Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Büyük-küçük harf ayrımınıñ işlevi

Yazım, söyleyiş kuralları üstüne bilgiler içerir.

Büyük-küçük harf ayrımınıñ işlevi

İletigönderen Oktay D. » 10 Mar 2015, 20:26

Türkçede sözcük başında büyük-küçük harf ayrımını olduğu gibi Fransızcadan aldık. İngilizce ve Latin tabanlı dillerde tümüyle aynı kural uygulanıyor, o yüzden pék yadırgamıyoruz. Oysa örneğin Almancada durum başkadır. Onlar yalñızda adlarda büyük harf ile başlarlar, diğer türdeki sözcüklerde tümce başı bile olsa küçük harf ile başlanır.

Ben Türkçeniñ gereksiz kurallardan kurtulmasını savunuyorum. Ancak buradaki "géreklilik" içi boşaltılmadan añlaşılmalıdır. Örneğin noktalama imlerini géreksiz görmüyorum çünkü okuma kolaylığı sağlar, nérede nefes alınacağını nérede duraksanacağını bildirir. Ancak büyük harfleriñ bazı kullanımları okuma kolaylığı sağlamadığı hâlde kural olarak bulunuyor.

Ben özellikle, tümce başındaki büyük harfi işlevsiz buluyorum. Alışık olmasam yazmayabilirdim belki. Çünkü zaten nokta koyuyoruz, niye bir de büyük harfle başladığımızı gérekçelendiremiyorum. Eğer küçük harfle tümceye başlamanıñ başka bir añlamı olsaydı añlardım, karışmaması için yapıyoruz dérdim. Ancak öyle bir durum yok. Karışması olanaksız.

Bence yalñızca özel adlarda ve kısaltmalarda (özel ad olmasa bile) büyük harf kullanılması yanlısıyım.

Örneğin
"Türkiye" gibi ülke adları
"Türkçe" gibi dil adları
"Ahmet" gibi kişi adları
"Ankara" gibi yér adları
"Mart" gibi zaman adları
"Güneş" gibi gezegen/yıldız adları
"Danıştay" gibi kurum adları
"KAŞ" (K... Anonim Şirketi) gibi tek harflik kısaltmalar ("kaş" sözcüğüyle karışmaz)
"Me.Ü" gibi çok harflik kısaltmalar ("MEÜ" diye bir kısaltmayla karışmaz)
Bunlarıñ dışında bence büyük harfe gérek yok.

Ne düşünüyorsuñuz?
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4085

Ynt: Büyük-küçük harf ayrımınıñ işlevi

İletigönderen toorku » 10 Mar 2015, 21:26

hocam ben daha önce bu konunun ne kadar ateşli savunucusu olduğumu ifade etmeye çalışmıştım burada da dile getireyim

bu konuda tamamen katılıyorum türkçenin yabancı dillerden alınma çalınma uyduruklama yazım kurallarından kurtulması temizlenmesi gerekiyor bunların en başında bir bu büyük küçük meselesi var bir diğeri de bazı eklerin işaretlerle sözcüğün kökeninden ayrılması mesela özel isimlerde ismi zaten büyük harfle yazıyoruz bir da ses uyumu endişelerinden dolayı ayırmanın anlamı yok okuyan zaten onu bilecektir aynı bu cümleye büyük harfle başlamak gibi

büyük damgalar belirttiğin gibi adlara özel yer adlarına vb kullanılsın bir de bizde bazı dillerde ki gibi "article" (ki sadece yazı dilinin değil aynı zamanda konuşma dilinin de parçası o dillerde) yok yani bir şeyin tekliğini önemini vb anlatan belirtgeç gibi bu durumda büyük damgalı yazılması anlamlı olabilir

bunların dışında eğer bir takım yazım kurallarına ihtiyacımız varsa bunların tamamen türkçenin kendi gövdesinden çıkmış kurallar olması gerekiyor zaten o kadar çok kural var ki yazım kurallarına uyamayanları suçlamamak lazım "over engineered" yani aşırı bir düzen intizam kaygısıyla hazırlanmış seyler bunlar tamamen sadeleştirilmeli ve ilkokuldaki çocuğun bile sorunsuz kafası karışmadan unutmadan uyabileceği bir kaç kural olmalı ceza hukuku gibi yazım kurallarımız var

ne batının ilimi aldık ne bilimini ala ala batının imla kurallarını aldık
  • 3

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1231

Ynt: Büyük-küçük harf ayrımınıñ işlevi

İletigönderen M.calli » 10 Mar 2015, 23:40

biraz hazırcılık olacak ancak nasıl bir süreçten geçerek oluşmuş ki bi büyük harfler bunlarla ilgili bilgimiz var mı ? (ben kendi adıma hiç uyamadım bu kurallara)
  • 0

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 530

Dön Yazım, söyleyiş kuralları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 0 konuk

Reputation System ©'