Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Teorem

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Teorem

İletigönderen Toygun » 11 Tem 2010, 15:27

Sav, kanıtsav gibi öneriler var. Oktay Sinanoğlu bu makalesinde anasav sözcüğünü kullanmış. Bana uygun geldi.
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1306

Ynt: Teorem

İletigönderen Gökbey » 31 Ağu 2010, 16:56

Teorem; kanıtlanamayan ancak açıklığı, aydınlığı ile doğrudan kabul édilen prensiplere dénir. Bu tanım üzerinden bir söz bulalım. Kanıtsav gibi yapmacık bir söz olmasıñ!
  • 0

Görsel
Göktürkçe Araştırmaları http://kokturukce.blogspot.com
Göktürkçe Günlüğüm http://gokbeyuluc.wordpress.com
Azəricə Dil Araşdırmaları http://dilcilik.blogspot.com
Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 410

İletigönderen Toygun » 31 Ağu 2010, 17:23

Gökbey yazdı:[i]Teorem; kanıtlanamayan ancak açıklığı, aydınlığı ile doğrudan kabul édilen prensiplere dénir.

Bu tanım daha çok belite(aksiyoma) uygun teoreme değil...

Teorem: 1- Verilen belirli varsayımlar altında kanıtlanabilen genel vargı. 2- Kanıtlanmış olan genel vargı.
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1306

İletigönderen Oktay D. » 28 Eyl 2010, 03:01

belit "Tutarlı biçimsel bir dizgede doğru olduğu kabul edilen kanıtlanamaz önerme" (axiom)
sav "Tutarlı biçimsel bir dizgede belitlere dayanan ve çıkarım kurallarıyla türetilen, kısaca kanıtlanan önerme" (theorem)
önsav "Bir savıŋ kanıtlamasında kullanılan ama söz konusu sav kadar önemli olmayan sav" (lemma)

İlk ve soŋ verdiğim karşılıklar matematikçiler arasında kullanılan bir karşılıktır (bakıŋız: Matematik Dünyası dergisi, Ali Nesin'iŋ "Önermeler Mantığı" betiği, vs.)
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5452

İletigönderen Oktay D. » 18 Haz 2017, 14:30

Bu koñuyu yéñiden gündeme getirmek istiyorum.

teorem, "kanıtlanmış öñerme" démektir. Burada öñermeniñ kanıtlı olması ana noktadır, kanıtsız öñermeler teorem olamazlar. Aslında kanıt ile teorem arasında çok güçlü bir bağ vardır. Bir kanıtıñ soñucudur teorem.

Ayrıca bu sözcük teori ile de karıştırılmamalıdır, nitekim teori yani kuram; simgeler, belit axiom ler, çıkarım kuralları ve özellikle teoremler içeren tutarlı biçimsel dizgelere dénir (fizikteki kuramlarda belit yérine déñey ve gözlem soñucunda édinilmiş ilke principle ler vardır).

Şimdi, teorem kavramınıñ bir kanıtıñ soñucunda varılan bir nokta olması, ayrıca yanıt ile kanıt sözcükleriniñ yapısı bende var- "ulaşmak, gitmek" sözcüğünden varıt "varılan şey" sözcüğünü çağrıştırdı. Böylece sav sözcüğünü bilimde veya matematikte "tez" için kullanabiliriz, öñsav "hipotez" olarak arasav ise "lemma, ana soñuca götüren ara adım" olarak kullanılabilir.

Kısaca:
varıt
teorem, kanıtlı öñerme; theorem

kanıt
ispat; proof

sav
tez; thesis

öñsav
hipotez; hypothesis

arasav
lemma

soñuç
corollary

belit
aksiyom; axiom
  • 21

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 10 Ara 2018, 22:23

Hipotez yerine belki VARSAYIM kullanılabilir.
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

Değerleme: 785

İletigönderen Oktay D. » 10 Ara 2018, 23:29

TürkçeSözlük78 yazdı:Hipotez yerine belki VARSAYIM kullanılabilir.

İkisi aynı şey déğil.

Hipotez, déñey veya gözlemle sınanması amacıyla ortaya atılmış iddialı öñerme iken varsayım ise iddiasız olabilen hatta çelişkiye ulaşacağını göstermek için bile ortaya konulan (bkz. olmayana érgi) daha géñiş kapsamlı bir kavramdır.

Hipotez, her şeyden öñce bir savdır. Bu savıñ ana özelliği ise sınanmaya, yañlışlanmaya gérek olması. O yüzden öñsav iyi bir karşılık oluyor. Oysa varsayım, sav değildir, çok daha zayıf bir düzeyde kalıyor.
  • 4

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 03 May 2019, 05:40

Bir süredir varıt sözcüğünü kullanıyorum ve kendisinden mutluyum. Arkadaşlarımla konuşurken de sözcüğü kullandım ve pek olumsuz tepkiler almadım ancak hâlâ daha iyisini türetebileceğimizi düşünüyorum. Konuşurken sözcüğü birden çok yinelememiz gerektiğinde kulağa biraz değişik geliyor.
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

Değerleme: 785

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 22 konuk