Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Dil arılaştırmanın saçmalığı, abesliği

Yérgi, övgü, eleştiri, kınama azı kutlama yazılarını içerir.

Ynt: Dil arılaştırmanın saçmalığı, abesliği&Türkçe üzerindek

İletigönderen Baturalptürk » 30 Kas 2010, 02:16

Ayrıca Türkçe saydığınız birçok kelime sami ve hint avrupa kavimlerden ödünç alma.
Nitekim proto Türklerin anayurdu kuzeydoğu siberia (eskimolarla komşuydu ve eskimocadan birçok kelime almışlar kayık kelimesi gibi) ve ilkel mongoloid ırkına mensup avcı kabilelerdi(anadolu türklerinde türk genetik,ırksal,haplogrup,kültürel ve dinsel etkisi sıfıra yakın) ve konuştukları dil 250-300 tekheceli ilkesel anlamı olan birkaç kökten ibarettir (zamirsiz ve gramersiz zira grameri ve zamirleri daha sonraki evrelered irani ve ohari gibi hint-avrupa kavimlerden almışlar) ve nasıl tarımı, hayvancılığı, tengrizmi, şamanizmi, alfabeyi gelen kaukasoid hint-avrupa kavimlerden öğrendilerse, kelimeleri de onlardan ödünç almışlar.

Cümleler bilgi değil, afaki ve özensiz hükümlerdir. "Şöyledir böyledir" demek ispat değildir, zira ortada sübut bulan bir şey yok. Sözgelimi, "kayık" sözcüğünün Eskimoca'dan alıntılandığını kanıtlamamışsın.

*Ev sözcüğü Aramice imiş size göre. O zaman, Korece "ip" ve Japonca "iba" sözcükleri ile Türkçe "eb" kelimesi özdeş değil midir? Yoksa onlar da mı Mezopotamya'ya gelip kelimeyi öğrendiler? Üstelik, sizin bir şeyleri yamama politikanıza göre Çince "uh" da aynı sözcük. Bunun mantıklı açıklaması ne olabilir?

*Elmayı da nasıl hayalî *amla'ya bağladınız anlamadım. Nişanyan eski sözlüğünde bu Hint-Avrupa kökenli saydığı sözcüğü "abel" olarak vermiş. Yeni sözlüğünde ise bu görüşünü tamamen silmiş. İspat için "abel"den "elma"ya gelirkenki fonetik ve morfolojik değişimleri mantıklıca açıklamanız şart.

Öteki sözcükler hakkındaki iddialar da mesnetsiz. Hepsinin üstünde bir bir durmak isterdim, ama çok uzatmış olurum.

Daha çok konuşulacak herhâlde ama son olarak, ben Türk'üm ve genimin ne olduğu beni ilgilendirmez. Madem tarih öncesine gidiyoruz, herkes Adem ile Havva'dan türediyse genim oymuş ya da buymuş beni hiç mi hiç alakadar etmez. Ben Türk'üm ve her dem de öyle kalacağım. Bu bir gönül işidir. Bir dönem kafatasçılar vardı, şimdi de aynı ürünün farklı versiyonları farklı kirli emeller için ortaya çıktı.

Sayın dmx; tavsiyem, önce ispat nasıl yapılırmış onu öğren. Yazın "afakiliğe" örnek olarak okutulacak bir yazı. Lakin sen bununla böbürlenmişsin, şaştım kaldım. Armutlarla elmalar (abel değil) aynı kazanda çorba olmuş. Ne kaynak göstermişsin ne de tarihî belgelere dayndırmışsın savlarını.
Senin yönteminle tüm sözcükleri Türkçe kökenli de çıkarabilirim. Sen tam tersini yapmışsın. Ama olmamış. Boş ve bomboş bir karalama olmuş.

Not: Türkçen berbat olduğu için bazı yerleri yanlış anlamış olabilirim. Kabahat benim değil.
  • 0

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 66

İletigönderen Temirbek » 30 Kas 2010, 03:06

Esenlikler arkadaşlar, dmx rumuzlu üyenin yerliğimizde kalmasını ve savlarını sunmasını istiyorum. Bazı arkadaşlar, üyeliğinin silinmesini istemişler ancak ben bu görüşte değilim. Gerek yerlik yöneticimiz Sevgili SanalBaba'ya gerekse dmx rumuzlu üyeye, özel ileti atarak düşüncelerimi beyan ettim.

Her ne kadar bu yerlikte;

Ayrıca Türkçe saydığınız birçok kelime sami ve hint avrupa kavimlerden ödünç alma.

