Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

İbranice Kamu dili Olur mu?

Yérgi, övgü, eleştiri, kınama azı kutlama yazılarını içerir.

İbranice Kamu dili Olur mu?

İletigönderen YİĞİT TULGA » 13 Eki 2007, 23:48

İbranice,Yahudice Kamu dili olur mu? Olmuş bile.

AKP hükümeti giderayak İsrail'in resmi dili olan İbranice'yi Türkiye'de resmen kabul etti.Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre bundan böyle resmi ve özel kurslarda İbranice eğitimi resmileşecek.Karar kapsamında Hollandaca da dahil edildi.Ancak ne İsrail'de ne de Hollanda'da Türkçe resmen kabul edilmiş değil.Bakanlar Kurulu'nun bu kararına kamuoyu tepki gösterirken söz konusu uygulamanın bir adım sonrasının ne olacağı ise merakla bekleniyor.22 sessiz harften oluşan İbrani alfabesi ile sağdan sola yazılan sami dili,İsrail'in resmi dili.Türkiye'de yaklaşık 25 bin Yahudi'nin yaşadığı tahmin ediliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 14/07/2007 tarihli ve 4579 sayılı yazısı üzerine Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi Kanunu'nca alınan bu karar ,Hollandaca dilini de kapsıyor.Bundan böyle resmi ve özel kurslarda Hollandaca öğretimi de yapılacak. Araştırmacı-Yazar Aytunça Altındal Bakanlar Kurulu'nun sözkonusu kararını 'korkunç' diye niteleyerek,Yahudi destekli yabancı sermayenin ülkeyi işgal etmesinden sonra ,yeni bir kültürel işgalin başlatıldığına dikkat çekti.Altındal,

'Bu kararı ancak AKP hükümeti alabilirdi.Almanya,Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerde Türkçe yasaklanırken,İsrail'de Türkçe resmen kabul edilmemişken hükümetin dünyanın en az konuşulan dillerinden biri olan İbranice'yi resmileştirmesi açıkçası art niyetli bir karardır.'dedi.
 
Altındal,İbranice'nin sadece ilahiyat fakültelerinde resmileştirilmesinin kabul edilebileceğini;çünkü ilahiyat fakültelerinde yapılan teoloji çalışmalarında İbrani'ceden yararlanılabilceğini;ancak ülkenin diğer resmi ve özel kuruluşlarında İbranice'nin resmileştirilmesinin akılla izah edilelemeyeceğini söyledi. Altındal şöyle konuştu: ‘Bu kararın bir adım sonrası Türkiye'nin İsrail'in sömürgesi haline getirilmesidir.Son olarak Hollanda merkezli bir şirket OYAK BANK'ı aldı.Ancak diğer yabancı şirketler gibi bu da yahudi sermayesidir.Ülkenin finansal kaynaklarının birer birer Yahudi sermayesinin hakimiyetine girmesinden sonra,bu kez de kültürel olarak İsrail'in hakimiyeti altına alınmak isteniyoruz.

02.07.2007, Milli Gazete


İbranice KAMU DİLİ olur mu? ..Bir de Türkçe'yi kamu dili olmaktan çıkarmayı tartışacaksın yeni anayasa'da .Hem de Türkeli'nde ,Türk Yurdunda..

Ey Türk ! Bunu da, bunu yapanları da unutma !
Yavular dışardan kuşatmada,
kaypıklar koynunda dilini, töreni
bozmakta

Batıya doğudan,
kuzeye güneyden
Yurdun
Kanıra kanırta
Yağmalanmakta.

Ey,
Türklüğü içten yıkacaklarını sananlar
Büyükten küçüğü ayıramayanlar,
Soyluyu soysuzu karıştıranlar!...

Ey,
"Kanlı ellerini" ovuşturanlar !
Türk'e yavu olmak
İyi değildir.


Dipçe:
Yavu,yağı..............düşman
kaypık,kaypan.........hain
kaypış...................ihanet
  • 0

En soñ YİĞİT TULGA tarafından 14 Eki 2007, 09:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Sözlük indir.
http://tufar.com/SanalBaba/
Taranmasına "kıyacağınız" sözlük varsa benimle iletişim kurunuz.

"Türk Dil Kurumu" ile "Türk Günay Kurumu" özerk, tüzel kişiliğine dönmelidir. Atatürk kalıtını çiğneyenler yargılanmalıdır...
YİĞİT TULGA
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 973
Katılım: 29 Ağu 2007, 03:48
Değerleme: 23

Dön Eleştiri, kutlama

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Google [Bot] ve 2 konuk

Reputation System ©'