1. bét (Toplam 1 bét)

"Çok Satan" mı, "Çok Satılan" mı?

İletiGönderilme zamanı: 14 Eki 2020, 20:11
gönderen Gökbey
Daha çok bétik satışlarında gördüğüm bu söz öbeğiniñ géñelgéçer olarak yaygınlaştığını görmekteyiz. Peki, kullanımı doğru mu? "Çok satan" dénildiğinde söz koñusu ürünüñ özne olarak nitelendirilme durumu yok mu? Kendi kendini sattırması böyle bir kullanımı doğru yapar mı?

Ynt: "Çok Satan" mı, "Çok Satılan" mı?

İletiGönderilme zamanı: 14 Eki 2020, 20:22
gönderen TürkçeSözlük78
Sözlükte sat- eylemi şöyle geçiyor:

satmak
1.
bir malı, bedelini ödeyen bir alıcıya vermek.
"Çocuk simit satmak istiyordu"

Bu anlam göz önünde bulundurulursa "çoksatan" sözcüğü betiğin kendi kendini çok (aşırı) sattığı anlamına geliyor. O yüzden yanlış oluyor. Çok betik satan bir betikçiye "çoksatan" denilmesi daha doğru olur çünkü o sattığı ürünü büyük miktarlarda satıyor.

Bu durumda piyasa çok alınan/satılan betiklere "çoksatılan" ya da "çokalınan" denilmesi daha doğru olur diye düşünüyorum. İsteyen bu sözcükleri ayırıp iki sözcükten oluşan bir söze de çevirip kullanabilir. ("çok satılan", "çok alınan")

Dipçe:

satılmak
1.
satmak eylemine konu olmak.
"Ev satıldı"
2.
hemen ve kolaylıkla alıcı bulmak.
"Yazarın kitapları iyi satılıyor"

Ynt: "Çok Satan" mı, "Çok Satılan" mı?

İletiGönderilme zamanı: 14 Eki 2020, 20:32
gönderen mehmetö
"Best seller"den düz çevri olmuş olabilir

Ynt: "Çok Satan" mı, "Çok Satılan" mı?

İletiGönderilme zamanı: 15 Eki 2020, 07:00
gönderen BoZCiN
Çoksatan ya da çoksatar sözcükleri best seller için karşılık olarak önerilmeden önce de esnaf "Bu ürün çok satıyor" "şu ürün yok satıyor" diye kullanıyordu. Best seller 80ler sonu 90lar başı gibi, özellikle Altın Kitaplar ile popüler oldu diye biliyorum.

Ynt: "Çok Satan" mı, "Çok Satılan" mı?

İletiGönderilme zamanı: 16 Eki 2020, 11:56
gönderen Gökbey
BoZCiN yazdı:Çoksatan ya da çoksatar sözcükleri best seller için karşılık olarak önerilmeden önce de esnaf "Bu ürün çok satıyor" "şu ürün yok satıyor" diye kullanıyordu. Best seller 80ler sonu 90lar başı gibi, özellikle Altın Kitaplar ile popüler oldu diye biliyorum.


Sözünü éttiğiñiz gibi 80'ler öñcesi esnaf ağzında "çok satıyor" sözü var mıydı?

Ynt: "Çok Satan" mı, "Çok Satılan" mı?

İletiGönderilme zamanı: 16 Eki 2020, 13:21
gönderen BoZCiN
80ler öncesi için emin değilim. Ama 80lerde ve 90larda hem İstanbul'da kırtasiyelik yapan akrabalar ve onların biz yaşlarda çocukları vardı. Bulunduğumuz yer (Doğu Marmara) zaten bolca esnafın ve ailelerin olduğu bir yerdi. Ve "bu defterler yok satıyor" , "bu kalemler çok satıyor" diye malzemeleri övdüklerini biliyorum. Tanıdığımız daha farklı esnaflar da vardı ama benim aklımda, kırtasiyelik malzemeye bayıldığım için, özellikle onların konuşmaları kalmış.

İlk kulağa çalındığında yanlış geldiğini biliyorum ama malı övüp hatta kişileştirmek ve sonrasında "mal o kadar güzel ki kendi kendisini satıyor" diye düşünülebilir bile.

Ynt: "Çok Satan" mı, "Çok Satılan" mı?

İletiGönderilme zamanı: 17 Eki 2020, 00:31
gönderen datadeveb
doğmak ile doğulmak eylemleri gibi. Türkmenler doğulmak eylemini daha baskın kullanır. Türkmen bir arkadaş bizim doğmak eylemini kullanma yerlerimizi işitince yadırgadığını söylerdi..

Ynt: "Çok Satan" mı, "Çok Satılan" mı?

İletiGönderilme zamanı: 20 Eki 2020, 09:00
gönderen bilimdan
datadeveb yazdı:doğmak ile doğulmak eylemleri gibi. Türkmenler doğulmak eylemini daha baskın kullanır. Türkmen bir arkadaş bizim doğmak eylemini kullanma yerlerimizi işitince yadırgadığını söylerdi..
Doğmak fiili onlarda doğurmak anlamında olduğu için böyle bir fark söz konusu. Bununla mukayese yapılamaz.

6. Sürümü olmak, satılmak: “Yalnızız” romanı yine (…) kırk bin sattı (Ergun Göze). (Kubbealtı Lugati)

Ynt: "Çok Satan" mı, "Çok Satılan" mı?

İletiGönderilme zamanı: 29 Eki 2020, 20:05
gönderen Jakoben
Esenlikler.

Burada mecazi bir anlam var. Yani bu kitap kendi kendini sattırıyor anlamında. Bunun gibi yok satmak deyimi de var. Ona da mecaz bakmazsak yok nasıl satılır demiş oluruz.

Saygılarımla.