Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Türkçeye en çok zarar veren güruh sizce kim?

Yérgi, övgü, eleştiri, kınama azı kutlama yazılarını içerir.

Ynt: Türkçeye en çok zarar veren güruh sizce kim?

İletigönderen toorku » 24 Ara 2014, 21:26

evet halkımız da zaten felsefe yapmak için yanıp tutuşurken türkçenin yetersizliğinden yakınıp duruyor

bir kere felsefeyi ingilize yapmak ne demek ingilizce felsefe yapabilmen için senin en az 10 sene gece gündüz ingilizceyle yatıp kalkman lazım kaç kişinin böyle imkanı var ehhh bir de hani insanın doğasında o yanıp tutuşturan madde para ve güç bağımlılığından çekip çıkaran felsefe aşkı olması lazım

iki bırak da felsefeci karar versin hangi dilde felsefe yapmak istediğine

üç sayın reisicumhur ingilizce felsefe yapmış mı daha önce de türkçenin yetersizliğinden yakınıyor yarım sayfa bile yazdıysanız gösterin ve aydınlatın bizi pür-ziyamız olun

dört türkçeyle işlenecek felsefi yapıtlar bazılarının kuvvesini aşabilir

beş madem felsefeye ma derinliği fersah fersah olan dillere bu kadar meraklısınız yazın ya da yazdırın bir felsefi eser osmanlıcada bizde şöyle övünerek göğsümüzü gere gere okuyalım

altı neden meseleyi bilim insanlarına bırakılım diyorsunuz da önünüzde el pençe divan durup inci gibi dizilmiş muharrirlere ve ediplere emir verir gibi konuşuyorsunuz

yedi siz iktidara geldikten sonra felsefe hayatımızdaki tevessü ve inkişafın durumu ortadadır

sekiz böyle konuşanların mütefel­sif olmadan tefelsüzleşme garabetine battığını düşünmekten edemiyorum

dokuz en son okuduğunuz çeviri de olsa felsefe kitabı hangisiydi farketmez türkçe arapça osmanlıca farsça ingilizce gürcüce

on gelecek nesiller sizi "tayming herşeydir"inizle ve diğer falsolarınız hatırlayacak böyle devam ederseniz

hadi bakalım şu dediklerimden nasıl bir çarpıtma çıkarıp da devlet memuruna hakaretten 1 yıl kodese göndereceksiniz bizi

neyse ben arkadaşların dostların gönüldaşların böyle yönlendirmeleri ciddiye almamalarını arzu ediyorum
  • 5

En soñ toorku tarafından 24 Ara 2014, 22:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1228

İletigönderen Oktay D. » 24 Ara 2014, 22:10

Neyse, siyasete girmeye gerek yok, burada dil konusuna dönelim. Sonuçta kendisi siyasi bir makam sahibi olup, felsefe veya dil ile ilgili bir konumda olmadığı sürece hiçbir dilci veya felsefeci veya gerçek aydıñ, bu söylediğini kaale almayacaktır. Kaldı ki, kendisi ne İngilizce ne de Osmanlıca biliyor. Neye göre bunu söylediği açık değil. Bu saatten soñra hiçbir felsefeciyi Osmanlıca veya İngilizce felsefe yapmaya zorlayamazsınız. Bu söylemle olsa olsa mizah yazar ve çizerleri veya halk dalga geçer, gider. Biz işimize bakalım.

Bu yüzden Erdoğan'ın bu söylemi Türkçeye hiçbir zarar vérmez, étkisi bile olmaz. Çünkü yañlış bile değil.
  • 5

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3468

İletigönderen toorku » 24 Ara 2014, 22:15

Oktay hocam elbette doğru ciddiye alınmıyor bu söylem ancak emri altında çalışan adamlar var ve dediklerini ilahi tecelli zannedenler var

benim altı nolu girdim odur

sonuçta kendi düşüncesidir ben de felsefenin ne türkçe ne osmanlıca ne de ingilizceyle yapılabileceğini bilakis tek felsefe dilinin sümerce olduğunu iddia ediyorum ama yaptırım gücüm yok işte

tabii burda dili siyasete alet eden tek bir kişi var o da iddiayı ortaya atan
  • 0

toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Kafkasmurat » 25 Ara 2014, 00:32

