Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

hiç, hiçbiri, sıfır, imkansız

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

hiç, hiçbiri, sıfır, imkansız

İletigönderen datadeveb » 17 Ara 2018, 20:49

tük
hiç

tükbiri, tükbiri
hiçbiri

tüküz
sıfır

tüklen
yok ol

tükedi (yok etti?, tamamladı?, bitirdi?)
tükendi (yok oldu, bitti)
tükeldi (tamamlandı?)
tük (yokluk?, hiçlik?)
tüke- (-A eylem yapan ek)

Örnekler

0 = tüküz
1 = bir
2 = iki
3 = üç
4 = dört
5 = beş
6 = altı
7 = yedi
8 = sekiz
9 = dokuz

İkili sayı tabanında 0110101 okunuşu şöyledir. "bir tüküz tüküz bir bir tüküz bir tüküz bir"

"Elimde tük ürün kalmadı."
"Satın almak istediğin ürünün değeri gözümde tüküz."
"Bunların tükbirini beğenmedim."

"Telefon numaram: Tüküz beş yüz elli dokuz yüz tüküz tüküz tüküz tüküz."

"Hiç ses çıkarma!" > "Tek ses çıkarma?" > "Tük ses çıkarma." 8) 8) 8) 8)

"Gözümden tüklen git... Gözüm tozunu töz kökünü, soyunu, arkasını ünü görmesin." 8) 8) 8)

"Az önce araç burdaydı bir anda tükledi gitti." 8) 8)

"Bu düşünceler tüktür... Gerçekleştiremeyiz." 8) 8)

"Ortalıktaki tüm şeyleri tükleyin... Uğran misafir lar geliyor."
  • -5

En soñ Oktay D. tarafından 19 Ara 2018, 16:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Gérekçe: Başlık adı değiştirildi
Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 171

Ynt: hiç, hiçbiri, sıfır, yok olmak, imkansız, olanaksız

İletigönderen datadeveb » 18 Ara 2018, 00:21

tükbiri yerine bu kullanım daha iyi gidiyor

tükteki
hiçbiri

tüktek
hiçbir

"Bunların tüktekini istemiyorum."
"Tüktek konuda anlaşamayacağız anladım."
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 18 Ara 2018, 00:44

Tük diye bir sözcüğün varlığının kesin olmadığını en az 40 kez söyledim, gidip bir sürü sözcük türetmişsiniz. Neredeyse hiçbiri doğru değil bunların.
  • -5

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

Değerleme: 790

İletigönderen datadeveb » 18 Ara 2018, 03:44

Tük/Dük sözcüğüne yönelik dayanaklarım. Tümdükel bir çalışmaya ermek için konu başlatıyorum. Tük/Dük sözcüğüne yönelik varlığının kesin olmadığını kırk kez söylemeniz bir dey şey? i değiştirmiyor. Aşağıdaki bilgileri ben yazmadım. Dayanaklarımı çürütmediğiniz sürece bu çalışmamı sürdürürüm.

Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

Eski Türkçe: [ Irk Bitig, 900 yılından önce]
esen tükel bolmış [sağ ve sağlam olmuş] Yeni Türkçe: "mükemmel" [ Cumhuriyet - gazete, 1934]
Türkiye'ye uğur getirdiklerini söylerken duygum, tükel özgü bir kıvançtır.
Köken

Eski Türkçe tükel "tam, bütün, salim" sözcüğünden alıntıdır. Eski Türkçe sözcük Eski Türkçe tüke- "bitmek" fiilinden Eski Türkçe +Il ekiyle türetilmiştir.

Daha fazla bilgi için tüken- maddesine bakınız.
Ek açıklama

Türkiye Türkçesi dükel biçimi kullanımdan düşmüş bir sözcük iken Dil Devrimi döneminde Eski Türkçeden aktarılmış telaffuzla yazı diline ithal edilmiştir.