Nitekim proto Türklerin anayurdu kuzeydoğu siberia (eskimolarla komşuydu ve eskimocadan birçok kelime almışlar kayık kelimesi gibi) ve ilkel mongoloid ırkına mensup avcı kabilelerdi(anadolu türklerinde türk genetik,ırksal,haplogrup,kültürel ve dinsel etkisi sıfıra yakın) ve konuştukları dil 250-300 tekheceli ilkesel anlamı olan birkaç kökten ibarettir (zamirsiz ve gramersiz zira grameri ve zamirleri daha sonraki evrelered irani ve ohari gibi hint-avrupa kavimlerden almışlar) ve nasıl tarımı, hayvancılığı, tengrizmi, şamanizmi, alfabeyi gelen kaukasoid hint-avrupa kavimlerden öğrendilerse, kelimeleri de onlardan ödünç almışlar.

Şeklinde düşünen ırkçılara yer olmasa da, kendisi için bir istisnâ yapalım. Yazdığı çoğu şey hezeyan boyutunda ancak herşeye rağmen kendisiyle tartışmak yararlı olacaktır. Bizim gibi düşünmeyenler de (ırkçı da olsalar) edep çerçevesinde kalmak kaydıyla bu yerlikte yazabilirler.
  • 0

En soñ Temirbek tarafından 02 Ara 2010, 17:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1141

İletigönderen Boraan » 30 Kas 2010, 09:06

Geñelağda gezerken kendisine farklı rumuzlarda, farklı yazışmalıklarda düşgelmiştim. İlgili yazışmalıklara üye olmak istemediğim için içimden "keşke bizim yerliğe de uğrasa" diye geçirmiştim ve istediğim olmuş, kendisi dmx rumuzuyla burada. Bu başlık altında tartışmayı sürdürebiliriz.

Kalbin temizmiş valla...  DMX sanırım Amerikalı bir rap sanatçısı  biraz blues da gerek  bazı şeyler için :)
  • 0

En soñ Boraan tarafından 30 Kas 2010, 09:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 65

İletigönderen dmx » 30 Kas 2010, 13:25

Baturalptürk yazdı:

Cümleler bilgi değil, afaki ve özensiz hükümlerdir. "Şöyledir böyledir" demek ispat değildir, zira ortada sübut bulan bir şey yok. Sözgelimi, "kayık" sözcüğünün Eskimoca'dan alıntılandığını kanıtlamamışsın.

*Ev sözcüğü Aramice imiş size göre. O zaman, Korece "ip" ve Japonca "iba" sözcükleri ile Türkçe "eb" kelimesi özdeş değil midir? Yoksa onlar da mı Mezopotamya'ya gelip kelimeyi öğrendiler? Üstelik, sizin bir şeyleri yamama politikanıza göre Çince "uh" da aynı sözcük. Bunun mantıklı açıklaması ne olabilir?

*Elmayı da nasıl hayalî *amla'ya bağladınız anlamadım. Nişanyan eski sözlüğünde bu Hint-Avrupa kökenli saydığı sözcüğü "abel" olarak vermiş. Yeni sözlüğünde ise bu görüşünü tamamen silmiş. İspat için "abel"den "elma"ya gelirkenki fonetik ve morfolojik değişimleri mantıklıca açıklamanız şart.

Öteki sözcükler hakkındaki iddialar da mesnetsiz. Hepsinin üstünde bir bir durmak isterdim, ama çok uzatmış olurum.

ırkçı mırkçı değilim asıl ırkçılık siz yapıyrosunuz amd tersten=>cellatlarınızın ırkçılığını yapmaktasınız(stokholm sendromundan mustaripsiniz) ve acı gerçekleri söylediğim için beni 7 köyden kovmak istiyorsunuzdur
şimdi biliyorsunuz ki illerin isimlerinin tümüne yakın Türkçe değil onlara de ne yapacaksınız!?

Daha çok konuşulacak herhâlde ama son olarak, ben Türk'üm ve genimin ne olduğu beni ilgilendirmez. Madem tarih öncesine gidiyoruz, herkes Adem ile Havva'dan türediyse genim oymuş ya da buymuş beni hiç mi hiç alakadar etmez. Ben Türk'üm ve her dem de öyle kalacağım. Bu bir gönül işidir. Bir dönem kafatasçılar vardı, şimdi de aynı ürünün farklı versiyonları farklı kirli emeller için ortaya çıktı.

havva mavva yok, var olan biz kaukazoid anadolu yerlilerin ahfadıyız ve silah zoruyla islamlaştırlıp, gelen yağmacı türkler dil öğrenme kabiliyeti olmadığından ve anadolu yerli dilleri kafir hrıstiyan diller gördüklerinden sırf idareyle iletişim kurmak için türko-farsiyi öğrenmişiz ama genetik test yaparsan anlarsın ki sen türk değilsin (türklerde türk komponenti en fazla ve sadece bazı doğu anadolularda 2-3%) keza kültür, din(hem hint asıllı şamanizm hem ibrani dinler türk değildir hemde irani dini olan tengrizm)ve ırken de türk değilsin, stokholm sendroumundan mustarıp atalarına ihanet eden ve cahilce ölecek insansın.
türk ve diğer altaik kabileler farklı bir atadan gelip (beijing insanı)ve ben niye atalarıma gasp ve yağmacılık yapanla özdeşleşeyim ki!?

Kayık kelimesi eskimoca kayak'tan(ve bunun dışında onlarca kelime var eskimocadan) ve eskimoca etimolojisi var nitekim proto türkler is proto eskimoların anayurdu lena ırmağı kuzey düzalanalarında beraberce ilkel avcı yaşamı sürmekteydiler ve bunu ciddi tarihçi ve dilbilimcilerin kitablarında görürüsün(lars johanson, peter golden, arnaud fournet, tietze....)

eb kelimesiyle ilgili türk kök yok ve korece ile japonca altaik ailesine mensup değil (altaik=moğol, tunguz, türk) ve ordaki kelimler de alıntı ya da başka etimolojisi olabilir.

alma olayı için (elma kuzey siberyada yetişmiyor nasıl türk adı olacak ki):
1/onu açıklayan bir türk kök yok
2/alma,amla aynı kelimenin metatetik versiyonalrı ve m,b,p labiallerin arasındaki ses dönüşümü gayet sıktır ve hatta ordan f sesine dönüşebilir p=>ph=>f

proto türkler, tarımı, hayvancılığı, metalurjiyi vs...orta asyadaki iranca konuşan hint avrupa kaukasoid kavimlerden öğrenmişler siberyadan geldiklerinde ve dilleri ile dillerdeki kelimeleri muazzam bir iran süzgecinden geçip zamir(men=türk kök ve etimolojisi yok ama hint avrupa var *min=adam/insan,sen=*th2[spirantizasyon ile t=>s]), gramer, sentax, kelime vs...edinmişler.

amla/alma hakkına si bilow

http://www.s155239215.onlinehome.us/tur ... urksEn.htm

Pra-Türkic name for the apple, because it is clearly borrowed from some Indo-European, but not from the Iranian language, preserving the distinction between r and l: *alma, Krh.-Uig. alma (MK) ~ alymla (MK); Chuv. ulma (see SIGTYA 1997, 145) in IE *amel- 'fruit tree, its fruit' (Anc. Greek ampelo-s f. 'grape vine', Germ. *amil-on- f. 'some fruit-tree', Gaul. amella 'Gaisblatt' WP I 179, possibly also Hett. sham(a)lu, Luv. nom.-acc. sg. šamluwan-za 'apple' Ivanov-Gamkrelidze 639-640), >  Skr. amra-m. 'Mango tree', Iran. *(a)marna-Stebl.-Kam. NKR 103-104, ( >  Finno-Ugr. *omarna- >  Fin. omena, Mord. umar SKES 429-430) 'apple', *amru- 'pear' Stebl.-Kam. NKR 108. The expected source of the Türkic word would have to look like *amla 'apple' - the reflex and the meaning, in principle, possible for the Tocharian. Unfortunately, the Tocharian name for the apple is not recorded. Three fitonyms, reconstructed for the Pra-Türkic (with a regular Chuvash parallel) and suspiciously resembling an Indo-European origin (but not Iranian, cf. Centum reflex *- g'-) - *ekel 'acorn, pine cone' (cf. IE *aig'-il- 'a tree (a type of oak), and its fruit' WP I 10), *elmen 'aspen, elm' (cf. IE *elem- 'tree (elm)' WP I 151) and **ab(u)s-ak 'aspen, poplar' (cf. IE *ap[u]s 'aspen, poplar, ash,' WP I 50, a comparison suggested in Róna-Tas TE) are limited in distribution - see SIGTYA 1997, 121, 126, 131 (which may be due to the limited spread of the plant at the current Türkic territory - see above in the section on botanical terminology and the migrations of the Türks), and thus have no solid Altaic etymologies. Phonetically, they could easily ascend to Comm. Tokhar reflexes of the respective Indo-European bases
  • -5

En soñ dmx tarafından 30 Kas 2010, 13:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
dmx
İlgili
İlgili