Hocam adam Osmanlıcayı bir dil sanıyor. Bunun danışmanlarına danışmaya danışman lazım. Bu kadar olur yani. Adamların Türkçeden haberi yok. Osmanlıca diye hayal görüyorlar. 570'lerden beri felsefe tercümeleri yapan[1], telif eser veren Türk edipler bu sözleri ciddiye almayacaktır.
http://turkoloji.cu.edu.tr/ESKI%20TURK% ... maslar.pdf
  • 0

Üyelik görseli
Kafkasmurat
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 102

İletigönderen toorku » 25 Ara 2014, 00:50

Kafkasmurat yazdı:Hocam adam Osmanlıcayı bir dil sanıyor. Bunun danışmanlarına danışmaya danışman lazım. Bu kadar olur yani. Adamların Türkçeden haberi yok. Osmanlıca diye hayal görüyorlar. 570'lerden beri felsefe tercümeleri yapan[1], telif eser veren Türk edipler bu sözleri ciddiye almayacaktır.
http://turkoloji.cu.edu.tr/ESKI%20TURK% ... maslar.pdf

hocam aynen katılıyorum bence de yanlış yönlendiriliyor

osmanlıca yazmak isteyen kitap çıkarmak isteyen buyrun yazsın çıkarsın sorun yok ki

ben asıl ingilizceye takıldım orda bu ne büyük ingilizce aşkı böyle ama çok seviyorsan ingilizce yaz ona engel yok istersen esperanto yaz ona da engel yok en büyük engel sizin kendi beyinleriniz yani size göre türkçe haricinde bütün dillerde felsefe yapılır

ayrıca yukarda siyasete girdiğimi düşünmüyorum benim yazdıklarım hep dille ilgili ola ki bazı arkadaşlar düşünmeden olaya yaklaşırlarsa önceden gereki soruları hazırlamış olmak için yazdım
  • 5

toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 25 Ara 2014, 02:06

:) konu kilit: https://www.youtube.com/watch?v=wdZsQ2tF7sw (yani, biz kendi işimize bakalım)
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Oktay D. » 25 Ara 2014, 05:12

https://twitter.com/_TurkcesiVarken/sta ... 3492456448
(éleştirilere açığım)

"Türkçe yétersizmiş béyler! Ek kök yoktu da türetemediñ mi? #TürkçesiVar"
Görsel
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Kafkasmurat » 11 Oca 2015, 17:33

Dilin yetersizliği söz konusu olamaz. Dil insanların ürünüdür. Hepsi birer varsayımdır. Kök olarak bir dayanağı yoktur, konuşanların uzlaşısına bağlıdır. Dilden değil, insanların yetersizliğinden söz edilebilir.
  • 8

Üyelik görseli
Kafkasmurat
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 102

İletigönderen Türkeröz » 29 May 2017, 02:28

Sinekkaydi2 yazdı:
Bi50likdaha yazdı:Hadi bakalım... İnsanın konuşması, seçtiği sözcükler, kullandığı dil düşüncesinin ve fikrinin dışavurumudur. Aldığı eğitimden, gördüğü eğitimden kaynaklanır ama gidişine kendisi yön verir. Öyle veya böyle.

"Erdoğan, 'Türkçe ile felsefe yapamazsınız. Ya Osmanlıca ya İngilizce kullanmanız lazım.'"
http://www.cumhuriyet.com.tr/video/vide ... siniz.html

O "Fıtrat" sözcüğüne kızan adamı da oldukça haklı buluyorum. O sözcük güzel bir kullanım, dil zenginliği için mi yeniden kullanıldı yoksa yapılan bir ayıbı bilinmeyen bir sözcükle kapatmak için mi kullanıldı? Fıtrat sözcüğünü maden, iş, tersane kazası dışında kullanımını hatırlayan var mı?

Bakalım daha neler göreceğiz.Dilde hâlâ orta yolu bulamadık.Çekiştirip duruyor herkes kendi zihniyetince.