Eski Türkçe: [ Kaşgarî, Divan-i Lugati't-Türk, 1073]
ış tükedi [iş bitti] Kıpçakça: [ Ebu Hayyan, Kitabu'l-İdrak, 1312]
tükendi: faraġa [sona erdi] Türkiye Türkçesi: [İsk, 1389]
ne biri döndi ne dükendi gelen
Köken

Eski Türkçe tüke- "bitmek" fiilinden Türkiye Türkçesinde +In- ekiyle türetilmiştir. Eski Türkçe fiil Eski Türkçe yazılı örneği bulunmayan Etü'de yazılı örneğinin bulunamamış olması mı sıkıntı sizin için? bitik, gitmiş bilgisini ben yazmadım buraya *tük "bitik, gitmiş" sözcüğünden Eski Türkçe +(g)A- ekiyle türetilmiştir.
Benzer sözcükler

tükenik, tükenmez, tükenmez kalem, tükenmişlik sendromu
Bu maddeye gönderenler
  • -1

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen datadeveb » 18 Ara 2018, 04:01

Sıfır sözcüğüne yönelik türettiğim karşılığın d mi t mi olacağı konusunda ikilemdeyim. d olması gerekiyor gibi düşünüyorum.

düküz
sıfır

Örnek

"
İkili taban sayısı 10101010 şöyle okunur.
Bir düküz bir düküz bir düküz bir düküz bir düküz
"
9890090990 sayısı tekilce?/tekçe? şöyle okunur.
dokuz sekiz dokuz düküz düküz dokuz düküz dokuz dokuz düküz
"
Sıfır'a yönelik yitmek kökü denemesi. Ancak önceden var olan şeyin anlamı olduğu nedeniyle sıfır kavramını şimdilik yükleyemiyorum. tüke- tüken- tükel sözcükleri *tük köküne -A- gelen eylem yapma ekiyle eğrilebilir yapıda olduğuna yönelik düşünceler doğuruyor.

Ne demek istiyorum?

tükelmek > 0'dan + yönde artış
tükenmek > +'dan 0'a doğru azalış
tük = 0 ?
tükülmek > 0'dan - yönde azalış
tükünmek > -'dan 0'a doğru artış

tük
sıfır

yitiz
sıfır?

Yukarıdaki düşüncelerime göre
tümtükel
mükemmel 0'a göre +sonsuz değerde

tümtükül
0'a göre -sonsuz değerde, berbat
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 18 Ara 2018, 12:23

Ya ben söyleyemiyorum ya da siz anlayamıyorsunuz. O koskoca kızıl yazıyla yazdığınız "tük" sözcüğünün yanında bulunan büyük YILDIZ SİMGESİ (*) doğrudan SÖZCÜĞÜN ESKİ METİNLERDE GEÇMEDİĞİ ANLAMINA GELİYOR. "TÜKEMEK" eylemi var. "TÜK" ADININ VARLIĞI KESİN DEĞİL. Tükel sözcüğünün doğru türetim olup olmadığını da bilemeyiz. Hiçbir eski metinde tük adı geçmiyor. Böyle sezgisel bir varsayımla yola çıkıp yürüyemezsiniz. Kökün bu denli tutkunu iseniz en azından tükemek eylemini kullanın. Onun varlığı apaçık ortada. Ayrıca oraya "Etü'de bulunamaması mı sıkıntı sizin için? Bitik, gitmiş kelimelerini ben buraya koymadım" yazmışsınız. Anlamını açıklamak için koymuşlar o sözcükleri. Ve evet, yazılı bir metinde bulunmaması çok büyük bir sıkıntı. Ya sözcük tük adından türemediyse? Şimdi bu tük adını kullanıp binlerce sözcük türettiniz diyelim, gelecekte de bir yazılı metin bulundu ve tük adının vâr olmadığı kanıtlandı. Ayıptır sorması ne yapacaksınız onlarca yanlış türetilmiş sözcüğü? Sözcük türetmek ciddi bir iştir. Sezgilerle değil kanıtlarla ve belgelerle yapılır. Günümüzde çoğu dilbilimden uzak insan TDK'yi "yanlış türetmekle" ve "uydurmakla" suçluyor. Yanlış türetmemiş veya uydurmamış olsa bile! Böyle yaparak insanların gözünde canlandırdığı TDK modelini güçlendiriyorsunuz bildiğiniz. Yapmayın etmeyin. Kırk kez söyledim, kırk kez altını çizip büyüterek yazdınız. TÜK ADI YOK İŞTE. Günlerdir bunu neden diretiyorsunuz anlamıyorum. Bu salak ve varlığı belirsiz kökle uğraşmak yerine şimdiye dek neler türetip neler yapabilirdiniz!

