Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Liselere yeni bir ders: Osmanlıca

Yérgi, övgü, eleştiri, kınama azı kutlama yazılarını içerir.

Liselere yeni bir ders: Osmanlıca

İletigönderen Yérbey » 15 Nis 2013, 20:14

Haber hakkındaki görüşlerini bildirenler arasında önceki dilimiz olduğu ve gayet de gerekli olduğunu savunan kişilere rastladım.
Madem söz konusu geçmişteki dilimiz, o zaman Göktürkçe'de seçmeli olarak sunulsun. deyince, sanırım daha Göktürkçe'yi duymadıkları için susanlar oldu...
Hey gidi heey!

Kaynak: [url=http://]http://www.haberseninle.com/egitim-haberleri-22/15_nisan-liselere_osmanlica_dersi_geliyor-haberi-136171.html?r=fb10[/url]
  • 0

- Her şey yoluna girmeden önce işler daha da kötüleşir.
Yérbey
Dérnek Üyesi

Değerleme: 53

Ynt: Liselere yeni bir ders: Osmanlıca

İletigönderen Türkçe » 15 Nis 2013, 21:40

Osmanlı Türkçesinin kullanıldığı dönemdeki yazınlık verimler Eski Türkçe dönemine göre çok çok artıktır. Yeni yazıya aktarılmamış, günümüz Türkçesine uyarlanmamış belgelerin ma betiklerin sayısı da çoktur. Oysa Orhun yazıtları tek bir betikçik biçiminde Orhun damgaları ma Latin damgaları ile basılabilmiştir.
  • 0

Dilleri düzenleyen kurumlar bulunsa da dilin biçimini belirleyen kullanımdır. Bir sözcük bir dilde kullanımda ise o dili düzenleyen kurumun sözlüğünde olsa da olmasa da artık bir bildirme aracıdır. Yalnızca yeni sözler bulmak yerine onları kullanmak, uygulayıcı olmak durumundayız.
Türkçe
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 7

İletigönderen Gökbey » 16 Nis 2013, 06:47

Oysa Orhun yazıtları tek bir betikçik biçiminde...

Yapmayınız! Orkun Yazıtları ile sınırlı déğildir. Yénisey, Talas, Turfan... epey yazıtımız, elyazmalarımız bulunmaktadır. Osmanlıca ile karşılaştırılamayacak denli azdır ancak, bir bétikçik de dénmemelidir.
  • 0

Görsel
Göktürkçe Araştırmaları http://kokturukce.blogspot.com
Göktürkçe Günlüğüm http://gokbeyuluc.wordpress.com
Azəricə Dil Araşdırmaları http://dilcilik.blogspot.com
Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 410

İletigönderen Türkçe » 16 Nis 2013, 07:21

Gökbey yazdı:Yapmayınız! Orkun Yazıtları ile sınırlı déğildir. Yénisey, Talas, Turfan... epey yazıtımız, elyazmalarımız bulunmaktadır. Osmanlıca ile karşılaştırılamayacak denli azdır ancak, bir bétikçik de dénmemelidir.
Orhun yazıtları betikçik biçiminde yayınlanabildiğine göre öbürleri de yayınlanabilir. Ayrıca ben öğrenciyken İstanbul Birdemi Türk Dili ma Yazını bölümünde Eski Türkçe öğretilirken Orhun damgaları kullanılmıyor, çeviriyazı kullanılıyordu. Yanlışmasam son sınavda da yalnızca o betikçikteki Tonyukuk anıtından sorumlu idik. Sonuçta Türk Dili ma Yazını öğretmenleri birdemde iken Osmanlı Türkçesini Eski Türkçeye göre çok çok daha artık öğrenmiş oluyorlar. Orhun damgalarını olasılıkla öğrenmemiş olduklarından öğretebilmeleri de kıyındır.
  • 0

Dilleri düzenleyen kurumlar bulunsa da dilin biçimini belirleyen kullanımdır. Bir sözcük bir dilde kullanımda ise o dili düzenleyen kurumun sözlüğünde olsa da olmasa da artık bir bildirme aracıdır. Yalnızca yeni sözler bulmak yerine onları kullanmak, uygulayıcı olmak durumundayız.
Türkçe
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen BARIÞ » 16 Nis 2013, 14:04

Saray çevresince kullanılan Osmanlıcayı kim okuduğunda anlıyor, o çağda yazılmış çıkarmaların (eser) doğmadır (doğal) ki günümüz Türkçesine çevrilmesi gerekir. Bırak (ama) bundan daha önemlisi, Osmanlıcadan ise Çağatayca çıkarmaların Yüksek okullarda (Lise) okutulması gerekmez mi?