O yüzden Osmanlıca'yı yaymak istiyor.
Başlıktaki sorunun cevabına gelince de Türkçe'ye uydurukça diyenler, Türkçe'de olmayanları varmış gibi gösterenler..
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 514

İletigönderen kuluduk » 29 May 2017, 18:06

Erdoğan'ın sözleri sadece "Türkçe ile felsefe yapamazsınız" şeklinde değil. Aradan cımbızla cümleyi çekerseniz farklı mana çıkabiliyor.
"Türkçenin mevcut kelime hazinesiyle felsefe yapamazsınız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda Türkçenin mevcut kelime hazinesiyle felsefe yapamazsınız. Ya Osmanlıca, ya da İngilizce, Almanca, Fransızca kelimelere başvuracaksınız. Bu sorunların hepsini aşmak zorundayız. Bu sorunlar devlet eliyle değil, bilim insanları eli ile aşılacak sorunlardır" dedi.

Bu yalnız felsefe ile alakalı bir durum da değil mesela allophone sözcüğünün Türkçesi nedir diye bir araştırma yaptığınızda belki 8-10 tane terim bulabiliyorsunuz. Terimlerde birlik olmayınca da kimi İngilizcesini kullanıyor kimi Osmanlıcasını kimi de bir kelime uyduruveriyor.
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 164

İletigönderen Oktay D. » 29 May 2017, 18:50

kuluduk yazdı:Bu yalnız felsefe ile alakalı bir durum da değil mesela allophone sözcüğünün Türkçesi nedir diye bir araştırma yaptığınızda belki 8-10 tane terim bulabiliyorsunuz. Terimlerde birlik olmayınca da kimi İngilizcesini kullanıyor kimi Osmanlıcasını kimi de bir kelime uyduruveriyor.

Sözcüklerde birlik için 100 yıllık bir Türkçecilik açısından hiç de fena sayılmayız aslında. Sözcüklerde birlik, Türkçecilik bilinciniñ yaygınlaşması ve kullanımıñ sıklaşmasıyla olur. İngilizcedeki ve Latincedeki birlik bu yolla gérçekleşmişti.

Sık kullanım ve yayılmanıñ öñemi şurada: eğer sık kullanılır ve öñeriler yayılırsa insanlarıñ değerlendirmesi daha kolay olup kısa sürer ve birden kendimizi terimleriñ uzlaşı kazandığı bir noktada buluruz. Örneğin Dil Devrimi'niñ ilk yıllarında kişilerce yapılan birçok öñeri birçok yolla yayıldı ve soñunda birçoğu elendi. Ne tür sözcükleriñ elendiğini incelemek ayrı bir konu ancak bu incelemeniñ yapılması, bu konudaki toplumsal dil davranışını añlamak açısından oldukça yararlı olurdu (Türkoloji hocası olsam yüksek lisans veya doktora öğrencilerime tez konusu olarak verirdim).

Kısacası, yazarlarımız ve çevirmenlerimiz daha çok yazıp daha çok öñeri kullansın.

Bu arada Erdoğan'ıñ tespiti yañlıştır, Felsefeciler Türkçe terminolojide (beğensek de beğenmesek de) oldukça ilerlemiş, uzlaşmış ve dahası hayatıñızda görebileceğiñiz eñ kalıñ sözlükleri çıkartmış durumdalar.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen toorku » 29 May 2017, 20:39

şimdi mesele mevcut kelime haznesi falan değil osmanlıcayla da felsefe yapamazsın hele hele arapçayla hiç yapamazsın neden yapamazsın söyleyeyim felsefe yapamazsın derken erdoğan şu andan bahsediyor ve dolayısıyla şu anda yapılan felsefeden bahsediyor olması gerek yoksa felsefe yapmaktan sokratla platonla atışmayı anlıyorsa zaten halimiz harap dolayısıyla şu çağdaş felsefenin konularının çoooooooooooooooooook büyük kısmı ingilizce rusça fransızca almanca italyanca konuşan halklar tarafından ortaya atılmışlardır en son zamanlarda ise çoğunlukla ingilizce temellidir çünkü çoğu tezler çalışmalar yaygınlaşabilmek için bu dilde yazılır bu nedenle çağdaş felsefenin kavramlarını üretenlerin bu diller olduklarını çok rahatlıkla ifade edebiliriz