Bir de "Aşağıdaki bilgileri ben yazmadım. Dayanaklarımı çürütmediğiniz sürece bu çalışmamı sürdürürüm." demişsiniz. Aşağıdaki bilgiler zâten sizin dayanaklarınızı çürütüyor!

Şu sinir bozucu saçmalığa son vermeniz umuduyla son olarak T. Gülensoy'un sözlüğünden bir kesiti atıyorum, umarım bu kez anlarsınız:

Görsel

Gördüğünüz gibi burada da "tük" adına dayalı hiçbir şey bulunmuyor. Tüm "tük" içeren sözcükler TÜKEMEK EYLEMİ ile türetilmiş. Tük adı hiçbir yerde geçmiyor.

Tükel sözcüğü de tükemek eyleminden gelmiş gördüğünüz gibi.
  • 5

En soñ Oktay D. tarafından 19 Ara 2018, 16:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Gérekçe: Küfür içerik kaldırıldı.
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 18 Ara 2018, 12:28

Yine aynı şeyi diretmek için orada bulunan "tük" (tüy) sözcüğünü kullanacağınızı seziyorum. O yüzden o sözcüğün de kökenlemesini atıyorum. O sözcüğün tükenmek ile hiçbir ilgisi yok. O tüy sözcüğünün ağızlardaki sesletimi.

tüy
ETü: [ Irk Bitig, <900]
tanım tüsi takı tükenmezken [bedenimin tüyü dahi bitmemişken]
ETü: [ Kaşgarî, Divan-i Lugati't-Türk, 1073]
bi tǖ saç [bir kıl saç], atıŋ ne tülüg [atın ne renk?]
TTü: [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco, 1533]
túi [tüy]: piuma
<< TTü tü/tüg kuş tüyü, hayvan ve insan kılı << ETü tǖ a.a.

Not: Anadolu ağızlarında tü (ör: kuş tüsi) halen yaygındır; tüg en azından 17. yy'a dek görülür.

Benzer sözcükler: kuş tüyü, tülemek, tüylenmek, tüylü, tüysüz, tüytop, tüyü bitmemiş

Bu maddeye gönderenler: tülü, tüy-
  • 5

-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

İletigönderen datadeveb » 18 Ara 2018, 16:42

Benim ölçeklerim şöyledir.

1- Bütün seslerin kendine ait işlev özelliği vardır. Kimi yerde renk etkisindedir, kimi yerde sayı, kimi yerde ses...
2- Bu işin doğrultusunda 1nc ses + 2nc ses oluşunca 2nc ses 1nc sesin ek anlam sesi oluyor. Sözcük ses olarak sündükçe çekim ve yapım ekleri falan ortaya çıkmaya başlıyor. Böylelikle anlam netliği ortaya çıkıyor. (net sözcüğünün türkçede ne ettiği belli > ne eti etmek eylemine bakarsanız anlayış belirginleşir. belli > net anlam ses kaynaşması, -t sesinin anlamı işlevi vs ile doğru anlam tutuyor belli > net bel açıkça gösterim?, kusursuz durum?... sözlerle kullanıldıkça anlam kazanır , ne ... belli anlamına geliyor o nedenle takıldı kaldı. Bu bizim ses anlam ilişkimizden kaynaklı. Çağlardır tanısını koyamamışsa emek verenler ben ne yapabilirim? Burada ses anlam çalışması kişisel olarak yapıyorum. Çizerler çiziler çizer, görseller oluşturur. Dönemince anlaşılmazlar. Yıllar geçer ki çalışmaları değer bulur. Ben burada sözcüklerin anlamı kökende budur gibi bir dayanak sunmuyorum. Ses anlam ilişkisine göre bir yere eriyorum ve gündelik yaşamda erilmeyecek anlamlar çıkarıyorum kimi enit kimi zaman ...)

3- Dar sözcükler birden çok anlama erebilir. Bir sözcüğü gibi... kap sözcüğü gibi, et sözcüğü gibi... et yazında öke, usa kasap eti gelebilir ama kimileri ten diye kullanıyor. "Gömleği yırtılmış, eti görünüyor."

