derleme, tarama çalışmalarını içerir.

bularantı (girdap)

İletigönderen minnoş kedi » 16 Eyl 2011, 19:21

Ben ailemle Antalya'nın Kaş-Kalkan arasındaki Patara yakınlarında bulunan Kınık Köyü yerleşim bölgesinde, incir satan köylü bir çocukla konuşurken denizin oluşturduğu "girdap"ları kastetmek için "bularantı" sözcüğünü kullandığını işittim ve çok da hoşuma gitti. Bildiğiniz üzere, "Girdap" sözcüğü Farsça kökenli ancak, köylü çocuğun "Bularantı" diyerek, ne kastettiğini hemen anladım. Dolayısıyla sizinle de paylaşmak istedim. Gerçekten de cuk diye oturmuş bir sözcük, öztürkçe olduğu için de hem söylemesi hem anlaması kolay olduğu için bu sözcüğü şahsen ben benimsedim ve geri kalan yaşamımda da kullanmaya karar verdim. Bu arada bahsettiğim köyün adının "Kınık" olması, Selçuklu Türkleri'nin Kınık Boyu'ndan geldikleri de gösteriyor, "bularantı" sözcüğünü bana söyleyen çocuk da çekik gözlü, elmacık kemikleri çıkık, buluğ çağında bir oğlandı. Bu da olayın ayrıntısı...

TDK'nın da dikkatini bu sözcüğe çekmek için bir e-posta attım, ancak bana geri dönen olmadı. Bu sefer, ben sizin yazışmalığınızı arama yaparken keşfedip "bularantı" sözcüğünü sizlerle de paylaşmak istedim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim...Saygılar....
  • 0

minnoş kedi
İlgili
İlgili

Değerleme: 0

Ynt: bularantı (girdap)

İletigönderen Oktay D. » 16 Eyl 2011, 19:28

bulamak [1]
1. Dolanmak, sarmak.
*Gazipaşa -Antalya

bulamak [1]
2. Kendi çevresinde dönerek inmek ( uçurtma hak.)
Uluborlu *Senirkent -Isparta

bulamak [2]
Bulaştırmak
Artvin Yusufeli Uşhum köyü

Dipçe.
[1] Derleme Sözlüğü, Türk Dil Kurumu, cilt 2: B ( ba - büzzük devirmek ), Ankara, 1965.
[2] Zikri Turan, "Artvin İli Yusufeli İlçesi Uşhum Köyü Ağzı", Türk Dil Kurumu, Ankara, 2006.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5711

İletigönderen Oktay D. » 16 Eyl 2011, 19:31

Ayrıca,
bulandaç [1]
Karıştırıcı
Adana, Osmaniye

Dipçe.
[1] Faruk Yıldırım, "Adana ve Osmaniye İlleri Ağızları", Türk Dil Kurumu, Ankara, 2006.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Oktay D. » 16 Eyl 2011, 19:35

Türk Dil Kurumu'nuŋ "derleme fişleri" vardır, onlardan edinmeye çalışıŋ, ya da kendiŋiz anıklayıŋ[1]. Üzerinde "derlenilen sözcük, kişi, köy kasaba," vb. bilgiler bulunan bir tür doldurmalıktır[2]. TDK'nıŋ dérlemek üzere bir Türklük bilimcisi ya da gönüllüsü göŋdermesini beklemeden siz dérlemiş olursuŋuz.

Dipçe.
[1] anıklamak (hazırlamak).
[2] doldurmalık (form).
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen minnoş kedi » 16 Eyl 2011, 19:41

Oktay D. yazdı:Türk Dil Kurumu'nuŋ "derleme fişleri" vardır, onlardan edinmeye çalışıŋ, ya da kendiŋiz anıklayıŋ[1]. Üzerinde "derlenilen sözcük, kişi, köy kasaba," vb. bilgiler bulunan bir tür doldurmalıktır[2]. TDK'nıŋ dérlemek üzere bir Türklük bilimcisi ya da gönüllüsü göŋdermesini beklemeden siz dérlemiş olursuŋuz.

Dipçe.
[1] anıklamak (hazırlamak).
[2] doldurmalık (form).

Bunu nasıl yapabilirim bilmiyorum. Derleme fişlerini nereden bulabilirim ve bu derleme fişini onlara ne şekilde ulaştırabilirim?
  • 0

minnoş kedi
İlgili
İlgili

İletigönderen Tumay » 16 Eyl 2011, 19:46

''Obram'' geçiyor Derleme Sözlük'te
benim bildiğim bir de burgaç var bu  başta yazdığım doğrumu????????
  • 0

Tumay
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1

İletigönderen Oktay D. » 16 Eyl 2011, 19:49

minnoş kedi yazdı:Bunu nasıl yapabilirim bilmiyorum. Derleme fişlerini nereden bulabilirim ve bu derleme fişini onlara ne şekilde ulaştırabilirim?

