Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Hazırcevap

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Hazırcevap

İletigönderen Toygun » 16 Tem 2010, 21:44

Hazırcevap için anıkyanıt çok çeviri bir karşılık olur. Yanıtçıl sözcüğünün uygun bir karşılık olduğu kanısındayım.
  • 0

En soñ Toygun tarafından 16 Tem 2010, 21:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1275

Ynt: Hazırcevap

İletigönderen Bengitaşlarındili » 16 Tem 2010, 22:48

Hazırcevap için benim düşündüğüm ama uyarlığı konusunda kuşkuda olduğum bir türetimim var. Sizlerin usavurumuna sunmak isterim;
Sözü elinde.
O kadar çabuk söz söyleyecek ki sözü ağzından çıkarmasına gerek yok, söz elinde ağzından çoktan çıkmış
Hazırcevap= Sözü elinde (???)
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Toygun » 09 Eyl 2010, 15:38

dizlek   

1. Hazırcevap. 2. İnatçı.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Bengitaşlarındili'nin önerisinden esinlenerek şöyle bir öneri usuma düştü.

hazırcevap : yanıtıdilinde
hazırcevaplık : yanıtıdilindelik
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

İletigönderen Yérbey » 05 Şub 2012, 10:59

Öneriler arasında yanıtçıl uygun geldi, yanıtıdilindelik ise çok uzun sayın Toygun...
  • 0

- Her şey yoluna girmeden önce işler daha da kötüleşir.
Yérbey
Dérnek Üyesi

Değerleme: 53

İletigönderen Bengitaşlarındili » 05 Şub 2012, 16:23

Yérbey yazdı:Öneriler arasında yanıtçıl uygun geldi, yanıtıdilindelik ise çok uzun sayın Toygun...
Anlam mı ölçüt yoksa uzunluk kısalık mı?
Yanıtı dilinde, sözü dilinde ya da sözü ağzında gibi bir söz hazırcevap için tam uygundur.
Kırp biç kes at, o ne ala dünya. Anlam bütünlüğünü korumak uzunluk kısalıktan önemlidir. "Bu söz çok uzun" gibi bir sıltav da Türkçecilikte geçerli olamaz kanımca
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Yérbey » 05 Şub 2012, 16:29

Size göre pek önemli olmasa da, benim gördüğüm kadarı ile önemlidir. Ve bana göre kullanışlı da olamaz uzun bir sözcük, ve yine hazırcevap yerine kimse (en azından siz ve birkaç kişi dışında) yanıtıdilindeyi kullanmayacaktır.
  • 0

Yérbey
Dérnek Üyesi

İletigönderen Bengitaşlarındili » 05 Şub 2012, 16:48

Yérbey yazdı:Size göre pek önemli olmasa da, benim gördüğüm kadarı ile önemlidir. Ve bana göre kullanışlı da olamaz uzun bir sözcük, ve yine hazırcevap yerine kimse (en azından siz ve birkaç kişi dışında) yanıtıdilindeyi kullanmayacaktır.

Popülerlik, uzunluk kısalık dilin kurallarının korunması yönünde dikkae alınası bir ölçüt değil.
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Yérbey » 05 Şub 2012, 17:01

Burada gelip öyle öneri yazmakla olmuyor ne yazık ki, halk nasıl karşılar, kullanır mı alay mı eder bunları da düşünmek gerek. Ayrıca, sanki karşınızdaki düşmanınızmış gibi atarlanmanıza sebep nedir, bunu anlamış değilim.
Hemen hemen tüm iletileriniz de hep bir sataşma var. Karşıdaki kişinin hatasını görmüşseniz bunu uygun bir dilde yazmanız daha uygun değil midir? Benden onüç yaş büyüksünüz, bu konuları çoktan aşmanız gerekti. Siz böyle yaptıkça yalnızca ortamı geriyorsunuz, başka bir şey değil...

Az önce postere karşılık yarlık demişsiniz, bir düşünün yahu, halk bunu kullanır mı, kabul eder mi? Yok ama! Size göre uygunu budur... Gerçek şu ki; yalnızca öneri olarak kalır bu dediğiniz. Ama poster için asımlık da önerilmiş, pek kullanışlı...
  • 0

Yérbey
Dérnek Üyesi

İletigönderen Tansık » 05 Şub 2012, 19:12

Şıpyanıt diyorum, şıpsevdiden devinimle.
  • 0

Tansık
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 15

İletigönderen Bengitaşlarındili » 05 Şub 2012, 21:59

Yérbey yazdı:Burada gelip öyle öneri yazmakla olmuyor ne yazık ki, halk nasıl karşılar, kullanır mı alay mı eder bunları da düşünmek gerek. Ayrıca, sanki karşınızdaki düşmanınızmış gibi atarlanmanıza sebep nedir, bunu anlamış değilim.
Hemen hemen tüm iletileriniz de hep bir sataşma var. Karşıdaki kişinin hatasını görmüşseniz bunu uygun bir dilde yazmanız daha uygun değil midir? Benden onüç yaş büyüksünüz, bu konuları çoktan aşmanız gerekti. Siz böyle yaptıkça yalnızca ortamı geriyorsunuz, başka bir şey değil...