4- Bince uzatmayacağım... Okuması öklemesi kolaylıktan kopmasın.

tük = 0 (zero, sıfır)
tükenmek = 0'a ermek

kap = içene bir şey girmeyecek yapı
kapanmak = içine bir şey girmeyecek duruma gelmek

Önerimim arkasındayım. Tük = 0 (zero, sıfır) demek.

Bakınız tüymek
tüymek -er
nsz argo
nsz Kaçmak
"Bir bahane icadıyla şuradan beş on gün için tüyemez miyiz?" - E. E. Talu

tüymek 2. anlam
Kendini erişilemeyecek duruma getirmek.

Bakınız kaymak
Kap ve kay > kap tutabilecek şey iken kaymak istemsiz eylem oluyor.

Kaymak : 3. Durum değiştirmek 4. Anlamı değişmek TÜRKÇE?
Kayıt: durum korumak? kayıt etmek? anlamı korumak? ARAPÇA? -t işleviyle uyuyorsa bu türkçedir. Arapçadaki dengenin büyük bir bölümü türkçeden mi geçti?

UNUTMAYIN Kİ dünyanın ucu bucağına gitmiş bir bilge var. Düzeni olmayana düzen götürmüş... O TÜRKÇE konuşurdu!

Bu uydurukçuluk yapmıyorum. Kök okumaya çalışıyorum. Çıkardığım anlamı da paylaşıyorum. Bugün benim çıkardığım anlamı anlamayabilirsiniz. Gün gelir birçok kişi aynı anlamı çıkarmaya başlar. O gün geldiğinde mi benim çalışmalarım saygı görür? Orasını bilmem ama enit boyunca bunun örnekleri yaşanıyor.

Ben öneririm, birileri beğenmez, birileri beğenir. Kişilerin neyi tutacağını ben dürterek yaptıramam. Türkçenin bir dengesi var. Bu dengeyi görmek gerek ki anlamlar kavramlar türetilebilsin.

Bilimin sonu yok. Allah'ın sözcükleri tükenmez
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 18 Ara 2018, 18:11

1- Sizin ölçekleriniz Türkçe'yi ilgilendirmez. Dil sizin kişisel diliniz DEĞİL.

datadeveb yazdı:(net sözcüğünün türkçede ne ettiği belli > ne eti belli > net belli > net bel, ne ... belli anlamına geliyor o nedenle takıldı kaldı. Bu bizim ses anlam ilişkimizden kaynaklı. Çağlardır tanısını koyamamışsa emek verenler ben ne yapabilirim? Burada ses anlam çalışması kişisel olarak yapıyorum. Çizerler çiziler çizer, görseller oluşturur. Dönemince anlaşılmazlar. Yıllar geçer ki çalışmaları değer bulur. Ben burada sözcüklerin anlamı kökende budur gibi bir dayanak sunmuyorum. Ses anlam ilişkisine göre bir yere eriyorum ve gündelik yaşamda erilmeyecek anlamlar çıkarıyorum kimi enit...)

2- Hiçbir sözcüğün kökenlemesi böyle yapılmaz. Size binlerce kez dilbilimde kuralların olduğunu söyledik. Kaynak gösterdik, kökenleme paylaştık. Ancak, anladığınız filan ne yazık ki yok. Sanatçıların olağanın dışına çıkması ile burada sizin yaptığınız ve "değeri sonradan anlaşılacak şey" aynı şey değil. Sanat, felsefe gibidir. Hiçbir düşüncenin kesinliği kanıtlanamaz. Kimisi ben uyaklı yır yazacağım der, kimisi ben uyağı takmıyorum der. Kimisi gider koyu tüslerle renklerle resim yapar, kimisi ise tüslü tüslü rengârenk resimler yapar. Kimisi sanat sanat içindir der, kimisi sanat toplum içindir der. Bilimde ise böyle bir şey olmaz. Ortada bir gerçek vardır. Kuramlar, kurallar ve yasalar vardır. Siz bu kuralları çiğneyip "bana göre böyle bir kural var Türkçe'de" deyip kendi kurallarınıza göre sözcük türetemezsiniz. Yeniden söylüyorum, dil sizin kişisel diliniz DEĞİL. Kurallarını siz değiştiremezsiniz. Şimdiye dek simgesel ses kuramı gibi bir şey ortada olmadığına göre (var ancak gelişmiş değil) siz bu savlarınızı kanıtlayamadıkça hiçbir şeyi öne süremezsiniz. Günlerdir size yaptığınız yanlışları söylüyorum ancak yaptığınızdan şaştığınız yok. Gerçekten de çok kapalı görüşlü bir insansınız. Son zamanlarda da sözcük uydurma dışında bir şey yapmıyorsunuz. Köklere, kurallara ve eklere dayalı olmadan hiçbir yere gidemezsiniz dilbilimde. Adı üstünde: dil BİLİM. Burada yaptığımız bir sanat değil. Oynadığımız bir sözcük oyunu hiç değil.

