Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

pencere

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.
İletiThis post was deleted by Yiğit98 on 20 Ara 2019, 15:35.

Ynt: pencere

İletigönderen Yiğit98 » 20 Ara 2019, 15:37

öñeri Gözenek
pencere

Altay Türkçesi ile Halk Ağzında "gözenek" diye geçiyor

Görsel
  • 0

"Bizim bulunduğumuz yer mi doğru, onlarınki mi? Bunun hesabını yapmakta fayda yoktur! Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz; Bizim, onlara yaklaşmamız gerekli... dil bağı kurmamız lazım... Bunları kim yapacak? Elbette Biz!" M. Kemal Atatürk
Yiğit98
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 129

İletigönderen Türkeröz » 23 May 2020, 22:21

Pencere için kapı gibi sözcük bulmalıyız.

kapı
1. isim Bir yere girip çıkarken geçilen ve açılıp kapanma düzeni olan duvar veya bölme açıklığı:
"Çıtalarla yapılma telli bir kapı koymuşlardı ortasına." - Cahit Uçuk

2. isim Bu açıklıktaki açılıp kapanan kanat:
"Evlerin kapılarında kocaman yeşil bronz tokmaklar vardı." - Sait Faik Abasıyanık

pencere
isim, (pe'ncere), Farsça pencere
Yapıları veya tren, vapur vb. ulaşım araçlarını aydınlatmak, havalandırmak amacıyla yapılan, çerçeve, cam, panjur, perde gibi eklentilerle daha kullanışlı bir duruma getirilen açıklık:
"Yüzümü en çok da pencerelerden yana döndürüyorum." - Adalet Ağaoğlu

gözenek, -ği
1. isim Delikli bir nesnenin deliklerinden her biri.

2. isim, halk ağzında Pencere.

3. isim, halk ağzında Bir işlemede, örgüde, ipliklerin kesilmesi, ayrı tutulması yoluyla oluşturulan boşluk, ajur.

4. isim, anatomi Canlı dokularda dış deri üzerindeki küçük, basit açıklık, mesame.

5. isim, biyoloji Bitkilerde solunum ve fotosentez için gerekli oksijen ve karbondioksit alışverişine, suyun buhar olarak dışarı atılmasına yarayan, yaprakların alt yüzeyinde çok sayıda bulunan, hücreler arasındaki küçük deliklerden her biri, mesame.

6. isim, fizik Bir malzemenin içinde irili ufaklı boşlukların bulunması durumu, süngerimsi görünüş.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 659

İletigönderen datadeveb » 24 May 2020, 00:54

aktarma sözlüğünde

açıt, köznük, üynek sözcüklerine pencere denildiğini buldum.
  • 1

Sözcüklerle, dillerle uğraşmaya ara verdim. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 798

Önceki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: alaskacanyon ve 5 konuk

Reputation System ©'