Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

GÜNGENCİ - bir SAATÇİ dükkanınıñ adı

Yérgi, övgü, eleştiri, kınama azı kutlama yazılarını içerir.

GÜNGENCİ - bir SAATÇİ dükkanınıñ adı

İletigönderen Gökbey » 01 Kas 2010, 14:20

İşletme iyesi, özleştirmeciliğinden mi yapmış yoksa Muğlalı olduğundan, pek bir erek gütmeden, yérel ağzındaki bir sözcüğü marka adı olarak mı vérmiş bilmiyorum ancak saat karşılığı olan güngen sözcüğünü bir saatçiye ad vérip tanıtmasından ötürü kutlanmayı hak édiyor; Tañrı sizinle olsun!

dipçe:
Saat konusunda tartışmak için alttaki kavşıtı izleyiñ; burada yalnızca kutlamamızı bildirelim.
http://turkcesivarken.com/yazismalik/ht ... ic.php?t=7
  • 0

Ekler
gungenci.png
En soñ Gökbey tarafından 05 Oca 2013, 22:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Görsel
Göktürkçe Araştırmaları http://kokturukce.blogspot.com
Göktürkçe Günlüğüm http://gokbeyuluc.wordpress.com
Azəricə Dil Araşdırmaları http://dilcilik.blogspot.com
Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 410

Ynt: GÜNGENCİ - bir SAATÇİ dükkanınıñ adı

İletigönderen SanalBaba » 01 Kas 2010, 15:07

Uğrola,

Yeditepe'de (İstanbul'da) bir yer daha varmış. Bal gibi de oluyormuş yad bir sözcüğün yerine Türkçe karşılığını kullanmak. N'olmaz, n'olamaz, diyenlere örnek olsun.

http://www.gungenci.com/tr/index.htm

Aile soyadımız olan Güngenci Cumhuriyet’in ilk yıllarında kabul edilen soyadı kanunu gereğince alınmıştır. Aile mesleğini ifade eden bir anlam taşıyan Güngenci Cumhuriyet’in ilk yıllarında Türkçe’yi yabancı kelimelerden arındırma politikasının bir yansıması olarak aslen Arapça olan saat kelimesinin Türkçe karşılığı olan güngenden türetilerek saatçi anlamına gelen Güngenci şeklinde aile adı olarak alınmıştır.

Uğrola
  • 0

En soñ SanalBaba tarafından 01 Kas 2010, 15:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Elimizdeki tüm sözlükleri toparlayıp kullanıma sunuyoruz. Türkçe dermece dil diyenlerin de okumasını  umarız. Kıytırık ölü dilleri evrensel dil sananları utandıralım. Sözlükleri okutalım, kullanalım,
http://tufar.com/SanalBaba/ Türkçe EVREN dili olacaktır: Bunu kanıtlayalım
Üyelik görseli
SanalBaba
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 33

İletigönderen Boraan » 01 Kas 2010, 18:10

Evet bu yeri biliyorum ben
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 65

İletigönderen Baturalptürk » 12 Kas 2010, 18:39

Ankara'nın göbeğindeki Kızılay'ın Ziya Gökalp Caddesi'nde de "Güngenci" diye şatafatlı bir kuyumcu var. Olasılıkla aynı dükkân sahibinin. O caddeden geçerken benim hep dikkatimi çekerdi. Paylaşacaktım ama benden erken davranılmış..
  • 0

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 66

İletigönderen Toygun » 22 Nis 2012, 13:49

• 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1292

İletigönderen Bengitaşlarındili » 22 Nis 2012, 16:43

Güngen (?) bir uydurukça daha... Yok öyle ezbere saat anlamında demek. Ek kök ilişkisi nedir bu sözün? -gen ne demek? Gün sözünün anlamıyla ilişkisi nedir? Bu söz yine uydurukça, yine uydurukça... Siz hala uydurukça sözleri önermeye devam ediyorsunuz... hala...
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Gökbey » 22 Nis 2012, 17:00

Bengitaşlarındili yazdı:Güngen (?) bir uydurukça daha... Yok öyle ezbere saat anlamında demek. Ek kök ilişkisi nedir bu sözün? -gen ne demek? Gün sözünün anlamıyla ilişkisi nedir? Bu söz yine uydurukça, yine uydurukça... Siz hala uydurukça sözleri önermeye devam ediyorsunuz... hala...

Bizlere, cahilliğin nasıl olabileceği konusunda gösterdiğiniz yüksek hizmetten dolayı sevilerimi sunuyorum.
Balıkla atlamayı, bildiğini okumayı, bilmeden yorumlamayı, değme söze sözle karşılık vermeyi...
Kısaca kara cahilliği çok güzel bir biçimde uyguluyorsunuz...
Gülmekten öte, bize yaptırabileceğiniz neñler de olmalı.
Olmalı!
  • 0

Görsel
Göktürkçe Araştırmaları http://kokturukce.blogspot.com
Göktürkçe Günlüğüm http://gokbeyuluc.wordpress.com
Azəricə Dil Araşdırmaları http://dilcilik.blogspot.com
Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 410

İletigönderen Baturalptürk » 22 Nis 2012, 21:09

güngen    
1. Saat. 2. Takvim.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Uydurukça filan değil. Basbayağı derleme.
  • 0