Değerleme: -15

İletigönderen Boraan » 30 Kas 2010, 13:37

Türk sözcüğü başta bir ırkı ifade etmez,  Batılıların kafataşçı, genotipli  kaynakları bunlar. Kendileri adam gibi ulus olamadıkları gibi başka uluslara fitne fesat karıştırıp bölücülük  yaparlar.
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Kutluay » 30 Kas 2010, 13:42

Biz burada elimizden geldiğince (bütün bu yazıları okuyanların İngilizce bilemeyeceğini düşünerek) alıntıları çeviriyoruz. Türkçeye çevirirseniz iyi olur diyeceğim ancak yazı dilinize şöyle bir bakınca o da olanaklı görünmüyor ne yazık ki...
  • 0

Üyelik görseli
Kutluay
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 18

İletigönderen Boraan » 30 Kas 2010, 13:45

unutmadan yunus emre şiirinde türkçeden fazla arapça ve farsça kelime var kleza ilk türk edebi metinleri ile halkın konuştuğunu dilleri gösteren belgelerde türkçede fazla fars arap arami soğd tohari hint avrupa ermeni eskimo moğol çin kelimeleri vardır

Ekleyemeden edemedim, iki tane Yunus emre  vardır biri halkın dilinde yazar diğeri ise saray dilinde yazar. Bu iki kişiyi şiirlerindeki biçemden rahatlıkla ayırabilirsiniz.
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen SanalBaba » 30 Kas 2010, 15:25

Uğrola,

Bu sanal kişinin üyeliği silinmeyecek, kaygılanmayınız. Bu gibilerin saçma sapan sayıklamaları ilerde yerliğimize uğrayacak kişilere "benlik yoksunluğuna bağlı çapraşık tümevarım saplantısı'na" örnek gösterilmek üzere saklanacak.

Uğrola

Dipçe:

tümevarım    
a. (tüme'varım) fel. Teklik olandan, özel olandan genel olana giden, tek tek olgulardan genel önermelere varan yöntem.
  • 0

En soñ SanalBaba tarafından 30 Kas 2010, 15:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Elimizdeki tüm sözlükleri toparlayıp kullanıma sunuyoruz. Türkçe dermece dil diyenlerin de okumasını  umarız. Kıytırık ölü dilleri evrensel dil sananları utandıralım. Sözlükleri okutalım, kullanalım,
http://tufar.com/SanalBaba/ Türkçe EVREN dili olacaktır: Bunu kanıtlayalım
Üyelik görseli
SanalBaba
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 33

İletigönderen dmx » 30 Kas 2010, 16:12

Lütfen medenice bilgi alışvrişi yapalım gerçi sizin komik ve saçma uydurukçalığınızdan öğreneceğim hiç bir şey yok.
kendinizi stokhol sendrumuyla mustarip olarak kandırıp öylece bu dünyadan geçeksiniz.
ne ironiktir yakuta gibi gerçek türkler böyle saçmalığa girişmeyip rusça ve iranca sözcükleri ile grameriyle uğraşmıyor çünkü herkes biliyor ki 8 asırda ortaya çıkan ve islamla ile özdeşeleşen ve anadil olarak sadece 70 mln kişi tarafından konuşulan (türkçe+azerice) bir dünya dili olamıyor ve hatta rusça gibi bölgesel bir dil olamaz oysa eğer sizin yaptığnız tahribat ve türkçeyi köklerinden koparmak olmasaydı Türkçe bölgesel lingua franca olabilir (iran,anadolu,kafkas,balkanlar)

iki tane Yunus emre  vardır biri halkın dilinde yazar diğeri ise saray dilinde yazar. Bu iki kişiyi şiirlerindeki biçemden rahatlıkla ayırabilirsiniz.

ben de öyle sanıyordum ama öğrendim ki halkın kullandığı dili bile çok arapça farsça yunanca ermenice vs...kelime ile sentaks ve gramer içeriyordur nitekim lars johanson bodo utas gibi türkologların giriştikleri araştırmalar ve taramlarla "vernacular" yani halk türkçesiyle yazılan metin ve belgelere ulaşmışlar (hem anadoluda hem de khorasanda) tabiki orda kullanulan dil son dönem osmanlıca kadar "karışık" değil ama ortaya çıkarılan metinlerde ister grameri ister fonetiği ister sentaxi ister kullanılan "türkçe olmayan" kültürel kelimeler olarak konuşup yazılan halk türkçesi bir language shift karaktersitiklerini yansıtıyor yani türk olmayan yerli orta asyalı fars soğd harezm iskit gibi irani kavimler ile anadolulu rum ermeni gibi yerli anadoluların (yağmacı türklerin kabiliyetsiziliğinden dolayı ve sırf onlarla iletişim kurmak adına) öğrendikleri bir dildir ki içindeki türk element birkaç 200-250 ilkel manalı ilkesel kök'ten ibarettir ve gerisi hepsi hint-avrupalı dillerin katkısı(ister khwarezmce ister soğdca ister tokharca ister rumca ister ermenice ister farsça...)ve farsça üzerinden gelen arapça ile arami şaman sonra maniheist sonra hrısıtiyan misyonerler ve de tacirlerin doğu siberiada getirdikleri kültürel kelimeler ve karmaşık gramer ve çekim ekleri ile zamirler.
  • -5

