Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

header footer title

Bilişim kavramlarını özleştirme çalışmalarını içerir.

Ynt: header footer title

İletigönderen Oktay D. » 20 Oca 2019, 05:27

Yan añlamlar üzerinden günlük dilde birbirleriniñ yérine kullanılıyorlar. O yüzden sözlükte böyle bir şey görülüyor. Belki sözlük daha dikkatli ayırabilirdi, tartışılır. Ancak günlük dildeki geçişken kullanımıñ dışında, özgün añlamlarına baktığımızda beden'iñ vücut ile tam aynı olmadığını añlayabiliriz, gövdeniñ ise bedenle aynı olduğunu.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4945

İletigönderen datadeveb » 20 Oca 2019, 09:42

Dediğim üzere kybd/html de head body ikilisi içerdiği sözcükler ve kavramlar nedeniyle bizdeki gibi baş, gövde olamıyor. Baş, bod yada bodun sözcüklerini yeğleyip içine header side footer gibi kavramlarin ve gelecekte doğacak kavramlara açık bir karşılık olduğuna inanıyorum. Neden böyle bir şeyle uğraşıyorum. Kybd ydy bildiğin kullanımda olacak bir tasarıdır. Yani türkçe yazarak ağ betleri tasarlanacak, yapılacak. Türkçe karşılıkları iyi belirlemek gerekir.
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 208

İletigönderen Oktay D. » 20 Oca 2019, 18:33

İngilizcede oluyor da bizde olamıyor mu?

Aşalım bunları artık. Türkçedeki añlamlar bélli, siz kendi balonuñuzda öyle kullanmayabilirsiñiz, kimse karışmaz. Ancak diliñ kendisinde durum bu.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen datadeveb » 20 Oca 2019, 20:02

Oktay D. yazdı:İngilizcede oluyor da bizde olamıyor mu?

Aşalım bunları artık. Türkçedeki añlamlar bélli, siz kendi balonuñuzda öyle kullanmayabilirsiñiz, kimse karışmaz. Ancak diliñ kendisinde durum bu.

Body Türkçede gövde anlamına gelmiyor.

body: the physical structure, including the bones, flesh, and organs, of a person or an animal.

Bir de kökenini araştırdığımızda sağlıklı bir dayandırma yok. Eski biçimi bodig görünüyor. DLT dizinde bod sözcüğü var. Araştırılmaya açılabilir sanırım. DLT'de bod = boy olarak gösterilmiş. Düşük bir olasılık olsa da neden olmasın?
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 20 Oca 2019, 21:55

Gövde de kemik, et ve organları içerir.

Eski İngilizce bodig sözcüğü Eski Yüksek Almanca (700-1000 yılları arası) botah sözcüğüyle denktaştır. O dönemde Eski Türklerle Germenler arasında bir iletişim bulunmuyor, alıntı olamaz. Altay dillerini ve Hint-Avrupa dilleriniñ sözde akraba olduğunu savunan Nostratik kuramda bile böyle bir denklik öñe sürülmemiş.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen datadeveb » 20 Oca 2019, 23:00

Görsellerde parts of body ve gövde bölümleri diye aratma yaparsak sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Vücudumuzun bölümlerinde ğövde var iken parts of body sonucu bambaşka çıkıyor.

Köken kısmını bilmem. Anlamları yakın olduğunu düşündüm. Konumuz köken değil geçiyorum...

Html
..head
....title
../head
..body
....header
....main
....footer
../body
/Html

Kybd
..baş
....anabaşlık
../baş
..????? ( Bod )
....başalan
....gövde
......solalan
......ortaalan
......sağalan
....altalan
../???? ( bod )
/Kybd

Şuan bu aşıdayım. Geliştirmeyi sürdürüyorum.
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen datadeveb » 21 Oca 2019, 20:45

Ad + Eylemsi yöntemiyle birleşik ad yaptım. KYBD/YDY (HTML/CSS) açısından baktığınızda siz de benim düşündüğümü düşündünüz mü?

başeder
header

başlık
title

alteder
footer

başeder1 b1
header1 h1

başeder2 b2
header2 h2

başeder3 b3
header3 h3

başeder4 b4
header4 h4

başeder5 b5
header5 h5

başeder6 b6
header6 h6
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Önceki

Dön Bilişim

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 0 konuk

Reputation System ©'