Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

parametre/parameter

Mantık, Matematik, Doğabilim (fizik), Kimya, Dirimbilim (biyoloji) gibi dallarda bilimsel kavramlarıñ özleştirme çalışmalarını içerir.

parametre/parameter

İletigönderen Toygun » 07 Şub 2013, 10:37

"Görülüyor ki, görsel-işitsel karşısürüm ya da kurgu, görüntü ile sesteki bütün değerdeşlerin (parametrelerin) hak eşitliği içinde ele alınıp düzenlenmesidir. " Nijat Özön
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1319

Ynt: parametre/parameter

İletigönderen Türkeröz » 07 Şub 2013, 11:28

parametre:Eldeki bütün verilerin hesaplanması. Kitleden elde edilen veri.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 560

İletigönderen Gökkurt » 13 Ağu 2013, 02:36

ölçkü geldi usuma ama bilemedim.

uğralo.
  • 0

Gökkurt
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 303

İletigönderen Gökkurt » 13 Ağu 2013, 02:44

tanıgı da geldi usuma şimdi.
  • 0

Gökkurt
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 13 Ağu 2013, 14:19

içdeğişken "parametre" diyorum ben. Nétekim, bu kavram bir dizge sistem deki değişkenleriñ dizge içerisinde bétimlenmesi yoluyla élde édilirler.

Doğabilimden örnek vérmek gerekirse, Newton doğasında zaman bir içdeğişkendir. Zaman, Newton dizgesi içerisinde tüm gözlemciler için éştir ma bir "boyut" değildir!

Oysa Einstein'ıñ görelilik kuramında zaman kavramı bir boyut olup, içdeğişken değildir. Onuñ yérine dört boyutlu uzayzamanıñ uzaklık kavramı olan "özel zaman" bir içdeğişkendir. Özel zaman, konumu 0'da (başlangıç béñeği) olan gözlemciniñ zaman değeriniñ c ışık tézliğ hız iyle çarpımı olarak tanımlanabilir.
  • 5

En soñ Oktay D. tarafından 13 Ağu 2013, 14:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5733

İletigönderen Bi50likdaha » 13 Ağu 2013, 15:29

içdeğişken gerçekten uygun ve güzel bir karşılık olmuş.
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 419

İletigönderen Gökkurt » 14 Ağu 2013, 23:50

Oktay D. yazdı:içdeğişken "parametre" diyorum ben. Nétekim, bu kavram bir dizge sistem deki değişkenleriñ dizge içerisinde bétimlenmesi yoluyla élde édilirler.

Doğabilimden örnek vérmek gerekirse, Newton doğasında zaman bir içdeğişkendir. Zaman, Newton dizgesi içerisinde tüm gözlemciler için éştir ma bir "boyut" değildir!

Oysa Einstein'ıñ görelilik kuramında zaman kavramı bir boyut olup, içdeğişken değildir. Onuñ yérine dört boyutlu uzayzamanıñ uzaklık kavramı olan "özel zaman" bir içdeğişkendir. Özel zaman, konumu 0'da (başlangıç béñeği) olan gözlemciniñ zaman değeriniñ c ışık tézliğ hız iyle çarpımı olarak tanımlanabilir.

Tükel mükemmel .
  • 0

Gökkurt
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 28 Eyl 2013, 22:55

doğrusalcı içdeğişken "affine parameter"
içdeğişken uzayı "parameter space"
içdeğişkenli deñlem "parametric equaiton"
örneklerini véreyim.
  • 0

En soñ Oktay D. tarafından 28 Eyl 2013, 23:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 08 Ara 2019, 21:07

parametre
/...’./
MATEMATİK TERİMİ
ad
1.
(cebirde) durağan gibi görünen, ancak alacağı her yeni değer için işlevi değiştirilen cebirsel simge ya da sayı, bir denklemin katsayılarına giren nicelik.
2.
(geometride) bir koniğin odağından çıkan dikeyin konikle kesiştiği noktaya değin olan parçanın uzunluğu.
3.
(istatistikte) bir istatistik bütünün bellibaşlı niteliklerini daha basit ve kısa olarak gösterme olanağı veren ölçülebilir büyüklük.
4.
(genel dilde) ölçülebilir büyüklük, sayısal değer, gösterge, ölçü, boyut.
Köken
Fransızcadan

Ben kimi yerlerde parametre yerine doğrudan değişken, parametrik yerine de değişkencil, değişkenli diyorum.

Örneğin çemberin parametrik denklemi yerine çemberin değişkencil/değişkenli denklemi vb.
  • 3

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

Değerleme: 875

İletigönderen Oktay D. » 08 Ara 2019, 21:54

Çemberi iki türlü añlatabiliriz:
  • x2+y2 =R2
  • x=Rcos(t) ile y=Rsin(t)
İkisinde de değişkenler x ve y oluyor. Öte yandan, t veya R değişken olmuyorlar, çünkü x ve y değişkenlerini bir birine bağlayan birer parametre görevi görüyorlar. O yüzden onlara da değişken dersek, sanki çemberiñ 4 değişkeni varmış gibi olacak, ki bu doğru değil. R'yi farklı seçerseñiz başka bir çemberi bétimlemiş olursuñuz, t'ler kümesini farklı seçerseñiz çemberiñ üzerinde farklı bir noktalar sınıfını bétimlemiş olursuñuz.

Parametre, aslında bir denklem veya noktalar sınıfını bétimleyen sabitlerdir.

Yukarıdaki çember örneğinde t parametresi, çemberiñ noktaları sınıfını bétimliyor. Her t için bir noktanın koordinatını hesaplayabiliyorsunuz (her nokta için birden çok t değeri olabilir).

Başka bir örnek, y=mx+n doğru denklemindeki m ve n katsayılarıdır. Bunlar da parametredir ve bu m,n ikilisi bir denklem sınıfını bétimler, denklemiñ değişkenleri ise x ve y'dir.
  • 5

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 08 Ara 2019, 22:29

Oktay D. yazdı:Ç O yüzden onlara da değişken dersek, sanki çemberiñ 4 değişkeni varmış gibi olacak, ki bu doğru değil.

Önerimi yaparken bir şeyi belirtmeyi unutmuşum: dediğiniz gibi x ve y de değişken olarak adlandırıldığından parametrelere de değişken denirse bir sorun çıkıyor ve ben bu sorunu ortadan kaldırmak için x,y gibi değişkenlere söylenen "değişken" sözcüğü yerine "belirleyici", parametre yerine ise "değişken" diyordum.

Şimdi düşününce belki de parametre yerine belirleyici deyip değişken sözcüğüne dokunmadan gidebiliriz. Sonuçta yaptığınız açıklamada görüldüğü gibi parametreler genellikle belirli bir noktalar/nesneler/cisimler öbeğini belirtmek için kullanılıyor.

Belirleyici
Parametre

Ve hattâ biraz daha zorlarsak belki de:

Belirteç
Parametre

Ek:

Görsel

Örneğin yukarıdaki görselde görebileceğimiz gibi a^2+b^2=r^2 denklemi bir çember belirtir ve burada değişkenler a ve b, (x,y) kertik ikililerinin nokta çiftlerinin belirlenmesini sağlayan belirleyici parametre ise t'dir.
  • 0

-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

İletigönderen Oktay D. » 08 Ara 2019, 23:15

determinant için bélirteç sözcüğünü öñermiştim. O koñuda tutarlılığı gözetelim ki sorun çıkmasın.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 08 Ara 2019, 23:55

Determinant yerine belirtey demiştim önceden ben de.
  • 0

-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

Dön Biçim ile Doğa Bilimleri

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 17 konuk