Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Scutoid

Henüz hiçbir sözcükle karşılanmamış, karşılığı başka dillerde veya Türkçede olmayan kavramlar için karşılık bulduğumuz bölüm

Scutoid

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 06 Ağu 2018, 22:42

Günümüz bilim adamlarının birkaç yedice (hafta) önce bulguladığı (keşfettiği) uzambilimsel (geometrik) şekildir. Bu yaygınlaşmadan Türkçeleştirilmeli ve anlatısı geçen her yerde Türkçesi kullanılmalıdır. Sizce scutoid yerine ne diyebiliriz? Bunu Türkçeleştirmezsek büyük olasılıkla yakında iki üç beyinsiz gelip bunu "skutoit" diye çevirir çünkü...
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 520

Ynt: Scutoid

İletigönderen Oktay D. » 07 Ağu 2018, 08:57

Bunu bulgulayan takımıñ başındaki Portekiz asıllı kişiniñ adı L. M. Escudero olduğu için (Soyadınıñ Latince kökü scutum oluyor) takım içerisinde öñce şakasına Scutoid dénmiş soñra gérçek olmuş (Takım içerisinde çalışan Clara Grima'nıñ açıklaması). Adamıñ soyadınıñ añlamı "koruyucu kabuk, kalkan". Ayrıca şekil, scutellum adında bir böceğiñ kabuğuna da beñziyor biraz ve böceğin de adı aynı Latince kökten (scutum) geliyor.

Ekşi sözlükteki koñuyla ilgili başlıkta beşbuçukgen prizma öñerisi getirilmiş. Çok mantıklı buldum. Şekliñ özelliği zaten bir çeşit prizma gibi olup, prizmadan farkı üst tabanıñ altıgen ama alt tabanıñ beşgen olması nedenylie şekil yarı béşgéñ prizma yarı altıgéñ prizma sezgisi çok iyi oturuyor gérçekten.

béşbuçukgéñ prizma
scutoid, üstü altıgéñ altı béşgéñ prizma
  • 5

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4398

Dön Yeñi Kavramlar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Majestic-12 [Bot] ve 0 konuk