Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Nihal Bengisu KARACA'ya Sitem

Yérgi, övgü, eleştiri, kınama azı kutlama yazılarını içerir.

Nihal Bengisu KARACA'ya Sitem

İletigönderen Baturalptürk » 23 May 2010, 18:30

Adı geçen muharrir Habertürk gazetesinde yazıyor. Düşüncelerine katıldığım birisi değil. Öyle ki burada ondan bahsederek nazarıitibara alıp almama konusunda da kararsız kaldım. Sonunda topluma seslenen birinin üzerine düşen sorumluluğunu düşünerek bir çarpıklığı vurgulama gereksinimini hissettim. 23 Mayıs 2010 günlemeçli köşe yazısının başlığı şöyle: "Ecevit 'Reloaded'..."

Bu sözcüğü görünce nasıl sinirlendim anlatamam. Türk bir yazarın Türkçe yazısının başlığına bakınız!
Sayın KARACA!!
Okurlarınız İngilizce bilmek zorunda mı? Burası Türkiye.

Türkçe olmayan bir kelime ile başlık atmanızın özentilik dışında bir nedeni var mıdır?

Yanıt verecek olsanız eminim ilk söyleyeceğiniz "bunun Türkçe'de tam karşılığı yok" sözü olurdu. Siz bir yazar sorumluluğu ile Türkçe'ye nasıl bir sözcük kazandırabilirim düşüncesinde değilseniz Türkçe nasıl gelişecek ve nasıl o kavramlara malik olacak? Bunu yapacak olan sizlersiniz. En azından çaba isterdim...

Biraz da sizin ereğinize uygun konuşalım: Vay bee, bayanı görüyor musun, İngilizce biliyor - Ne kadar iyi biliyorsa yazılarında bile kullanıyor - Yaşa, şu kültüre bak. Şapka çıkarmak gerek. - Üstadımız - Tebrikler-

Sonsöz: Yazık!

SÖZLÜKÇÜK
günlemeç: tarih, gün (Derleme Sözlüğü)
  • 0

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 532
Katılım: 15 Eki 2008, 17:47
Konum: Ankara
Değerleme: 66

Ynt: Nihal Bengisu KARACA'ya Sitem

İletigönderen Beren Oğuz » 23 May 2010, 21:09

Uğrola!

Baturalptürk yazdı:Sonsöz: Yazık!


Yazık kime biliyor musunuz? Bu çavlığı okuyan çocuklara. Daha bir yedigüñ (hafta) önce SEMEP güñündeydim öğrenci ?? (jürisi) olarak. Henüz 6. sınıf öğrencisi çocuklar duvarlardaki "Super Market, Shop, Big House, Restaurant" yazılarını KÜLTÜR sanıyor. Bunların bizim ekinimiz olmadığını söylediğimde gelen yañıt "Kültürümüzün içerisinde İngilizce de var tabii..." oluyor. Sadece 1 saat sonra bu çalışma en iyi bilmem ne ödülünü alıyor.

Yazık yazık yazık... Binlerce yıllık Türkçeye, Türk ekinine yazık...

Biz de biliyoruz Dingilizce Zalmanca; ançıp ne Reloaded diye başlık atıyoruz, ne bay bay diyoruz, ne de Restaurant...

Sayın Baturalptürk'ün dédiği gibi bunu sorsan "Bunun Türkçe karşılığı yok" dér.

Başka sese beñzemez ananıñ sesi,
Her sözün ararsan vārdır Türkçesi!


Ésenliklerle
  • 0

En soñ Beren Oğuz tarafından 23 May 2010, 21:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
[center]
~TÜRK DİLİ, YÉRTİNÇ DİLİ~

Başka sese beñzemez ananıñ sesi,
Her sözün, ararsan vārdır Türkçesi!

Görsel

Bu üye, Atatürk'üñ en yüce Türk olduğunu düşünüyor;
Bu üye, dil konusunda Ulu Önder'i izliyor;
Bu üye, Türk Ulusu içiñ Kamerki (Cumhuriyet) yönetiminin en iyisi olduğunu savunuyor.
Üyelik görseli
Beren Oğuz
Göñüllü
Göñüllü
 
İleti: 208
Katılım: 21 Mar 2010, 23:58
Konum: Ýstanbul
Değerleme: 2

Ynt: Nihal Bengisu KARACA'ya Sitem

İletigönderen SanalBaba » 16 Haz 2010, 23:15

Uğrola,

İlgili yazıyı aşağıya alıntıladım.
Kaynak:
http://www.haberturk.com/yazarlar/517169-ecevit-reloaded
Nihal Bengisu Karaca
Ecevit ‘reloaded’...
23 Mayıs 2010 Pazar, 10:53:48
CUMARTESİ günü Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultayda yaptığı konuşmanın bazı başlıkları: AKP halka hesap verecek. Dokunulmazlıkları kaldıracağız.Emekliler 2.  sınıf insan olmayacak. Mayınlı araziler köylünün olacak. Yatağa aç çocuk girmeyecek. Herkesi sigortalı yapacağız.Taşeronlar bitecek.

