Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Dil arılaştırmanın saçmalığı, abesliği

Yérgi, övgü, eleştiri, kınama azı kutlama yazılarını içerir.

Ynt: Dil arılaştırmanın saçmalığı, abesliği&Türkçe üzerindek

İletigönderen yigidim » 03 Oca 2013, 21:17

arkadas acukbitig yazan arkadas Oktan Kelesin gezisini bile inanmiyor hayali diyor, kendi ne yapmis ancak cinlilerin verdigini alacak biri  bugüne göre yorum yapmis, alman bilimadamlari arastiracak bu kisiye sunacak buda o konu üzerinden yorum yapacak bakin cinlilerin diye söylenen piramite Wu-Ti, M.Ö. 141 yılında doğmuştur. Piramidin yapımı M.Ö. 2. yy'da başlamıştır. Mısır piramitleri ise bundan yaklaşık 2500 yıl önce inşa edilmiştir, diye yazmis, ancak Ayrica irili ufakli 100 askin catvanlar (piramitler) var bunlardan bir cogunun Ön Türkler ile ilgili olmasi söz konusudur, bulunan bulgular Türkler ile ilgili oldugunu ortaya koyuyor, 2010 yilinda Oktan Keles bir cinlinin kilavuzlugunda Türkler ile iliskili ayyildiz, kurtbasi gibi simgeler buluyor, Keleş, yaşlı Çinlinin verdiği bilgiye göre, mumyanın yüzünün önceden daha net olduğunu, ancak zaman içerisinde köylülerin mumyanın bazı parçalarını koparması nedeniyle bozulmaya başladığını söyledi.
Ayrica yad arastirmacilar 3800 yillik bir kadin mumyasinda söz ediyor, bu acukbitik hazirci arkadasin yorumlari ile celisiyor
  • 0

En soñ yigidim tarafından 03 Oca 2013, 21:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
yigidim
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 6

İletigönderen Boraan » 03 Oca 2013, 21:22

Ben en azından bir karbon testi görmek isterim, herkes istediği gibi ötkün yazabilir çünkü.
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 65

İletigönderen D. Can Aktan » 03 Oca 2013, 21:26

Yaşlı kişi söylemiş.

1. Oktan Keleş'e kılavuzluk yapan Çinli kim?

2. Yaşlı Çinli bunları nereden biliyor?

3. Her yaşlının dediğine inanacaksak, Adana'da da yaşlı ermeniler, Türkler bizi kesti diyor, Ermeninin birisi Adana'da gezi yapıp, Yaşlı bir Ermeni böyle dedi, Türkler bize soykırım yaptı dese kabul edecek misin? Yaşlı kişi söylemiş deyip Ermenilerden özür dileyecek misin?
  • 0

Üyelik görseli
D. Can Aktan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 21

İletigönderen yigidim » 03 Oca 2013, 21:32

arkadas bu yasli kisi seni kestik demiyor, Türklere kestik demiyor, belli uygur Türklerince Oguz Kagan destanini, öyküsüsünü duymus, adanali ermenilerde, dadaloglunun destani agizlarinda dolasmiyormu saniyorsun istanbula gelse dadaloglunu duymamis bir gence anlatsa ulan get ermeniye bosver mi deyeceksin
  • 0

yigidim
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen yigidim » 03 Oca 2013, 21:35

Ayrica isimiz yasli cinli ye kalmamis, daha tutarli bulgular var iken neden söylentilere bakiliyor, örnegin özellikle Kipcak Türklerine benzeyen 3800-4000 yillik mumyanin o piremitte ne isi var
  • 0

yigidim
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen yigidim » 03 Oca 2013, 21:39

bakin ister inanin ister inanmayin ancak avrupa kendine yamamak icin kollari sivadi ancak ucunda Türkler cikcak diye pek kurcalamak istemiyorlar, azcik arastirma ile eski Kirgizistan da Kipcak Türklerinin agirligi söz konusudur, Kipcak (Kuzey) Türklerinin cok önceden bu bölgede bulunma olasilgi cok büyük, ancak siz yalnizca bugüne bakarsaniz, gecmiste olan bir cok gercegi görmezsiniz
  • 0

yigidim
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen D. Can Aktan » 03 Oca 2013, 21:41

Hangi Uygur Türkü, o bölgede Uygur Türkü yok. Uygur Türklerinin yaşadığı bölgelere gitmediyse, ya da bir Uygur Türkü o bölgelere gelmediyse o öyküleri duyması mümkün değil. O piramitler Doğu Türkistan'da değil.