datadeveb yazdı:Bince uzatmayacağım... Okuması öklemesi kolaylıktan kopmasın.

tük = 0 (zero, sıfır)
tükenmek = 0'a ermek

kap = içene bir şey girmeyecek yapı
kapanmak = içine bir şey girmeyecek duruma gelmek

Önerimim arkasındayım. Tük = 0 (zero, sıfır) demek.

Uydurukçuluğunuzdan şaşmayacağınıza kuşkum yok. Sözcüğü hiçbir yerde bulamamanıza karşın hâlâ kullanacaksanız bu sizin deliliğinizdir. Seslerle kafayı bozup uydurduğunuzun ayırdında bile değilsiniz.

datadeveb yazdı:Bakınız tüymek
tüymek -er
nsz argo
nsz Kaçmak
"Bir bahane icadıyla şuradan beş on gün için tüyemez miyiz?" - E. E. Talu

tüymek 2. anlam
Kendini erişilemeyecek duruma getirmek.

Bakınız kaymak
Kap ve kay > kap tutabilecek şey iken kaymak istemsiz eylem oluyor.

Kaymak : 3. Durum değiştirmek 4. Anlamı değişmek TÜRKÇE?
Kayıt: durum korumak? kayıt etmek? anlamı korumak? ARAPÇA? -t işleviyle uyuyorsa bu türkçedir. Arapçadaki dengenin büyük bir bölümü türkçeden mi geçti?

En çok anlamadığınız şey de bu yazdıklarınızda bulunuyor. Bir türlü anlatamadık. SÖZCÜKLERİN BENZER OLMASI HİÇBİR ANLAM İFÂDE ETMİYOR. Kaymak diye bir eylemimiz var diye kayıt sözcüğü Türkçe mi oluyor şimdi?

~ Ar ḳayd قَيْد [#ḳyd faˁl msd.] 1. bağlama, (mec.) yazıya bağlama, 2. bağ, koşul, yazıya bağlanmış belge < Ar ḳāda قَادَ bağladı

Buradaki kökenleme yalan mı?

[ Aşık Paşa, Garib-name, 1330]
illā ṣūrat naḳşı nefse ḳayd olur
[ Meninski, Thesaurus, 1680]
deftere ḳayd e.: Registro inscribere. (...) bī-ḳayd: solutus sive vinculis, sive curis [zincirden veya dertten azade].
kaydı hayat [ Evliya Çelebi, Seyahatname, <1683]
Muş sahrāsı χaracı χānın ḳayd-ı ḥayātiyle ocaklık χāssıdır
kayıtsız [ Şemseddin Sami, Kamus-ı Türki, 1900]
ḳaydsız: bir şeye ehemmiyet vermez, bir şeyi umursanmaz, ihmalkâr, ilişiksiz
kayıtsız şartsız [ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı, 1945]
kayıtsız şartsız: Hiçbir sınırlama ve bağ olmaksızın.

Bu sözcüğün Türkçe olmasına karşın ilk geçtiği metinde "kayıt" diye değil de "kayd" diye geçmesine ne diyeceksiniz?