Kılıçdaroğlu “yoksulluk” ve “yoksunluklar”ın altını çiziyor. “Rejim” ve “resmi ideoloji” aksından ziyade, “halk” diyor ve “ekonomi” ağırlıklı bir diskur üzerinden gidiyor. Yeni zenginler yaratmayı hedefleyen politikaları eleştirerek, alt sınıfları yakan yoksulluğa çözüm üretme üzerine yoğunlaşması, AK Parti’yi  tedirgin edecek unsurlar. Bunlar güzel ve CHP için yeni olabilir ama “sol” için yeni değil. Türkiye’de bir “sol”a ihtiyaç olduğu doğru. Ama inanç  ve düşünce özgürlüğüne, kimlik ve kültürel haklara ilişkin taleplerin tümünü birden “yoksulluk” paydasına indirgeyen sol anlayış 70’lerde kaldı.

Kılıçdaroğlu’nun kurultaydaki konuşması CHP’nin halka rağmen devletçi anlayışını “elde bir” görüp, “klasik” CHP’nin önkabulleri ve çelişkilerinin üzerine  “klasik” sol hamuru döküp bir CHP’li sol turtası yapma eğiliminde olduğunu gösterdi. Dahaönce Ecevit’in denediği türden.  Oysa aradan çok zaman geçti, artık 70’lerde değiliz. Demokratik sol anlayış, klasik solun bütün mevzuları altyapıya indirgeyip üstyapıyı görmezden gelmesine karşı bir tutum olarak belirmişti.  Klasik solun, misal, “Kürt kimliği mi, hayır o sorun kimlik  filan değil yoksulluk meselesi”, “Başörtüsü sorunu mu, hayır o inanç özgürlüğü filan değil, yoksulluk ve eğitimsizlik meselesi” gibi noktalardaki indirgemeciliğini ve kolaycılığını açmak adına. Keşke bugün makul; demokratik hak ve özgürlüklere  önem vermekle beraber üretim ilişkilerini yeniden düzenlemeyi, emeğin sömürülmesinin önüne geçmeyi planlayan bir hareketin gerekliliğine ilişkin bir bilincin  kalkışmasına tanıklık ediyor olsaydık. O zaman bahsettiğimiz “rüzgârı” “Eşitlik ve Demokrasi Partisi”nin etrafında görürdük ama koltukların üzerinde oturan  adamları değiştirmekle “yenileşeceğini” sanan CHP’nin etrafında değil.

SİVİL SİYASET ADINA UMUT VERİCİ
Gelgelelim bu durum Kılıçdaroğlu’nun etrafındaki rüzgârın “sahici” dinamiklerden oluştuğu gerçeğini değiştirmiyor. Ama bu rüzgârın adını doğru koymak lazım. Ortada işte, nihayet, “yeni bir sola doğru” sevinci mi var, “AK Parti’yi sevmeyenlerin” oluşturduğu bir dinamizm mi?

Elbette ikincisi. Kimi laiklik, kimi ekonomik, kimi “tek partili Türkiye” korkusundan mustarip çevreler, Kılıçdaroğluetrafında kenetlenecektir. CHP   özeleştiri yapar, tartışılamaz hale getirdiği düsturların bu milleti karşılamadığı gerçeğiyle yüzleşir, “ötekileştirdikleriyle” barışır, devlet için bir halk anlayışından vazgeçip halk için bir devlet yoluna girerse, resmi ideoloji partisi olmaktan çıkıp halkın partisi olur. Kuşkusuz bu da iyi bir şeydir.

“Sivil siyaset” diyenler, “askerlerin değil sivillerin belirlediği bir siyaset ortamının gerekliliğinden” bahsedenler,Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşüne çamur  atmaktan vazgeçmeli.

Orduya meyledip, “Paşam, halk sizi istiyor” diyenlere onursuz, apoletli demek mümkündür. Askerden talimat alan HSYK üyelerinden bahisle “Kuvvetler  yrılığınızı yiyelim” diye dalga geçmek caizdir. Demokrasiye kasteden illegal yapılanmalarıdeşifre eden gazetecilere “aferin” demek  elzem... Ve şimdi, aynı nedenlerle, emokrasinin imkânlarıyla iktidar olmaya soyunan Kılıçdaroğlu’na “Hayırlı olsun” demek “sivil siyaset” adabının hem farzı hem sünnetidir.

