Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

ölçme birimleri

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Ynt: ölçme birimleri

İletigönderen datadeveb » 16 Oca 2019, 13:45

bart
litre
DLT'de su içilen bardak, şarap ve benzeri akıcı içeceklerin ölçüsü
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 171

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 16 Oca 2019, 14:10

Kullandığımız bardak sözcüğü buradan geliyor. Sanırım günümüzde bard olmalı. Ayrıca bu sözcük ağızlarda su testisi olarak kullanılıyor. Litreye uyar mı, orasını bilemem. Bence benim dolut önerim daha güzel. Litre yerine bart dersek öbür kavramları Türkçeleştirmede sıkıntı yaşarız. Yaşamazsak da, çalışma bittiğinde, çalışmanın öğrenilmesi zorlaşmış olur. Dizgeselleştirilmiş bir çalışma yaparsak (örneğin benim her eyleme -Xt getirmem gibi) bu kavramlar daha kolay öğrenilir.
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 778

İletigönderen datadeveb » 16 Oca 2019, 14:40

Dediklerinizi anlıyorum. Tutumunuz güzel. Sizden örnek alarak bir bakış açısı da ben getireyim. Önceden bir konu gözüme takılmıştı. met sözcüğünü görmüştüm. Önce met adının anlamına bakalım.

met (II)
isim
1. isim Çelik çomak oyununda kullanılan değnek parçası
2. Bu oyunda kullanılan, 10-15 santimetre uzunluğundaki değnek

Bildiğimiz üzere alanlık anlamı veren -rA ekimiz var. iç > içre, taş > taşra

met sözcüğüne -rA eki gelirse metre olur ki bu sözcük anlam ve yapı bakımından Türkçe'ye uyumlu olduğu için korunur. Bunu ellemeye gerek yok. Nedense Fransızca birkaç sözcükte böyle anlam ve yapı uyumu sözcüğe denk geliyorum. Challenge sözcüğü de aklıma gelenlerden biriydi.

Lit diye bir ad var mı bilmem ancak bart sözcüğünü kullanarak da bartra türetimi yapabiliriz

metre
metre

bartra
litre

Dolgunluk, doluluk anlamı için tok adını kullanacağım. Ancak -rA ekinin işlevi bu anlama erdirir mi bilemedim.
tokra
gram

Bu biraz zorlama oldu ama
ışra
kandela

Yani böyle durumlarda doğabiliyor. Sizin düşüncenizden örneklemeyle böyle bir denge tutturdum diyebilirim. Ancak DLT'deki sözcüğü diriltmekte bence sakınca yok.

Bart, met gibi sözcükleri birim olarak kullanabiliriz bence. Birde yıllardır bilim alanında bu birimler yazılı olduğu için geçişi olanaksız gibi görünür. Yazıyla ve eğitimle yaymak gerekir. Bu da bir bilinç gerektirir. Bilgisayar oyunları gibi oyun alanlarında kullanılabilir. Sözcükler önce kulağa dile alıştırılır sonrası gelir diye düşünüyorum.
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 16 Oca 2019, 20:21

met sözcüğü Arapça medd (uzatma, uzunluk) sözcüğünden geliyor, Türkçe déğil. Ayrıca niye Fransızca metre'ye beñzetiyoruz karşılığı?
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5347

İletigönderen datadeveb » 16 Oca 2019, 20:44

Oktay D. yazdı:met sözcüğü Arapça medd (uzatma, uzunluk) sözcüğünden geliyor, Türkçe déğil. Ayrıca niye Fransızca metre'ye beñzetiyoruz karşılığı?

TDK'da Arapça olduğuna yönelik belirtme yapılmamış. Çelik çomak oyunundaki çubuğun adı met olduğundan bu sözcükten şöyle bir çıkarım yaptım. İç > içre (iç alan) oluyorsa. met > metre de met alanı olur. Bu da birim olarak kullanılabilir diye düşündüm. Benzetmek zorunluluğunda değiliz yapısı kuralları Türkçeye uyuyor diye önerdim o kısımı. Metrenin kökü met olarak gösterilebilir diye. Ama çubuğun adı Arapça anlamdan türemişse yapılacak bi şey yok.
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 17 Oca 2019, 11:28

metre'niñ kökeni belli. Bir savda bulunmadan öñce var olan açıklamayı bilimsel olarak çürütmeñiz, anca ondan soñra savıñızı sunmañız gérekir. Yoksa herkes bir şey sallar, ortalık bilgi kirliliğiyle doluşur.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5347

İletigönderen datadeveb » 17 Oca 2019, 12:39

Yazdıklarım niye köken savunmasına dönüştü anlamadım. Ben met sözcünden dolayı metre sözcüğünün dilimizde yapısal ve anlamsal olarak örtüştüğünü düşündüğümden ellemeye gerek duymamıştım. Ancak met Arapça kökenlidir savını attınız. Tdk böyle tanı yapmamış. Orada bir kuşku doğuyor.
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 17 Oca 2019, 12:59

Bu sözcüklere anladığım kadarıyla TDK'den bakıyorsunuz. Bu güzel, hoş da, TDK'nin kökenbilim sözlüğüne baktığınıza emin misiniz? TDK kökenbilim konusunda bakılacak bir kaynak değildir. Genellikle kökenleme yapmaktan kaçınıp çoğu yeri boş bırakır onlar. Kökenbilim konusunda TDK'ye bakmayın, Nişanyan'a, Gülensoy'a veya Kubbealtı'na bakın.
  • 3

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 778

Önceki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler