Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

CD

Bilişim kavramlarını özleştirme çalışmalarını içerir.

CD'nin Türkçe karşılığı ne olmalıdır?

yoğun teker
0
Oy yok
kapsar teker
0
Oy yok
veri tekeri
1
7%
yuvar bellek
7
47%
veri yuvarı
1
7%
verit
1
7%
döner bellek
0
Oy yok
teker bellek
1
7%
teker
1
7%
tekrel/tekerel
0
Oy yok
değirme bellek
2
13%
ağırşak
1
7%

Toplam oy : 15

CD

İletigönderen Aytunga » 21 Haz 2008, 16:54

Arkadaşlar, biri beni Cd konusunda aydınlatabilir mi?Yani Cd'nin Türkçesi nedir acaba?Ben 'Veri Tekeri' (Veri Yuvarı) diye bir çeviri yaptım ama kanımca bir çeviri olmalı, yoksa da ne güzel.  :D
  Hali hazırda Disk=Teker, Yuvar zaten.  ::)
  • 0

-Böyle kaba gürültüyle bu i? yürümez...
-Art?k bizim sözcüklerimizi kullanacak, yayg?nla?t?racak yazarlara gereksinimimiz var...
-Dayatma izlemiyle hiçbir yere varamay?z...
-Öz Türkçe temelinde olu?turulmu? denemelere, öykülere, uzunöykülere gereksinimimiz var.
-Bunun yan? s?ra yabanc? dili yüksek düzeyde dilmaçlar?m?z olmal?.
Üyelik görseli
Aytunga
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 15

Ynt: CD

İletigönderen Gökbey » 21 Haz 2008, 20:41

Karşılamacalarda sayoğur birebir çeviri yapmak doğru olmuyor.
Kimi oğur işlevine , kimi oğur da biçimine göre adlandırmak en doğrusu..

Flash Disk için parmak bellek karşılığını kullanıyoruz. Boyu parmak kadar olduğundan... Yiğit ağabey de çakmak bellek diyordu.

CD için bir ara döner bellek (DB) diye önermiştim ama parmak bellek konusundan usuma geldi yuvar bellek (YB) denmesi daha uygun. Zaten kimse yuvar bellek diye okumayacaktır, tıpkı kompak disk diye okunmadığı gibi...
  • 0

Görsel
Göktürkçe Araştırmaları http://kokturukce.blogspot.com
Göktürkçe Günlüğüm http://gokbeyuluc.wordpress.com
Azəricə Dil Araşdırmaları http://dilcilik.blogspot.com
Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 410

İletigönderen karhan » 22 Haz 2008, 11:02

Arkadaşlar,ben ve arkadaşlarım iki üç senedir teker diyoruz ve artık iyice alıştık ve bu konuda hiç önceden konuşmadığımız kişilere bile teker deyince ne diyorsun sen demediler.Dolayısıyla bu sözcüğü kullanmak yerinde olur diye düşünüyorum.Sağlıcakla..
  • 0

karhan
Sesli Yeñi Üye
Sesli Yeñi Üye

Değerleme: 0

İletigönderen Aytunga » 22 Haz 2008, 13:11

Karhan'a pek katılmayacağım ama Gökbey oldukça haklı.Bir de 'Döner Bellek' bence 'Yuvar Bellek' ten daha mantıklı.Söz konusu aracın yuvarlak olması her ne kadar daha belirgin bir özelliği olsa da; çalışması için dönmesi gerekiyor.Yani 'Bellek' olma görevini döndüğünde yerine getiriyor.
  'Döner Bellek'; pek tuttum, bundan sonra sayoğur kullanacağım. :P
  • 0

-Böyle kaba gürültüyle bu i? yürümez...
-Art?k bizim sözcüklerimizi kullanacak, yayg?nla?t?racak yazarlara gereksinimimiz var...
-Dayatma izlemiyle hiçbir yere varamay?z...
-Öz Türkçe temelinde olu?turulmu? denemelere, öykülere, uzunöykülere gereksinimimiz var.
-Bunun yan? s?ra yabanc? dili yüksek düzeyde dilmaçlar?m?z olmal?.
Üyelik görseli
Aytunga
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 15

İletigönderen Baturalptürk » 25 Oca 2009, 17:20

Bence CD yerine doğrudan doğruya "ağırşak" denilebilir. Bu sözcüğün tanımı tam uygun. Ayrıca günümüz Türkçe'sinde yaygın olmadığı için ona böyle bir şans verilebilir.
  • 2

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 66

İletigönderen Oktay D. » 01 Şub 2009, 20:38

Evet, añlamlarından biri tam oturuyor. Hem sözcük günümüzde de yaşıyor. Bu derleme sözlüğü terimsel añlamıyla "disk" olarak kullanan bir sözlük de varmış: Atletizm Terimleri Sözlüğü. Tek sorun, añlamına yönelik hiçbir çağrışım içermemesi. Bu onuñ yeğlenmesini güçleştirebilir. Umarım güç olmaz...
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5347

İletigönderen Temirbek » 01 Şub 2009, 23:17

Bir zamanlar sinanoglu.net'te bir arkadaş CD için Verit sözcüğünü türetmiş ve önermişti, biz de o dönem kullanıyorduk.Arkadaşın adı yanlış anımsamıyorsam Uğur Parlayan'dı rumuzu da Uparlayan'dı sanırım.

CD, oldukça oturmuş, bu saatten sonra ne türetilirse türetilsin CD'yi yerinden kaldıramayacaktır bunu bilmeliyiz öncelikle, ayrıca tüm dünyada bu şekilde kullanılıyor, "sidi" biçiminde, diline aşırı önem veren Fransızlar, Macarlar, Finliler vs. bile "sidi" dediğine göre, işimiz hayli zor.

TDK, bir orta yol bulmuş ve "YD" (Yoğun Disk) diyor, "disk" sözcüğünü Türkçeleşmiş kabul ederek.Bence "YB" diyeceğimize "CD" demeyi sürdürmek daha mantıklı.

Ağırşak önerisi yapılmış, bildiğim kadarıyla "Ağırşak" sözcüğü eğir- "döndürmek" eyleminden gelmedir.Günümüzde farklı türevleri "Evirmek, Eğirmek"tir.
  • 0

Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1141

İletigönderen Toygun » 29 Eyl 2010, 17:16

Aydın Köksal Dil ile Ekin kitabında kapsar disk diyor. Kapsar teker diyebiliriz.
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1298

İletigönderen Oktay D. » 29 Eyl 2010, 22:53

CD /sidi/ sözcüğünüŋ sakıncası, bu yazımımdan da aŋlaşılacağı gibi okunuş ile yazış arasındaki yozlaşmadır. Türkçe olmayan bir okunuştur.

Eğer Türkçeye "Kompakt Disk" diye geçmiş olsaydı, "değişmeyeceği, yerleştiği gerçeği" türünden bir düşünce savunulabilir olurdu. Ancak, bu durum bizce "kabul edilemez" sınıfına girmeli, sizce de öyle değil mi?

Ben yoğuŋ teker karşılığında tutunma sorunu görmüyorum, her ne kadar "çeviri" koksa da.

Bu arada verit sözcüğü için veri+t kökenlemesini düşünebiliriz, buradaki +t Eski Türkçe çoğul ekidir (Göktürk ağzı). "verileriŋ bulunduğu neŋ" gibi bir çağrışımı var baŋa göre.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Toygun » 29 Eyl 2010, 23:46

Gökbey yazdı:Karşılamacalarda sayoğur birebir çeviri yapmak doğru olmuyor.
Kimi oğur işlevine , kimi oğur da biçimine göre adlandırmak en doğrusu..

Flash Disk için parmak bellek karşılığını kullanıyoruz. Boyu parmak kadar olduğundan... Yiğit ağabey de çakmak bellek diyordu.

CD için bir ara döner bellek (DB) diye önermiştim ama parmak bellek konusundan usuma geldi yuvar bellek (YB) denmesi daha uygun. Zaten kimse yuvar bellek diye okumayacaktır, tıpkı kompak disk diye okunmadığı gibi...

Bu yuvar bellek yakımlı duruyor.
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1298

tekrel

İletigönderen Tözkoparan » 11 Kas 2011, 05:12

Disk'e disk demeyen TDK "teker" diyor. Ama şimdi yerde döndürdüğümüz tekerle bilgisayarda döndürdüğümüz teker bir değil ki. Yadcası aynı sözcük diye bizde de aynı olması gereksiz. "Disk" için "teker" kökünden yola çıkıp çok uzaklaşmadan "teker - el > tekrel" türetisini öneriyorum.

tekrel: "bilişimsel teker" (hohohoho)
  • 0

Tözkoparan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 49

İletigönderen Oktay D. » 15 Kas 2011, 14:17

"teker" sözcüğü zaten "disk" demektir, arabalardaki tekerlek de disktir. Soyut matematikte de "disk" diye bir yapı bulunur (topolojide sık geçer). Matematikteki aŋlamı nedeniyle de "teker" denmesi çok yerindedir bence.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen fankibiber » 16 Kas 2011, 18:11

Yuvar bellek karşılığını kullanıyorum.
  • 0

Hoşça kalıñ, ulayı balıklar için sağ oluñ.
fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 16

İletigönderen Kuşhan » 16 Kas 2011, 18:18

Yuvar denilince top gibi anlamına gelmiyor mu? Teker demek daha doğru gibi geldi bana.
  • 0

Üyelik görseli
Kuşhan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 19

İletigönderen Yérbey » 16 Kas 2011, 22:01

Yuvar bellek! Bence diğer önerilere göre, tam yerinde bir öneri olmuş...
  • 0

- Her şey yoluna girmeden önce işler daha da kötüleşir.
Yérbey
Dérnek Üyesi

Değerleme: 53

Soñraki

Dön Bilişim

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 0 konuk

Reputation System ©'