Göktürk anıtları, Atalarımızın Türklük için adeta geçmişe attıkları bir temeldir. Bu temele Türkçe Arkadaşımın betikçik demesi şaşılacak bir durum. Yukarıda Osmanlıcayı kim anlıyor diyordum. Göktürk anıtlarındaki dili bir okuyun biraz çalışmayla sahip olduğunuz günümüz Türkçesiyle bile anlaşılabiliyor. İşte aradaki ayrım bu, arada üç aşağı beş yukarı 1300 yıl var ancak Osmanlıca denen devşirme, kompozit dilden daha anlaşılır. Nedeni bizim köklerimizin oraya dayanması.

Uğurola! 
  • 0

En soñ BARIÞ tarafından 16 Nis 2013, 14:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
BARIÞ
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 14

İletigönderen 41Atakan » 16 Nis 2013, 14:10

Ben bu konuda biraz kaygılıyım. Ülkemiziŋ içinde bulunduu yönetgisel durumlar açık. Osmanlı düşü gören Arap tutkunu tutucular Osmanlıca'yı öğrenip Türkiye Türkçesine sokmayı erekleyebilirler diye usumdan géçmiyor déil. Bu durum beni oldukça korkutuyor. Bir yandan Amerikan sömürgesine baş eğmiş batıcılar tarafından sokulmaya çalışılan yadça sözcükler örneyiŋ: "Cool, Fiks..." gibi... Bir yandan da Türklükten öç almaya çalışan Arap-Acemciler tarafından dilimize sokulmaya çalışılıcāndan korktuum yadça sözcükler... Bu konu üzerine dérin düşünülmesinden yanayım. Türklük yawuları bu kéz büyük oynadılar diye düşünüyorum. Ben yérliimizi uzun sürevdir izleyen bir Türkçü kardeşiñiz. Siz deerli ābilerimden her türlü bilgiye, eleştiriye, öneriye ma salığa açıım.
Esenlikler Dilerim.
  • 0

Üyelik görseli
41Atakan
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 0

İletigönderen Baturalptürk » 16 Nis 2013, 15:18

Benim öteden beri liselerde öğretilmesini savunduğum bir dersti. Öncelikle, şu noktayı iyi bellemek gerekir: Osmanlıca denen şey bizim eski dilimiz değil Türkçemizin bir dönemidir. Göktürkçe tabirinde olduğu gibi bağımsız bir dili ifade etmez. Daha doğru tabir "Osmanlı Türkçesi"dir ki Osmanlı dönemindeki Türkçe demektir.
  • 0

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 66

İletigönderen D. Can Aktan » 16 Nis 2013, 15:30

Öncelikle doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Ancak;

1. Bu çocuklara ne öğretecekler? 20. yüzyıl başındaki Arap harfli metinleri okuyabilecek düzeye mi gelecekler, yoksa Osmanlı idadilerindeki gibi Hatt-ı Rik'â, Hatt-ı Nesih gibi dersler mi gösterilecek?

2. Günümüz eğitim sisteminin ne olduğu belli. Bu dersin liselerin birinci sınıflarına gösterilen kuran derslerinden ne farkı olacak? Hatta onu da öğretebilecekler mi? Bana bu ders öğrencilerin "-Hocam, be harfinden sonraki harf neydi?" diyecekleri bir ders olacak gibi geliyor.