Yine size binlerce kez söylediğimiz bir şeyi anlamıyorsunuz. Kökenlemeler günümüzdeki sözcük biçimine bakılarak yapılmaz. Geçmişteki kaynaklara ve metinlere bakılarak yapılır. Her sözcüğü Türkçe'ye dayandırmaya çalışmanız boş bir ulusçuluk duygusundan ve bilgisizlikten başka bir şey değil.

datadeveb yazdı:Bu uydurukçuluk yapmıyorum. Kök okumaya çalışıyorum. Çıkardığım anlamı da paylaşıyorum. Bugün benim çıkardığım anlamı anlamayabilirsiniz. Gün gelir birçok kişi aynı anlamı çıkarmaya başlar. O gün geldiğinde mi benim çalışmalarım saygı görür? Orasını bilmem ama enit boyunca bunun örnekleri yaşanıyor.

Yine söylüyorum bakın, bu bir sanat değil. Zâten anlamı apaçık ortada olan şeylere "başka bir bakış açısıyla baktığınızı sanaraktan" gelip saçma sapan yorumlar yapıyorsunuz. Ben çok dilbilim bildiğimi filan öne sürmüyorum. Ancak siz gidip onca dilbilimcinin bulduğu şeylere yanlış deyip kendi bilimdışı yorumunuzu yapıyorsunuz. Net sözcüğüne Türkçe demek nedir? Kayıt sözcüğü kaymak eyleminden geliyor demek nedir? Ne yaptığınızı bilmiyorsanız da en azından araştırıp bulduğunuzu yazın. Ben bilmediğim bir konu hakkında bu yerlikte hiç yorum yapmadım. Siz ise bilmediğiniz ne kadar çok şey varsa yorum yapıyorsunuz. Sizin konuşmanıza engel filan olamam (olabilecek gücüm olsa da zâten olmazdım) ancak siz her bilmediğiniz bir konu hakkında yorum yaptığınızda konu bambaşka bir yere kayıyor ve bilgi kirliliği oluşuyor. Şunu yapmasanız her şey güzel olacak. Size açıkça tük adının vâr olmadığını 3 ayrı kaynak kullanarak gösterdim. Bir gün sonra ise siz gidip tük adını kullanarak 10-15 sözcük türettiniz. Ne yapmaya çalıştığınızı bilmiyorum ancak uydurukçuluk dışında hiçbir şey yapmıyorsunuz şu anda.
  • 5

-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

İletigönderen datadeveb » 18 Ara 2018, 20:48

Ses anlam bilimini bir gün anlayacağınızı umut ediyorum.

(ümit ses anlama göre türkçe?)
ümit -di
isim (ümi:di) Farsça umīd
türkçesi umut

Farsçadan (farsça olduğu öne sürülen) sözcüklerin dilimize takılı kalması türkçe kaynaklı olmasıyla mı ilgili? (şey sözcüğü farsça deniliyor değil mi? ses anlam tanısı belirlenince ortaya çıkacak)

düşmek - tüşmek (bunun anlamını yazmama gerek var mı?)
tükenmek - (bitmek, kalmayacak duruma ermek)
tükemek - (bitirmek, tamamlamak anlamında kullanılır mı?)
dip - tüp (anlamını yazmama gerek var mı?)
dün - tün (tükenmiş gün)
tüne- (günü tüketmek (uyanık olmadan hiçlikte/uykuda/boş boş geçirmeki, tüneyip beklemek? boş boş beklemek?))
tün gece, dün (kapkaranlık, görülemeyen, san ki her şey yokmuş gibi olma durumu)
tüymek (kendini erişelemeyecek duruma erdirmek)

tük (anlamı)
1. 0 sayısı
2. 0 sayısından kaynaklı hiçlik merkezi
3. boşluk sesi? incelik sesi? incelme sesi?, tok sesinin karşıtı

tü anlamına geldi sıra... (hiç?)
tü-? edilgen eylem?

tü biri... tü olmadı... tü oldu. tü teki
tüh olmadı, tüh oldu, tüh teki gelseydi...
tüh? (tüm olanakların elinden kaçması sonucu söylenen söz?)

tüteki?

tüt?
tütsü? (tükenenden çıkan?)
tütmek
tütün
tütekim?
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 18 Ara 2018, 21:37

