Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Yaw,Pitch,Roll

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Yaw,Pitch,Roll

İletigönderen efetiryaki » 27 Mar 2018, 16:28

Yaw,Pitch,Roll Havacılık ve robotikte sıkça kullanılan bu sözcüklerin nedense üçlü olarak oturmuş karşılıklarını bulamadım. Hepsinin ayrı ayrı birçok çevirisi var, ama sanki hepsi başka bir yerden gelmiş gibi duruyor. Ben böyle ard arda söyleyince bir ses ve anlam uyumu yakalayım istiyorum.

Yaw için "sapma" denmiş. Bence çok güzel.
Pitch için "yükselme","alçalma" gibi kabul edilebilir sözcüklerle birlikte, çeşitli bağlamlarda "yunuslama","pala","hatve" gibi saçma sapan adlar da verilmiş.
Roll için yine kötü olmaktan uzak "yatış" ve "yalpa" gibi yakışık sözcükler kullanılmış. Gerçi "yalpa"nın nereden geldiğini anlamak hiç kolay değil.

Ben "sapma"ya hiç dokunma niyetinde değilim. Dahası "-ma" eki de, "yatış"daki "-ış" ekine göre nedendir bilmem daha doğruymuş gibi geliyor. O yüzden "yatış" yerine "yatma" dense daha iyi olacak gibi.

Roll dönüşüyle yatma arasındaki sezgisel benzerlikte, şöyle hissedilebilir; yatağa sırt üstü uzanın, sonra yüzüstü dönün. Takla atarak dönümüyorsanız :D , "roll" da dönmüşsünüzdür (yan yatma). Bu benzetmeden yola çıkarak, "yükselme","alçalma" gibi iki ayrı kavram yerine de "kalkma" diyerek ses uyumunu da yakalasak.(Tabiki bu konaçlığı coordinate frame olarak kullandığım bir sözcüktür. nasıl yerleştirdiğinize de çok bağlı bu. Ayak-kafa eksenini X, sırta dik ekseni Z seçtim ben :D)

Sapma,Kalkma,Yatma
Yaw,Pitch,Roll

Dipçe : Bir de bunlara çoğu yerde "rotation" anlamında açı diyorlar. Bu da bana kavramsal olarak hatalı geliyor. Bence dönü denmeli.
  • 3

efetiryaki
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 11

Ynt: Yaw,Pitch,Roll

İletigönderen toorku » 01 Nis 2018, 01:51

pitch burnu aşağı indirip kaldırma roll içinde dürmek eyleminin ekseni düşünülebilinir yaw zaten yön değiştirmeyle ilgili

dikelme
pitch

dürülme
roll

yönelme
yaw
  • 0

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1193