3. Eski Anadolu Türkçesinden ve Çağatayca da öğretilecek mi?

4. Osmanlıca öğretiliyorsa, günümüzde konuşulan diğer Türk dilleri ve de Göktürkçe de ne zaman öğretilecek?
  • 0

Üyelik görseli
D. Can Aktan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 21

İletigönderen Türkçe » 16 Nis 2013, 21:35

D. Can Aktan yazdı:Öncelikle doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Ancak;

1. Bu çocuklara ne öğretecekler? 20. yüzyıl başındaki Arap harfli metinleri okuyabilecek düzeye mi gelecekler, yoksa Osmanlı idadilerindeki gibi Hatt-ı Rik'â, Hatt-ı Nesih gibi dersler mi gösterilecek?

2. Günümüz eğitim sisteminin ne olduğu belli. Bu dersin liselerin birinci sınıflarına gösterilen kuran derslerinden ne farkı olacak? Hatta onu da öğretebilecekler mi? Bana bu ders öğrencilerin "-Hocam, be harfinden sonraki harf neydi?" diyecekleri bir ders olacak gibi geliyor.

3. Eski Anadolu Türkçesinden ve Çağatayca da öğretilecek mi?

4. Osmanlıca öğretiliyorsa, günümüzde konuşulan diğer Türk dilleri ve de Göktürkçe de ne zaman öğretilecek?
Benim düşüncem Osmanlı yazısında kullanılan damgaları öğretebilirler ma bir kaç öykü / koşuk okutabilirler. Öyle geniş kapsamlı bir eğitim verilmesi düşük bir olasılık.
  • 0

Türkçe
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 18 Nis 2013, 17:48

Osmanlı Türkçesi dersi Üniversitelerde kalanda var idi. Oysa Eski Türkçe (Orkun-Yenisey Türkçesi) yalnızca dilbilgisi olarak bulunuyor. Hakkıyla Eski Türkçe dersinin önce üniversitelerde verilmesi gerekir, anca ondan sonra liselerde verilmesi söz konusu edilebilir.

Öte yandan Osmanlı Türkçesi dersi liselere ağır gelir. Çünkü Osmanlı yazı dili tek bir yazı dili değildir, dönem dönem köklü değişiklikler gösterir. 13.yy'daki Osmanlıca bir yazı ile, 15.yy'daki bir yazı veya 19.yy'daki bir yazı farklı yazım özellikleri gösterir.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5256

İletigönderen Türkçe » 18 Nis 2013, 20:54

Oktay D. yazdı:Öte yandan Osmanlı Türkçesi dersi liselere ağır gelir. Çünkü Osmanlı yazı dili tek bir yazı dili değildir, dönem dönem köklü değişiklikler gösterir. 13.yy'daki Osmanlıca bir yazı ile, 15.yy'daki bir yazı veya 19.yy'daki bir yazı farklı yazım özellikleri gösterir.
Olasılıkla Osmanlı Türkçesini ayrıntılı olarak öğretmezler. Damgalar, eklerin yazımı, kalın-ince k ayrımı, burunluk n, kapalı e gibi ses özellikleri öğretildikten sonra kolay okunabilecek bir kaç yazı okutulabilir. Birdemlerde verilen başlangıç düzeyindeki eğitim de aşağı yukarı böyledir.
  • 0

Türkçe
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Temirbek » 21 Nis 2013, 01:07

Herşey bir yana, yalñızca ard damak n'si > ñ için bile Osmanlı Türkçesiniñ öğretilmesine evet diyorum.
  • 0

Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1141

İletigönderen Oktay D. » 13 May 2013, 13:11

Temirbek yazdı:Herşey bir yana, yalñızca ard damak n'si > ñ için bile Osmanlı Türkçesiniñ öğretilmesine evet diyorum.

Onuñ yérine Orkun-Yenisey yazısını öğretmek daha kolay olmaz mıydı? Okuma kuralları çok çok daha açık, metinler açık, dile uygun. :)
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5256

İletigönderen Türkeröz » 13 May 2013, 18:39

Bu Osmanlıca dersini beğenmedim. İstemeyen öğrenmek zorunda değil öğrenci olsalar da. Zaten edebiyat dersinde Osmanlı dönemini anlatmaktalar.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 549

İletigönderen Oktay D. » 14 May 2013, 09:43

Séçmeli ders...
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.