Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

arsal

Sözcükleriñ kökeni üzerine yapılan tartışmaları içerir.

Ynt: arsal

İletigönderen TDK » 26 May 2018, 16:30

Buradaki sAl aidiyet/mensubiyet ekidir diyen buna başka örnekler gösterebilir mi?
DLT sözlüğünde veya herhangi bir tarihî sözlükte aksal, karasal, alsal gibi örnekler var mı? Renk adına aidiyet/mensubiyet eki getirmeye gerek var mı? Oktay D. bunun cevabını verin önce.
  • 0

TDK
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: -25

İletigönderen Oktay D. » 26 May 2018, 16:43

Araplar mavî sözcüğünde aidiyet ekini niye getirmişler o zaman?
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4203

İletigönderen bilimdan » 26 May 2018, 16:49

Oktay D. yazdı:Araplar mavî sözcüğünde aidiyet ekini niye getirmişler o zaman?
Oktay Bey, siz de bilirsiniz ki mavi kelimesi isim olan "su" kelimesine î eki eklenerek renk adı yapılmış. Arsalda ise ar zaten "kestane rengi" demek, yani renk adı: ar + sal = kestane rengi + sel.
  • 0

bilimdan
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 73

İletigönderen Oktay D. » 26 May 2018, 17:04

Ona bakarsañız DLT'de hem ar hem de arsal ikisi de "kestane rengi" démek. Biri rengiñ adı, diğeri renk sıfatı olarak kullanılıyor vérilen cümle örneklerine bakınca. Siziñ bakışıñızla bakınca +sal için söylenen al sözcüğünüñ eklenmesiyle de söylenebilir, niye o zaman al sözcüğü eklensin ki denir? Ancak renk adları öyle işlemiyor. Ayrıca bunlar hep tartışıldı, soruldu, yanıtlandı. Sürekli başa sarıyoruz.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen bilimdan » 27 May 2018, 00:56

Oktay D. yazdı:niye o zaman al sözcüğü eklensin ki denir?
kumral - Kubbealti Lugati.png
kumral - Kubbealti Lugati.png (6.05 KiB) 717 kéz görüntülendi
kahverengimsi kırmızı.png
kahverengimsi kırmızı.png (13.6 KiB) 717 kéz görüntülendi
  • 0

bilimdan
Göñüllü
Göñüllü

İletigönderen Oktay D. » 27 May 2018, 01:49

Bakıñ, bu yazacaklarımı iyi okuyuñ. Soñra saçma sapan tépkilerde bulunmayıñ, doğrudan doğruya ilgili yanıtlar vériñ.

hem konur'uñ hem de kumral'ıñ sözlük añlamı "açık kestane rengi". Aynı şekilde ar ile arsal/arsıl sözcükleriniñ de añlamları "kestane rengi". Bu añlamlar üzerinden ne al sözcüğünüñ ne de nispet/aidiyet ekiniñ durumunu saptayamayız.

Kökenbilimde ince añlam ayrımları asla kullanılamaz. Kökenbilim, arkeolojik ve tarihî kanıtlar üzerinden ilerler. O yüzden size diyorum ki añlamlara bakarak al sözcüğünüñ eklendiğini kanıtlayamayacağıñız gibi nispet ekiniñ eklendiğini de çürütemezsiñiz. Ben de tersini kanıtlayamam. Kanıtlama için arkeolojik/tarihî kanıt gérekir.

Örneğin ars al ve koñur al gibi ayrık bir yazımıñ bulunduğu bélgeler göstermelisiñiz. Kumral ve arsal/arsıl sözcükleriniñ eñ eski yazılışları yine kumral ve arsal/arsıl, daha koñral bile geçmiyor. O yüzden oradaki +al parçasınıñ bitişmiş bir sözcük olduğu yazılı metinlerde açık değil.

Benim savunduğum ise renk adları yapılırken nispet adınıñ gelebileceğidir ve bunuñ kanıtları her yérde ve her dilde bulunuyor. Arapça mavî "mavi", dzahabî "altın rengi", wardî "gül rengi" sözcükleri gibi. Aynı biçimde başka yérde uzun uzadıya örneklerini vérdiğim gibi Türkçe +çA eki de nispet añlamı taşır ve renk adları da oluşturabilir. Bunları hep tartıştık, o tartışılan yérlere gidip okuyup orada yanıt vérmeñiz gérekir. Burada aynı tartışmayı yeniden açmanıñ kimseye yararı olmuyor, eñ çok da size olmuyor.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen bilimdan » 27 May 2018, 04:30

Oktay D. yazdı:Bakıñ, bu yazacaklarımı iyi okuyuñ. Soñra saçma sapan tépkilerde bulunmayıñ, doğrudan doğruya ilgili yanıtlar vériñ.
Bu sözünüzü size aynen iade ediyorum. Sizi protesto ediyorum. Bu forumdan gidiyorum. Terbiyesiz insan.
  • 0

bilimdan
Göñüllü
Göñüllü

İletigönderen Oktay D. » 27 May 2018, 10:31

bilimdan yazdı:
Oktay D. yazdı:Bakıñ, bu yazacaklarımı iyi okuyuñ. Soñra saçma sapan tépkilerde bulunmayıñ, doğrudan doğruya ilgili yanıtlar vériñ.
Bu sözünüzü size aynen iade ediyorum. Sizi protesto ediyorum. Bu forumdan gidiyorum. Terbiyesiz insan.

Bu sözüm özellikle TDK'ya idi. Burada sürekli yazdıkları yok sayılan, okunmayan, rakipmişim gibi tepkiler gören benim; olayı tersine çevirmeyiñ. Ama siz de ona katılmaya karar vérip tam da aynı şeyi yaparak, yanıt vérmek yérine tepki mi véreceksiniz? İşte bunu yapmayıñ diyorum tam da!
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Önceki

Dön Köken Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'