dmx
İlgili
İlgili

Değerleme: -15

İletigönderen Kutluay » 30 Kas 2010, 16:39

Bu kişinin üfürmelerinin daha derli toplusuna aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. İlk bağlantı Yunan destekli bir yerlik sanırım. Orada direk, sıvı gibi sözcüklerin nasıl Türkçe olmadıkları 'bilimsel' olarak açıklanıyor. İkinci bağlantıda ise Azerilerin Türk olmadığını, Türkiye'de yaşayanlardan yalnızca %10-15'inin gerçek Türk DNA'sını taşıdığını öğreniyoruz. Bunları okuyanlar da yukarıdaki kişi gibi sağa sola saçmaya başlıyor.

http://alikarduxos.wordpress.com/2009/0 ... imolojisi/

http://kurdcu.10.forumer.com/viewtopic.php?t=75
  • 0

En soñ Kutluay tarafından 30 Kas 2010, 16:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Kutluay
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 18

İletigönderen Temirbek » 30 Kas 2010, 16:44

Öncelikle dmx'in ilk yazdığı iletiyle başlayalım;

selamlar ya da esenlikler (ikisi de "Türkçe asıllı değil" birisi arapça öteki farsça) sitenize tesadüfen rastgeldim size birkaç sualım var:

1/ingilizcedeki anglik kelimelerin oranı 4% civarında olmasına karşın dünyanın en etkili ve kullanulan dildir?

2/türkçeyi "saflaştırmak"'la eski 50 yıl önceki ile yazılan kitabları anlayamamak demek (atatürk hitabesini ve yunus emre şiirlerini saymıyorum bile çünkü onlar şimdik, türkçeyle bile anlaşılamıyor) halbuki farslar 10 asır önce yazılan büyük şahnameyi rahatça okuyup anlıyorlar

3/göktürkçe yazısı da türk değil ve soğdca üzerinden proto sami alfabesinden geliyor

4/son araştırmalara göre(lütfen aşağıdaki linke göz atın) anadoluya türk genetik girdisi 2,6% ile sınırlıdır yani yaklaşık 97% türk değiliz ve anadolu yerli halkından geliyoruz keza kültürümüz avcı göçebe türk kültürü değil ve fenotipimiz de türk mongoloid değil, insan sorar ki "bu saflaştırma hevesi stokholm sendromundan mı kaynaklanıyor?"
http://dodecad.blogspot.com/2010/11/how ... iting.html

5/diyelim ki türkçeyi saflaştınız ve onu diğer türkçe dilleriyle(ki türkçeden fazla "karışmış" misal özbekçe misal türkmence misal azerice) ile türkiye türkçesinde yazılan eski metinleri (atatürk'ün nutuku dahil) yeni nesilerce analaşılamaz yaptınız bunun ne faydası dokunacak size şu üç günlük hayatınızda?

1)İngilizce'nin “dünyanın en etkili dili” olduğu şahsî görüşünüzdür.

2)Türkçe'yi saflaştırmakla dediğinizin hiç ilgisi yoktur.

3)Göktürk yazısı Soğd kökenli olmayıp özgün Türk buluşudur. Abeceyi oluşturan tamgaların çoğu ya belli bir eylemi (fiili) ya da bir adı (ismi) simgeler. Geriye kalan tamgalar ise Eski Türk tamgalarından gelirler. Ancak birkaç tamga, Soğudca'dan, Aramice'den alınmıştır.

4)En eski Türklerin hangi genetik yapıya sahip olduğunu kim biliyor da bugünkü Türkleri o yapıyla kıyaslıyor? Türklerin anayurdunun Kuzeydoğu Sibirya olduğu savı size ait, tabii bir de sizin gibi Türkofobia sâhibi dilcilere. Hadi Kırgız'ı, Kazak'ı da geçtim, gidip en ücrâ köşede yaşayan 400.000 nüfuslu Sakaları (Yakutları) en hakiki Türk seçmişsiniz, neden acaba?

