Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Yoksul

Sözcükleriñ kökeni üzerine yapılan tartışmaları içerir.

Yoksul

İletigönderen cingelek » 03 Mar 2019, 08:08

Clauson sözün aslının yoksuz olduğunu yazmış.

yoksul. sf. 1. Geçinmekte çok sıkıntı çeken (kimse, toplum, ülke), yoksuz, fakir, fukara, zengin, varsıl karşıtı. (TDK GTS)

Eğer durum buysa varsıl yanlış bir türetim oluyor. Zaten zengin anlamında varlı sözü de bulunmakta. Yoksuz-varlı şeklinde kök + ek tezatlığı daha uyumlu görünüyor.

Dahası Türkçede +sIl diye bir ekin olmadığı anlaşılıyor.
  • 0

cingelek
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 371

Ynt: Yoksul

İletigönderen Oktay D. » 03 Mar 2019, 10:25

Clauson'uñ savı çok keyfi. l/z karşıtlığı için hiçbir örnek bulunmuyor. Ayrıca añlam olarak da saçma, "yoksuz, yok'u olmayan"? varsız olsaydı añlardım.

Marcel Erdal'ıñ "Old Turkic Word Formation" (1991) adlı bétiğiniñ 100. bétinden alıntılıyorum:
yok+sıl 'poor, desti­ tute' is widely attested in Middle and Modern Turkic sources and languages; see the EDPT s. v. yoksuz. It can hardly be "clearly a corruption of yoksuz", as Clauson writes, but must be an independent creation from *yok+sl-. This lexeme shows that, outside Uigur, +sll was not confined to the denotation of colours.

Bundan öñceki tümcelerde de arsıl/arsal ve aksıl sözcüklerinden, ondan öñce de yaşıl ile kızıl sözcüklerinden bu bağlamda söz étmiş. Bugün de işlek olan +sıg ekinden de bét 70'te uzun uzun söz édiyor. Bu ekler +- (beñzemek, ilgili olmak) ekinden türeyen ekler: Eski Türkçe -l eki gelerek +sıl olmuş, -g eki gelerek +sıg olmuş.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5368

İletigönderen cingelek » 03 Mar 2019, 16:33

Oktay D. yazdı:Ayrıca añlam olarak da saçma, "yoksuz, yok'u olmayan"? varsız olsaydı añlardım.
Saçma dediğiniz biçim TDK GTS'de bulunmaktadır:
yoksuz.png
yoksuz.png (11.57 KiB) 596 kéz görüntülendi
  • 0

cingelek
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 371

İletigönderen Oktay D. » 03 Mar 2019, 17:37

Saçma olduğu gérçeğini değiştirmiyor yine de :)
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5368

Dön Köken Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: MSN [Bot] ve 7 konuk

Reputation System ©'