Dipçe: Dadaloğlu döneminde çıkmış isyanlar devlete ve çerkezlere karşıydı. Ermeniler hakkında Ermeni'den casus oldu, duydun mu? mısrası ve Kaypak ermeniler mısrası var.
  • 0

Üyelik görseli
D. Can Aktan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen D. Can Aktan » 03 Oca 2013, 21:42

Kırgız Türkleriyle de ilgisi yok, eski Kırgızlar Yenisey'de, Çin'de değil.
  • 0

Üyelik görseli
D. Can Aktan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen yigidim » 03 Oca 2013, 21:49

yahu arkadas ne denli kesin konusuyorsun nereden biliyorsun simdi yenisey de kirgizmi var, hadi var diyelim ben kipcak Türklerinden söz ediyorum, üstelik bana ne ermeniden ben sana bir ermeni bile eger yasadiysa avsar bölgesinde duymustur dadaloglunu dedim, sincan uygur lar da oguz destanini anlatirken bir cinli duymayacakmi sen beyin engellimisin arkadas
  • 0

yigidim
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen yigidim » 03 Oca 2013, 21:51

Ayrica acukbitig denen arkadas kendisi ile celisiyor bakin, acikca söyle yaziyor
"Genel olarak tümülüs inşa etme kültürünün Çin'e kuzeyden, Türklerden gelmiş olması ise mümkündür. Çinliler bu yapıları (kurganları, tümülüsleri) Türklerden görerek yapmış olabilirler. Bu, kültürel motiflerin toplumlar arasında el değiştirmesine bir örnek oluşturabilir. Ancak Çin'deki bu yapıları yine de "Türk piramitleri" yapmaya yetmez." diye sözünü bitiriyor
Simdi Piramitler catvanlarin yapim amaci  kurgan biciminde kullanmaktir, dolayisiyla cinliler Türklerden bu kurganlari görüp yapmasi icin bu kurgan catvanlarin Türklerce önceden dogal olarak yapilmasi gerekir, dolayisiyla biz catvanlarin hepsi Türk Kurganidir demiyoruz, en eski olanlari Türklerin yaptiklari Türk catvanlari(pramitleri) dir, Türklerden görüp cinlilerin yaptiklari catvanlar varsin cinlilerin olsun.
  • 0

En soñ yigidim tarafından 03 Oca 2013, 21:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
yigidim
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen D. Can Aktan » 03 Oca 2013, 21:58

Yenisey Kırgızlarını ve eski Kırgız devletini bilmiyorsan senin sorunun. Eski Kırgızlar dedim, eski sözcüğünün anlamını mı bilmiyorsun yoksa hakaret etmeye çalışırken unuttun mu? Karşındakine beyin engelli misin diye hakaret edeceğine önce biraz araştırma yap. Ayrıca, engellimisin değil engelli misin olacak. Biraz Türkçenin yazım kurallarını öğren, yabancı düğmeliğim var deyip işin kolayına kaçma.
  • 0

Üyelik görseli
D. Can Aktan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Boraan » 03 Oca 2013, 22:02

Bir konu hakkında tartışmak güzel bir şey ancak ufak tefek anlaşılmamalardan ötürü erlen kırıcı davranışlarda bulunmak , yazışmalığın kurallarına aykırıdır.
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen yigidim » 03 Oca 2013, 22:05

hadi senin dedigin gibi olsun beyin engelli misin? bak sende soru simgesini yazmamissin, sen ne denli kurallari uyuyorsun, yahu arkadas daha yesil ova diyor, ben kipcak Türkleri diyorum, bugünkü kirgizlar agirlikli uygur Türklerinden olusuyor, eski Kirgiz dediklerim cakir gözlü sarisin Kipcak Türkleri anladinmi? ayrica Kipcak Türkleri ile Oguz (Ogur)Türklerinin kapladigi alan yalnizca yenisey bölgesi degil Hazar, avrupa, anadolu, sen yad dallamalarin ezberlerini bellemissin bana onlari soruyorsun o halde, o durumda senin ne isin var burada bosver arastirmayi 10 dönüm bostan yan gel osman
  • 0

yigidim
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen yigidim » 03 Oca 2013, 22:11

tamam arkadasim yoruldum gercekten konuyu saptirmayalim, ben burada 100 lerce catvanlarin hepsi arastirildimi diye soruyorum ,yoo arastirilmadi, peki kömürözü incelemesi yapildimi, yoo, 3800 yillik Kipcak Türklerine animsatan mumyanin ne isi var cinlilerin bölgesinde aciklandimi? yoo.. eee arastirin öyleyse arkadasim karindan, iskembeden sallayip cinlilerimi, avrupalilarimi kayiriyorsunuz.
  • 0

yigidim
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen Boraan » 03 Oca 2013, 22:16

Evet, burada Çin kaynakları da bana doyurucu gelmiyor, bilimsel sınamalardan yoksun daha, ancak her  yerde gizli değil herkese açık deniyor, bu da yalnığı kuşkulandırıyor doğal olarak...
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

ÖncekiSoñraki

Dön Eleştiri, kutlama

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'