Size Ön Törüklerin (Törük tâbirini tüm “Türk halklarının ataları” olan halk/halklar için kullanıyoruz.) anayurdunu söyleyelim; Bugünkü İran, Afganistan, Türkmenistan ve Özbekistan arazisi. Ön Törüklerin anayurdu ve Türk dilinin (Ön Törükçe'nin) doğduğu yer takrîben bu arâzidir. Tabii o devirlerde bugünkü gibi hudutlar falan olmadığından yaklaşık bir bölgeyi örnekledim.

5)Bu sizin alanınıza girmiyor neden merak ediyorsunuz ki?
  • 0

En soñ Temirbek tarafından 06 Ara 2010, 00:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen bey-hadi » 30 Kas 2010, 16:49

dmx ki farscanı yaxcı bilir; söylesin bakalım ki farscada kaç dene eylem kökü var.
  • 0

Türkçe sapdal etimoloji sözlük

http://www.turuz.com
bey-hadi
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 17

İletigönderen Temirbek » 30 Kas 2010, 17:12

Muhterem dmx kardeşimizin ikinci iletisi de şöyle;

Misal ev kelimesi (böyle bir kavram proto türklerde yoktu) aramice v/b (ev) den alınmış alfabe vasıtasıyla (aramic B harfi evi ifade ediyor ve o harf Türkçeye geçerken sesini ile şeklini ve anlamını korumuş) keza elma kelimesi hint-avrupa (*amla'dan)[kuzey doğu siberiada elma yetişemez ki] keza at, keçi, öküz, boğa, kam, kaz, çevrime, dolamak gibi kelimeler(ve daha onlarca) hint-avrupa, yenissey, eskimo vs...dillerinden alınmış kelimeler(türk fonetiği yok, türk etimolojisi ya da açıklayabilecek türk kökü yada hatta altaik kökü yok)
Mesela tengri kelimesi yenisey dilinden alınmış bir kelime ki ne türk ne de altaik etimolojisi ya da kökü yok ve yeniseyca da "ulu" demek

Türklerin anayurdu Kuzeydoğu Sibirya değildir. Türklerin anayurdunu ve Ön Törükçe'nin doğduğu arâziyi önceki iletimde aktarmıştım. Size m.ö. 4000'lerdeki bu bölgenin komşularını ve komşu bölgelerdeki doğan ön (proto) dilleri de verelim; Bu coğrafyanın batısında yâni bugünkü Anadolu, Mezopotamya, Kafkasya ve hattâ Trakya'ya dek Ön Kartvelce konuşulurdu, yâni bugünkü Kartvel (Kafkas) dilerinin atası olan dil ki yapılan çalışmalarla görüldü ki Sümerce, Hattice, Urartuca ve Hurrice gibi dillerin tümü eklemeli diller olup hiçbirisinin ne Hint-Avrupa dilleriyle ne de Semitik dillerle ilgisi bulunmamaktadır.

Ön Törükçe'nin doğu komşusu olan coğrafyada da Ön Dravidce konuşulurdu. Bugün, Hindistan'ın güneyinde konuşulan dillerdir. Ön Törükçe'nin kuzey komşusu da Ön Uralca / Ön Ugorca'dır. Sizin ırkçılığını yaptığınız diller olan Hint-Avrupa anadilinin doğduğu coğrafya da bugünkü Karadeniz'in kuzeyi ve İskandinavya'ya doğru uzanan arâzidir.

Zaten incelediğinizde göreceksiniz ki tüm bu komşu diller; Ön Törükçe'den gelen, Türkçe ve tüm Türk dilleri, Moğolca ve tüm Moğol dilleri, Tunguzca, Mançuca, Korece ve Japonca, Ön Kartvel dilinden gelen; Çerkezce, Gürcüce, Lazca, Lezgie, Avarca, Adigece, Megrelce, Ön Dravid dilinden gelen; Tamilce, Malayalamca, Kannadaca, Teluguca, Brahuice, Ön Uralca'dan gelen; Fince, Estonca, Samoyedce, Macarca ... bütün bu diller eklemeli diller'dir. Hint-Avrupa dilleri ise “gövde bükümlü diller” olup bu coğrafyalara sonradan gelmiş olan dillerdir.

