Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Türkçe'de lap/lep eki

Ekleriñ kökeni üzerine çalışmaları içerir.

Ynt: Türkçe'de lap/lep eki

İletigönderen datadeveb » 04 Oca 2019, 08:49

Yakacak sözcüğü nasıl ad duruma erişiyor? -ecek -acak eki enit/zaman belirtici değil mi?

Oluşmak eylemine -lAp eki getirerek aynı etki de kullanılamaz mı? Yukarıda örneğin sagattap sözcüğü var. Saatlerce saatler boyu anlamında kullanılıyor. Oluşlap oluşlarca, oluşlar boyu anlamında kullanılabilir. Örneklere dayanarak bu eki kullanabiliriz diye düşünüyorum. Oluşlayıp ile oluşlap aynı olarak tutmamamız gerekir diye düşünüyorum.
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 171

İletigönderen Oktay D. » 04 Oca 2019, 10:43

Buradakiler hep zarf añlamında ve hepsi Sibirya Türkçelerindeki biçimlerde. Bizde bu ekiñ biçimi +lAp olmaz +lAyıp olur.
  • 4

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5368

İletigönderen datadeveb » 04 Oca 2019, 14:58

oluşlap türetimi oluşlayıp olarak açılıyor ama bu da anlamsız kaçıyor benim bakışıma göre. Bir durumdan öteki duruma geçiş eylerini toplu olarak gösterebileceğim kavrama diğer türetimlerle ermekte güçeniyorum.

Paylaşlap türetsem sizin dediğiniz paylaşlayıp gibi bir sözcük olarak anlamamız gerek. Bu da anlamsız kaçıyor +lap ekinde anladığım nitelik bilgilendirmenize göre oluşmuyor şimdilik.

Ancak -ecek, -acak (zaman zarf) ekleri gibi ad yapan ek olarak ele alabilirsek -lAp ekini kullanacağım. Nedense çok beğeniyorum.
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen datadeveb » 06 Oca 2019, 10:05

Oluşlarca sözcüğü -lep, -lap ile oluşlap olur mu? Yalnızca sayılarda mı görülür? İkilerce > ikilep gibi... Ya da başka bir ek mi olur. Ögden/Ökten atıyorum oluşlaç, ikileç...
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen datadeveb » 12 Oca 2019, 13:57

lap ile biten iki sözcük.
kigürmiş-turur melîk buğra han ma anı ağırlap uluğlap
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Türkeröz » 13 Oca 2019, 21:30

"Suyun akar yalap yalap / Böyle emreylemiş Çalap"

Alp....

Bir p olayı var ancak şu anda açıklayamam.

Güncelde -la-m/-le-m var.

gözlem, özlem, eylem, boylam, anlam, bağlam, sağlam...

Bir de -am/-em var. O da -ayım/-eyim dir.

sevem<seveyim, görem<göreyim...

Ad olan da var.

kuram..
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 555

Önceki

Dön Ekler

Kimler çevrimiçi