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 66

İletigönderen Bengitaşlarındili » 22 Nis 2012, 21:46

Gökbey yazdı:Bizlere, cahilliğin nasıl olabileceği konusunda gösterdiğiniz yüksek hizmetten dolayı sevilerimi sunuyorum.
Balıkla atlamayı, bildiğini okumayı, bilmeden yorumlamayı, değme söze sözle karşılık vermeyi...
Kısaca kara cahilliği çok güzel bir biçimde uyguluyorsunuz...
Gülmekten öte, bize yaptırabileceğiniz neñler de olmalı.
Olmalı!
Tamam ben cahilim, ama siz eğitiminizle Türk dilinin içine ediyorsunuz. Bana bakın bu mektepli edaları ile alaylıyı alaya alma tavrı bana sökmez. Söz uydurukçadır. Kök - ek ilişkisini açıklamadığınız sürece de uydurma olarak kalacaktır. Bu gerçeği de beni kınamanız ve cahillikle suçlamanız da değiştirmeyecektir. Haydi benimki cahillik ama uydurma bir söcüğpü kasten önermek İHANETTİR! Hangisi daha kötü pek bilemedim. Şimdi gülmeuye devam edebilirsiniz.
Baturalptürk yazdı:güngen    
1. Saat. 2. Takvim.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Uydurukça filan değil. Basbayağı derleme.
Uydurukçu güruhun baş temsilcilerinden olan arkadaşım, söz istediği kadar derleme olsun, EK KÖK İLİŞKİSİ NEDİR? ÖYLE HER EK ve KÖKÜ YAN YANA GETİREREK SÖZ ELDE EDEMEZSİNİZ, GünGen ne demek? -Gen ekinin işlevi nedir? Ne anlam katar. Bunlar tarihi ve karşılaştırmalı dilbilimin gerekleri göz önüne alınarak açıklanmadığı sürece bu söz UYDURUKÇA olarak KALACAKTIR!

UYDURUKÇA
UYDURUKÇA
UYDURUKÇA
OKADAR!
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 22 Nis 2012, 22:00

Bengitaşlarındili yazdı:GünGen ne demek? -Gen ekinin işlevi nedir? Ne anlam katar. Bunlar tarihi ve karşılaştırmalı dilbilimin gerekleri göz önüne alınarak açıklanmadığı sürece bu söz UYDURUKÇA olarak KALACAKTIR!

Bu başlıkta böyle bir soruya iki örnek gösterilmiş.

Bu arada açıklama yoksa ancak ek varsa, sözcük uydurukça olmaz. Yalñızca açıklanmamış bir ek var demektir, henüz.
  • 0

En soñ Oktay D. tarafından 22 Nis 2012, 22:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5244

İletigönderen Bengitaşlarındili » 22 Nis 2012, 22:16

Oktay D. yazdı:Bu başlıkta böyle bir soruya iki örnek gösterilmiş.

Bu arada açıklama yoksa ancak ek varsa, sözcük uydurukça olmaz. Yalñızca açıklanmamış bir ek var demektir, henüz.
Allah Allah.. ek açıklamaya muhtaç, ek açıklanana kadar söz de uydurkça.. ötesi yok.
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Bengitaşlarındili » 22 Nis 2012, 22:18

Eki istediğiniz gibi açıklayın, başka örnekleri var mı? Var sa bu örnek eski kaynaklardan getirilmeli, modern türetimlerden olmalı.. Diğer Türk dillerinde yaşıyor mu? Hayır mı o zaman yine uydurukça.. Ben peşinen söyleyeyim.. Güngenden ulaşabileceğiniz tek yer UYDURUKÇA
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 22 Nis 2012, 22:42

Abartmayıñ. Ek tabi ki var, eski kaynaklardan eñ önemlisinde (DLT) bir örnek geçiyor: teñrigen. Ağızlarımızda (démeli Oğuz Türçesinde) şimdilik görmüş olduğum iki örnek bulunuyor: arpagan ma güngen. Diğer Türçelerde de olabilir, bilmiyorum. Ancak olmasa da demek ki bugünlere o lehçelerde yaşayamamış, ancak Oğuzcada yaşamış ma Eski Türkçede olduğu saptanmış. Demek ki var.
  • 0

En soñ Oktay D. tarafından 22 Nis 2012, 22:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5244

İletigönderen Bengitaşlarındili » 22 Nis 2012, 23:03

Oktay D. yazdı:Abartmayıñ. Ek tabi ki var, eski kaynaklardan eñ önemlisinde (DLT) bir örnek geçiyor: teñrigen. Ağızlarımızda (démeli Oğuz Türçesinde) şimdilik görmüş olduğum iki örnek bulunuyor: arpagan ma güngen. Diğer Türçelerde de olabilir, bilmiyorum. Ancak olmasa da demek ki bugünlere o lehçelerde yaşayamamış, ancak Oğuzcada yaşamış ma Eski Türkçede olduğu saptanmış. Demek ki var.
Ne işe yarar ve nasıl bir anlam katar, dahası pek işlek olmayan bir eke neden bel bağlayalım ki?
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen fankibiber » 22 Nis 2012, 23:07

Bir ek henüz açıklanmamış olabilir, ekin açıklamasını araştırmak azı us yürütmek - hadi bunları geçtim eñ azından daha uygununu önermek yerine gelip burada "bok at izi kalsın" mantığıyla yazılar yazmak neyiñ kafasıdır ben añlayamadım.

Bi' bitmediñiz.
  • 0

Hoşça kalıñ, ulayı balıklar için sağ oluñ.
fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 16

Soñraki

Dön Eleştiri, kutlama

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'