Siz beyaz ırk'ın üstünlüğü safsatasına inananların uydurduğu Kafkasoid tâbiri de külliyen hezeyandır. Kafkasya, kadim Ön Kartvel ,komşusu Ön Törük ve kuzey komşusu Ön Ural dillerinin anayurdudur, buralarda  Hint-Avrupa kavimleri bulunmazdı. Bölgede sonradan bir Hint-Avrupa dili yayılımı olmuş ve aslen Kafkasyalı olan halklar Rusça, Ukraynaca gibi Slav dillerini benimsemişlerdir.
  • 0

En soñ Temirbek tarafından 06 Ara 2010, 00:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Temirbek » 30 Kas 2010, 19:16

Muhterem dmx kardeşimizin ikinci iletisi şöyle devam ediyor;

Misal ev kelimesi (böyle bir kavram proto türklerde yoktu) aramice v/b (ev) den alınmış alfabe vasıtasıyla (aramic B harfi evi ifade ediyor ve o harf Türkçeye geçerken sesini ile şeklini ve anlamını korumuş) keza elma kelimesi hint-avrupa (*amla'dan)[kuzey doğu siberiada elma yetişemez ki] keza at, keçi, öküz, boğa, kam, kaz, çevrime, dolamak gibi kelimeler(ve daha onlarca) hint-avrupa, yenissey, eskimo vs...dillerinden alınmış kelimeler(türk fonetiği yok, türk etimolojisi ya da açıklayabilecek türk kökü yada hatta altaik kökü yok)
Mesela tengri kelimesi yenisey dilinden alınmış bir kelime ki ne türk ne de altaik etimolojisi ya da kökü yok ve yeniseyca da "ulu" demek

Ev sözcüğü Göktürk yazıtlarında geçen bir sözcüktür ve o devirdeki biçimi eb'dir. Eski Türkçe'den günümüze gelişte /b/ sesi > /v/'ye dönüşür. Söz gelimi; Eski Türkçe bar- “varmak, gitmek” > günümüz Türkçesi var- “varmak” gibi. Eb > Ev dönüşümü de bu /b/ > /v/ evrimine uğramıştır.

Günümüzde İran'da yaşamakta olan ve aynen Ana Türkçe'nin ses ve yapı özelliklerini barındıran bir dil vardır; Halaçça diğer adıyla Arguca. Sizlere bu bağlamda bir de soru yöneltmek gerekiyor; Mâdem Türk dillerinin anayurdu Sibirya ya da Altaylar, peki neden o bölgelerde bir tane dahi arkaik, proto Türk dilinin özelleiklerini taşıyan dil yok? Oysa Ana Türkçe'nin birebir devamı olan Halaçça İran'da hâlen yaşamakta. Ana Türkçe'nin öncülü olan İlk Türkçe (Pre-Türkic) dilinin aynen devamı olan Çuvaşça ise Ukrayna'nın kuzeyinde yaşamakta. Bu işte bir terslik yok mu? Neden en arkaik, ön proto özellikleri ve yapıları koruyan diller hep buralarda?

Yâni bir Türk geni (!) arayacaksanız eğer, gidip taa Sibiryadaki 400.000 nüfuslu Sakaların (Yakutların) genlerini değil, Çuvaşların ve Halaçların genlerini baz alacaksınız demektir.
  • 0

En soñ Temirbek tarafından 02 Ara 2010, 17:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Temirbek » 30 Kas 2010, 20:20

Aynı arkadaşımız şu şekilde devam etmiş;

Hepniz maalesef derin komadasınız ve stokholm sendromundan mustaripsiniz asil asimile olanlar ve üzerine silah zoruyla islam ve altaik türkçe empoze edilen sizlersiniz (edene de stokholm sendromuyla d... talıyorsunuz)
Anadolu nüfusu 15 mln civarında ve gelen türkler ilkel ve yağmacı oldukları için sizin yerel dillerinizi (yunanca, ermenice vs...) öğrenemedi ve zamanla andolu halkı gelen 200-300 bin türk ve türko-iranilerin (bu sayılar tarihçi toynbee ve kahn a istinaden) idare dili olan türkçe-farsça-arapça karışımı dil öğrenip zamanla türkleşmiş ama ırksal(mongoloidlik), kültürel ve hatta dilsel (200-250 ilkesel manalı tekheceli kök dışında) olarak türk etkisi çok azdır.
Anadolu tarım ile hayvancılık ile metalurji ve hint-avrupa ile kaukasoidlerin beşiği ve anadolular toptan kıyıma uğramadılar yağmacı türkler karnını( islamı bahane ederek) doyurmak için gelmiş ayrıca türkler arasında ile türk-moğol arsaındaki savaşlarda çok sayıda bu gelen 200-300 bin türkten öldürülen olmuş.
bugün hem türk genetik ekipleri hem de yabancı ekipler çok sayıda ve her bölgeden binlerce kişi test ederek vardığı sonuç ki türk gen etkisi 0 a yakın batı anadoluda ve 2-3% doğua anadoluda

o hakaret ettiğin ilkel budunlar senin atalarındır ve ilşkel değildi tam tersi medeniyet diyarı ahalisi ve canını ile malını ile ırzını korumak için mecburen islama girip türkleşmiş git genetik test yap onu görürüsün

saf türkler yakutlar gibi 95-100% altaik komponenti taşırlar ama bu komponent anadolu türklerinde 0 a yakındır

türkler 250 mln değil (110 mln ya var ya yok)ve diğer türk dillerde(ki şive değil) çok sayıda arapça farsça rusça kelime var ve büyük bölümü ruslaşmaktadır

unutmadan yunus emre şiirinde türkçeden fazla arapça ve farsça kelime var kleza ilk türk edebi metinleri ile halkın konuştuğunu dilleri gösteren belgelerde türkçede fazla fars arap arami soğd tohari hint avrupa ermeni eskimo moğol çin kelimeleri vardır

Altını çizdiğim ilk yere değineyim öncelikle; Biz Türkler, Ön Törüklerden beri bu coğrafyada olduğumuzdan herhangi bir sayrılıktan muzadirp değiliz. Asıl “Stokholm Sendromu” muzdaripleri sonradan Hint-Avrupalılaşanlardır. Karadeniz'in kuzeyinden gelip istilâ ile buralardaki halklara zorla, cebirle kendi dillerini dayatan istilâcı üç beş kabilenin dilini benimseyip “Üstün Aryan ırkı” gibi marazlı düşüncelere sâhip olanlardır asıl sendromlular. Aryan diye bir kavmin tarihte hiç olmadığını hâlâ öğrenemediyseniz, google'a “Aryan immigration theory is false” ya da benzeri şeyler yazıp aratın, sonuçları görün. Yalnızca ufak, silahça üstün ve istilâcı küçük gruplar, Anadolu, Orta Asya ve diğer bölgelerde cebirle kendi dillerini benimsetmişlerdir ki Hint-Avrupa dillerinde “Öz Hint-Avrupaca” kabul edilen binlerce fiil kökünün ve sözcüğün gerek Ön Kartvelce, gerek Ön Törükçe gerekse Ön Dravidce olduğunu ileriki iletilerimde sizlere sunacağım. Her şeyin altında Hint-Avrupalıların olduğu ön kabulü, “Üstün Beyaz Irk Aryanlar” safsatasının bir ürünüdür. Temellerini Irkçı bir dilci olan Franz Bopp atmıştır. Naziler zamanında bu Aryan hikâyesi için uydurma “göç” efsâneleri türetilmiştir. Yâni sizin “Üstün Aryanlar” tamâmiyle uydurma bir kurgudan ibârettir. Ari ve çoğulu Arian sözcükleri Sanskrit'te kullanılan ve “soylu” anlamına gelen bir kelimedir ve herhangi bir “ırkı” ya da “halkı” tanımlamaz. Sanskrit kaynaklarına baktığınızda Dravid halkından olanlar için de “Ari”, “Arian” gibi tâbirlerin kullanıldığını görürsünüz. Bu sözcük Farsça “asilzâde”, Türkçe “soylu” anlamına gelir ve muhtemelen Ön Dravidce'dir. İleride gireceğiz, merakınız olmasın. Sanskrit ve torunu Hintçe üzrindeki Dravid etkisi oldukça yoğundur. Öyle ki bugün Hintçe'nin ses yapısı ve dilin duyulumu, tınısı ayen bir Dravid dili gibidir. Denemesi bedâva, bir İtalyaca ya da Yunanca şarkı dinleyin ardından Hintçe. Bunların üzerine de Tamilce ya da Malayalamca bir şarkı dinleyin youtube'tan, bakın bakalım Hintçe hangilerine daha çok benziyor...

Sizin iptidâi Hint-Avrupalılar buraları istilâ edip, buradaki Kafkasyalı, Törük ve Dravid halklarını “kılıç zoruyla” asimile ettiğine göre, geridönüş yaşanmış demek. Yeniden Törük diline geri dönmüşüz, fenâ mı olmuş? Siz Hint-Avrupalıların iptidâi dininiz Zerdüştlükten kurtulup İslâm ile müşerref olmuşuz. Bizi Müslüman eden Alperenler sâyesinde hem bu dünyamız hem öte dünyamız kurtulmuş.
  • 0

En soñ Temirbek tarafından 06 Ara 2010, 01:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

ÖncekiSoñraki

Dön Eleştiri, kutlama

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'