“Vay efendim, insan Baykal’ı böyle safra gibi de atar mı? Baykal’a yazık değil mi” diyenler var. Doğru, insanın Baykal adına üzülesi geliyor. Ama “yeni” bir rüzgâr, halkta bir karşılık bulma olasılığı doğduğunda her zaman böyle olur. Mümkünse Necmettin Erbakan’ı arkada bırakıp coşkuyla iktidara yürüyenler demesin bunu.

Şimdi tek eksik kaldı. Kılıçdaroğlu’nun  tıpkı zamanın “yenilikçileri” gibi “değiştik” demesi... Bu sihirli söz söylenmediği müddetçe, tarih Kılıçdaroğlu rüzgârı için sadece şunu yazacaktır: Rüzgar gibi geçti...Yeniden Ecevit/Yeni Ecevit/İşte Ecevit
Ecevit; Yeniden!
Ecevitimsi
Ecevitgil
Ecevitçe
Ecevit'in doğuşu/dirilişi
...
gibi onlarca başlık atabilecek iken Dingilizce bir başlık seçen kişi aymazın tekidir. Nerede bulunursa bulunsunlar, kimler kayırıyorsa kayırsınlar bu kişilerden dilimize ettiklerini soracağız.

İlgili yazının altına bir yorum yazayım dedim:
sizi ulayı (ve) size yardaklananları kınıyorum. dilimize yazık ediyorsunuz; kamunuz aymazsınız, arlanmazsınız, uslanmazsınız. ecevitimsi/ecevitgiller/ecevitçe/ecevit dirildi... gibi bir ad koymak yerine neden -dingil-izce bir terimi kullanmaya gerendiniz (lüzum gördünüz) fetomsulardan sayın karaca. türkçe düşünse idiniz türkçesini bulurdunuz. bir türk


Sanırım yayınlanmaz ançıp burada bulunsun.

Uğrola
  • 0

En soñ SanalBaba tarafından 16 Haz 2010, 23:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Elimizdeki tüm sözlükleri toparlayıp kullanıma sunuyoruz. Türkçe dermece dil diyenlerin de okumasını  umarız. Kıytırık ölü dilleri evrensel dil sananları utandıralım. Sözlükleri okutalım, kullanalım,
http://tufar.com/SanalBaba/ Türkçe EVREN dili olacaktır: Bunu kanıtlayalım
Üyelik görseli
SanalBaba
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 462
Katılım: 28 Ağu 2007, 18:28
Değerleme: 33

Ynt: Nihal Bengisu KARACA'ya Sitem

İletigönderen Beren Oğuz » 18 Haz 2010, 14:58

Elbette yayınlanamaz. Ulu Önder mustafa Kemal Atatürk'ün "Türk démek Türkçe démektir, Né mutlu Türküm diyene!.." sözünü, işgüzârların "Ne mutlu Türküm diyene!.." olarak kısalttığını biliyoruz. Bunda iyi bir yapmakçılık (niyet) aranamaz! Dilimize kimlerin iye çıktığını da görüyoruz. İçimiz kan ağlaya... Ne ilginçtir, BDP il temsilcilerinden biriniñ bir konuşmasındaki Türkçe sözcükleri ayıklamıştım. Gerçekten ilginç bir sonuç, "sözcük, yaşam, etkinlik" gibi Türkçe sözcükleri yéğilemişti. Dilimizi BDP İl Temsilcileri déğil de, bir yétkili taksa keşke... Ancak bir güñ gelecek "English, Reloaded" diyenlere "Türkçe, Yeñiden" diyeceğiz, démeliyiz. Yoksa ne Ulu önderiñ dédiği Türküñ Türkçe olmasınıñ añlamı kalır, ne de Türklüğün mutlu olmasınıñ...
Türk démek Türkçe démektir, ne mutlu Türküm diyene!...

ésenliklerle...
  • 0

En soñ Beren Oğuz tarafından 18 Haz 2010, 15:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
[center]
~TÜRK DİLİ, YÉRTİNÇ DİLİ~

Başka sese beñzemez ananıñ sesi,
Her sözün, ararsan vārdır Türkçesi!

Görsel

Bu üye, Atatürk'üñ en yüce Türk olduğunu düşünüyor;
Bu üye, dil konusunda Ulu Önder'i izliyor;
Bu üye, Türk Ulusu içiñ Kamerki (Cumhuriyet) yönetiminin en iyisi olduğunu savunuyor.
Üyelik görseli
Beren Oğuz
Göñüllü
Göñüllü
 
İleti: 208
Katılım: 21 Mar 2010, 23:58
Konum: Ýstanbul
Değerleme: 2


Dön Eleştiri, kutlama

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

cron
Reputation System ©'