çağdaş felsefenin konuları sadece o nedir bu nedir varlık nedir falan gibi 2500 yıllık meseleler değil sadece o olsaydı belki osmanlıca arapça ve türkçe vs yeterdi felsefe yapmaya ama artık felsefe deyince bilişim teknoloji sanal gerçeklik yapay zeka birey siyaset yüksek teknolojinin getirdiği çevre ve toplum yıkımları gene müdahele insan çoğaltma insan sonrası toplum robotlarla ortak yaşam uzayda yaşamın idamesi teknolojinin birey üstündeki tahkkümü ölümsüzlü kvs vs o kadar çok konu var ki herhangi bir dilden bunlara yetişmesini beklemek büyük haksızlıktır

ancak ve ancak kavramları siz üretirseniz o konuda bir yetki ve yetke sahibi olursunuız diğer türlü hep dilenci gibi ondan bundan hayatınızı idame ettirmeye çalışırsınız dolayısıyla her konuda konuşmayı seven erdoğanın daha çok ekmek yemesi lazım ki konuyu düzgün inceleyip düzgün anlasın ve belki belki sürekli inşaatçılara kaynak açmak yerine (siyaset yapmıyorum durum ortada) yazara çizere düşünüre kaynak açarlarsa belki bizde onun kafasındaki felsefe yapma düzeyine ulaşırız yiyen sadece yiyen olduğu sürece kullandığı dil de yiyen olur

asıl meseleyi soyleyeyim bilgi üreten bir toplum değil türk toplumu kişisel başarılar olabilir z kişisi cep telefonuna bir yazılım yapmış olabilir ama bunlar toplumu ayağa kaldırmaz kültür bakanlığının o güzelim kitaplarını çıkarmış yayınevlerini ve kitap satış yerlerini kapatan zihniyetin acil u dönüşü yapması lazım ki bilgi ve veri üreten toplum düzeyine çıkılagelinsin yoksa ahh ahh bu dille felsefe yapılmıyor ahh ahh bu dille şiir yazılmıyor demek asıl sorunun üstünü kapatmaktan başka bir şey değil

archive.org da philosophy yazdım ve sadece ingilizce eskiden yazılmış kaynak sayısı 40.632 turkish 10 (1 e 4000) ve archive.org daki kitaplar telif yüzünden genelde son 70 yıllık kitapları barındırmaz yani neredeyse cumhuriyetin kurulduğu döneme kadar olan kaynaklar var orda elbette bilimsel bir istatistik değil ama size fikir versin neyin ne olduğu konusunda heralde bundan da laik bunalımlı tipler sorumlu değil sonuçta öyle tipler son 90 yılın ürünü yani diyeceğim şu osmanlısı da bir gıdım üretmemiş felsefe anlamında abartmayalım romantik hülyaları kimbilir kaç yüzbin yeni kitap yazılmışdır diğer dillerde sadece felsefe ile ilgili son 70 yılda

amazonda philosophy diye aradım kitap bölümünde 1.3 milyon sonuç çıktı 1,290,661 results for Books : "philosophy" kitap yurdunda felsefe diye aradım orada 1289 sonuç çıktı bu da bir ilerleme bire dörtbinden bire bin e inmişiz cumhuriyetin faydaları olsa gerek gerçekleri görelim beyler uçmayın başkalarını da uçurmayın oturun çalışın çevirin okuyun huzur üretimde

diğer taraftan oktayın da biraz değindiği sözcükler meselesinde durum klasik felsefe açıısndan çok kötü değil eğer türkçe felsefe kitapları okuyorsanız genelde çevirmenlerin ye yazanların önemli felsefelik kavramlara bir şekilde türkçe ad verdiğini ya da kısmen türkçeleştirdiğini görürsünüz yani felsefenin bilinen eski felsefe temelleri anlamında durum o kadar kötü değil sayın erdoğana da zaman bulabilirse bir kaç kitap önermek isterim türkçe yazılmış asıl mesele son 100 yılda ortaya çıkan kavramlara ve gittikçe hızlanarak artan felsefe kavramlarına yetişebilmek

öneri olarak da türkçenin biraz almacanlaşması gerekebilir tüm yeni sözcüklere zamanlı karşılıklar üretebilmek için biliyorum oktayın tavrı daha o noktaya gelinmediğidir zaten benim senin demenle olmuyor halkların eğilimleri önemli
  • 0

toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Önceki

Dön Eleştiri, kutlama

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'