Ne kadar yazarsam yazayım hep gelip birbiriyle ilgisiz bir sürü saçma sapan sözcük yazıyorsunuz. Artık iletileriniz hepsini okuyasım bile gelmiyor. İyi, her sözcük Türkçe. Kendi düşsel yertinicinizde dünyânızda yaşamayı sürdürün.
  • 0

-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

İletigönderen datadeveb » 19 Ara 2018, 06:17

kiç
hiç

Hiç farsçaydı demi?
:D

Eski Türkçe: [ Orhun Yazıtları, 735]
āt birdim, kiçik atlıgıg ulgartdım [ad verdim, adı küçük olanı yücelttim] Eski Türkçe: [ Kaşgarî, Divan-i Lugati't-Türk, 1073]
kiçig [[herhangi bir şeyin küçüğü]] Kıpçakça: kiçi [ Codex Cumanicus, 1303]
parvus - Fa: χocak ... χočak - Tr: χiči Türkiye Türkçesi: küçücük [ Yadigâr-ı İbni Şerif, 1421? yılından önce]
eger peynir mayası ele girmese bir kiçicük ayu incegini boğazlayalar yidüreler
Köken

Türkiye Türkçesi kiçicük sözcüğünden evrilmiştir. Türkçe sözcük Eski Türkçe kiçi "küçük, yavru" sözcüğünün küçültme halidir. Bu sözcük çocuk dilinden türetilmiştir.
Ek açıklama

Türkiye Türkçesi cücük, küçük, gucuk, gücük, güdük, gedek, kodak ve Farsça cūcak, kūçak, kūdak, gūdik "küçük, yavru, cüce" sözcükleri arasındaki köken ilişkisi belirsizdir. Çocuk diline ait ekspresif deyimlerin iki dilde paralel olarak yapılandıkları varsayılmalıdır.
Benzer sözcükler

güççük, gücük, kiçi, kiçik, küçücük, küçülmek, küçültmek, küçürek
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 19 Ara 2018, 16:57

Sévgili Oğuzhan T. doğru söylüyor. tük diye bir sözcüğüñ varlığı kesin olmadığı için ona göre türetim yapmak uydurmacılık olur. Yarın bir gün tüke- eyleminiñ kökünüñ ne olduğu añlaşıldığında eğer tük diye bir addan gelmiyorsa o türetimleriñ hepsi dile yapılmış büyük bir zarar oluşturacaklar. Örneğin bugün Dil Devrimi sırasında buna dikkat édilmemesi yüzünden birçok uydurma (yañlış türetim) sözcük bulunuyor. Onlardan kurtulmaya uğraşıyoruz ancak güç oluyor, dile büyük zarar ve istisna getirmiş oluyorlar.

Bu tür yañılgılı girişimler Türkçeniñ matematiksel tutartılığını da bozup éleştirdiğimiz yabancı diller düzeyine düşürecektir.
  • 5

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5497

Ynt: hiç, hiçbiri, sıfır, imkansız

İletigönderen datadeveb » 19 Ara 2018, 19:34

Benim yaptığım ön çalışmadır. Ses anlam çalışmasıyla uğraşmadıkça seslerin sayılara ne özellikte geldiğini çözülmez.

Çözüm yolu SAYISAL SÖZEL DENGE!

Tek sözcüğüne karşı çıkan var mı?

Tek tek ikilemesine karşı çıkan var mı?

Tek tek tüketildi. karşı çıkan var mı?

Tek tek tük edildi?

etmek > ad yapan ek > edim (yapmak, yapım)

Birleşik Ad sözcük türetme kuralı.

AD + AD

Tük + edim = tüke-

tükedim = tüke- eylemi

Tük = hiç = 0 ?

Sıkıntı var mı? Eleştiri?

Tek tük var > var yok arası

1 0 var?

tek tek var?

1 1 var?

İkili sayı düzeni

1 0 1 0 1 0 1 0 = okunuşu TEK TÜK TEK TÜK TEK TÜK TEK TÜK

8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
  • 0

En soñ datadeveb tarafından 19 Ara 2018, 19:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Ynt: hiç, hiçbiri, sıfır, imkansız

İletigönderen cingelek » 19 Ara 2018, 19:35

Şöyle de bir şey var: tük
  • 5

cingelek
Dil Emekçisi