Bende dérleme fişlerinden bir topar var, ancak Türkiyede kaldı (burada bir işe yaramayacaklardı). Belki bir ara tatilde onları taratır ya da tıpkısı yapar yérliğe koyarım. Baŋa o fişleri Mersin Ağızları uzmanı olan Türklük bilimci Gülseren Tor vermişti 6-7 yıl önce. Bence ağızlarla ilgili çalışma yapan tüm Türklük bilimcilerde bunlardan bulunsa gérek. Belki kendi iliŋizdeki üniversitede bu alaŋda çalışan öğretim üyelerinden yardım alabilirsiŋiz.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen minnoş kedi » 16 Eyl 2011, 20:04

Oktay D. yazdı:
minnoş kedi yazdı:Bunu nasıl yapabilirim bilmiyorum. Derleme fişlerini nereden bulabilirim ve bu derleme fişini onlara ne şekilde ulaştırabilirim?

Bende dérleme fişlerinden bir topar var, ancak Türkiyede kaldı (burada bir işe yaramayacaklardı). Belki bir ara tatilde onları taratır ya da tıpkısı yapar yérliğe koyarım. Baŋa o fişleri Mersin Ağızları uzmanı olan Türklük bilimci Gülseren Tor vermişti 6-7 yıl önce. Bence ağızlarla ilgili çalışma yapan tüm Türklük bilimcilerde bunlardan bulunsa gérek. Belki kendi iliŋizdeki üniversitede bu alaŋda çalışan öğretim üyelerinden yardım alabilirsiŋiz.

Bu tür derleme çalışmaları, daha çok Türk dilbilimcisi bilim insanlarının yapabileceği türden bir iş gibi geldi bana, derleme fişi hazırlasam bile beni kaale alacaklarını sanmıyorum, sonuçta bu akademik bir konu, ben ise sade bir vatandaşım, o nedenle sanırım bu iş beni biraz aşar :) Ancak, "girdap" sözcüğü yerine kullanılabilecek, "bularantı" sözcüğünün derlenmesi görevini bu bilimle uğraşan arkadaşlar pekala yerine getirebilir diye düşünüyorum :)
  • 0

minnoş kedi
İlgili
İlgili

İletigönderen minnoş kedi » 16 Eyl 2011, 20:08

Tumay yazdı:''Obram'' geçiyor Derleme Sözlük'te
benim bildiğim bir de burgaç var bu  başta yazdığım doğrumu????????

Bularantı da güzel bir karşılık olarak eklenebilir diye düşünüyorum, en azından bahsettiğim Kınık Köyü'ndeki yerel insanlar tarafından kullanılıyor. Sizce de "Bularantı", "Girdap" sözcüğünü karşılamıyor mu?  :D
[img width=250]http://img341.imageshack.us/img341/8726/ii1ll3.jpg[/img]
  • 0

En soñ minnoş kedi tarafından 16 Eyl 2011, 20:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
minnoş kedi
İlgili
İlgili

İletigönderen Tumay » 16 Eyl 2011, 20:09

Tabii kullanılsın ben yalnızca böyle bir sözcük  daha var diye yazmıştım :)
  • 0

Tumay
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1

İletigönderen Türkçe » 07 May 2013, 19:52

Su çevirisi (girdap) anlamında ağızlarda kullanılan sözler: aylama suv, burguç, burulgan, dönek (dölenbeç, dölenk, dömbeç, döneğen, dönekle, dönerge, döneyen, dönme, dönük), düden, göz, su çevreği, surak, su tandırı; ağganlarda kullanılan sözler burulğan, upqın, hıw öyörmähi, ïirim, jılım, aylampa, kökirim, çongi, toba, opqun.
  • 0

En soñ Türkçe tarafından 07 May 2013, 20:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Dilleri düzenleyen kurumlar bulunsa da dilin biçimini belirleyen kullanımdır. Bir sözcük bir dilde kullanımda ise o dili düzenleyen kurumun sözlüğünde olsa da olmasa da artık bir bildirme aracıdır. Yalnızca yeni sözler bulmak yerine onları kullanmak, uygulayıcı olmak durumundayız.
Türkçe
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 7

İletigönderen Türkçe » 07 May 2013, 20:05

Ağızlarda göbet ma kazan sözleri de kullanılıyormuş.
  • 0

Dilleri düzenleyen kurumlar bulunsa da dilin biçimini belirleyen kullanımdır. Bir sözcük bir dilde kullanımda ise o dili düzenleyen kurumun sözlüğünde olsa da olmasa da artık bir bildirme aracıdır. Yalnızca yeni sözler bulmak yerine onları kullanmak, uygulayıcı olmak durumundayız.
Türkçe
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 7

İletigönderen datadeveb » 07 Mar 2020, 07:48

bürüng bürünk
girdap

Bknz. DLT
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmaya ara verdim. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 329

Dön Derleme, tarama çalışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 9 konuk

Reputation System ©'