Az önce postere karşılık yarlık demişsiniz, bir düşünün yahu, halk bunu kullanır mı, kabul eder mi? Yok ama! Size göre uygunu budur... Gerçek şu ki; yalnızca öneri olarak kalır bu dediğiniz. Ama poster için asımlık da önerilmiş, pek kullanışlı...
Anlaşıldı sizin öçütünüz kulağınıza hoş gelmesi.. pek bilimsel, Türkçenin gereklerine pek ihtiyaç veren cinsten bir ölçütmüş!
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Bengitaşlarındili » 05 Şub 2012, 22:19

Halk kullanırmı halk kullanırmı, pek ala bilgisayar başından halk adımna ahkam kesiyorsunuz, pek ala.. Ama bu halk hakkında bir şey bilmiyorsunuz. Şuna emin olun sizin uydurma asımlık sözünüzden çok daha fazla kullanır. Hele hele bilsin ki Orta Asyadaki kardeşleri kullanıyor, emin olur yarlıkı kullanır da sizin asımlığınız her anıldığında tükürür cisme tükürürmüşçesine.
Kibriniz ve uydurukçuluğunuz sayesinde Türk dil devrimi başarısızlığa ulaşmıştır. Ben burada kişilerle uğraşmıyorum. Benim için Yerbeydi Toygundu Kuşhandı yok. Benim bakışımda bir güruh var. Farkında olmayan ama Türkçeye düşman bir güruh. Bunlar iyi niyetli ama farkındalıktan yoksun benim nazarımda. İşte siz o güruhtasınız. Diğer bir güruh ise Türkçeye kardeş halkarının dilinde bulunan zenginlikleri kazandırmaya çalışan, diğer Türk dilleri ile Türkçeyi bir çizgiye oturtma gayretinde olan bir güruh. Ben de o güruhtayım.
O nedenle sözlerimi özünüze asla almayın. 

Ama şunu da anlayın! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu manda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kşimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte sizler farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ.
Bunun için devriniz bitti. Gerçek Türkçecilik artık Türkçeyi Orta Asya Türkçesine yaklaştırma çabasıdır. Onun dışındakileri Uydurukçuluk olarak değerlendiriyorum. Bunu da her yoldan yayıyorum. Yani ben gitsem dahi benim gibilr bitmeyecek. Artık yolunuz tıkalı. Bunu bilip Türkçeyi Orta Asya Türkçesi ile bir yola sürükleyecek çalışmalara başlama zamanınız geldi geçiyor. Uydurukçuluğun yolu tıkalı. İlk engeliniz benim, aşın görelim.

Yanıtçıl sözü güzel bir söz, ama hazırcevap için uydun değil. Yanıtçıl sözünün anlamı, soruları yanıtlamaya eğilimli, her soruya cevap veren gibi bir anlama gelir.
Hazır cevap ise tez düşünüp, kolay karşılık verebilen lafı gediğine oturtan kişidir.
Yani öneriniz mantık dizgesine aykırı, sözün yerine koyabilirsiniz ama anlam boşta kalır. Bu da uydurukçuluktur. Ben bununla savaşırım. 
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Toygun » 05 Şub 2012, 23:56

Tansık yazdı:Şıpyanıt diyorum, şıpsevdiden devinimle.

Güzel bir us yürütme... Şıpyanıtçı, Şıpyanıtlı demek daha doğru olabilir.
  • 0

En soñ Toygun tarafından 06 Şub 2012, 00:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

İletigönderen Oktay D. » 06 Şub 2012, 00:57

Toygun yazdı:

Ayrıca tezyanıt "hazırcevap", ...
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4945

İletigönderen Bengitaşlarındili » 06 Şub 2012, 01:08

Oktay D. yazdı:
Toygun yazdı:

Tezyanıt güzel bir söz,
Ancak Kazakçada cevabı çabuk bulan, söyleyeceği sözü çabuk bulan , hazırcevap anlamında TAPQIR ( tap- bulmak) diye bir söz var imiş.
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Toygun » 06 Şub 2012, 01:23

Oktay D. yazdı:
Toygun yazdı:

Evet tezyanıt daha güzel...
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Soñraki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk