Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

"Çok Satan" mı, "Çok Satılan" mı?

Yérgi, övgü, eleştiri, kınama azı kutlama yazılarını içerir.

"Çok Satan" mı, "Çok Satılan" mı?

İletigönderen Gökbey » 14 Eki 2020, 20:11

Daha çok bétik satışlarında gördüğüm bu söz öbeğiniñ géñelgéçer olarak yaygınlaştığını görmekteyiz. Peki, kullanımı doğru mu? "Çok satan" dénildiğinde söz koñusu ürünüñ özne olarak nitelendirilme durumu yok mu? Kendi kendini sattırması böyle bir kullanımı doğru yapar mı?
  • 0

Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 557

Ynt: "Çok Satan" mı, "Çok Satılan" mı?

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 14 Eki 2020, 20:22

Sözlükte sat- eylemi şöyle geçiyor:

satmak
1.
bir malı, bedelini ödeyen bir alıcıya vermek.
"Çocuk simit satmak istiyordu"

Bu anlam göz önünde bulundurulursa "çoksatan" sözcüğü betiğin kendi kendini çok (aşırı) sattığı anlamına geliyor. O yüzden yanlış oluyor. Çok betik satan bir betikçiye "çoksatan" denilmesi daha doğru olur çünkü o sattığı ürünü büyük miktarlarda satıyor.

Bu durumda piyasa çok alınan/satılan betiklere "çoksatılan" ya da "çokalınan" denilmesi daha doğru olur diye düşünüyorum. İsteyen bu sözcükleri ayırıp iki sözcükten oluşan bir söze de çevirip kullanabilir. ("çok satılan", "çok alınan")

Dipçe:

satılmak
1.
satmak eylemine konu olmak.
"Ev satıldı"
2.
hemen ve kolaylıkla alıcı bulmak.
"Yazarın kitapları iyi satılıyor"
  • 1

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini

OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Dérnek Üyesi

Değerleme: 1079

İletigönderen mehmetö » 14 Eki 2020, 20:32

"Best seller"den düz çevri olmuş olabilir
  • 0

mehmetö
Mehmet
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 229

İletigönderen BoZCiN » 15 Eki 2020, 07:00

Çoksatan ya da çoksatar sözcükleri best seller için karşılık olarak önerilmeden önce de esnaf "Bu ürün çok satıyor" "şu ürün yok satıyor" diye kullanıyordu. Best seller 80ler sonu 90lar başı gibi, özellikle Altın Kitaplar ile popüler oldu diye biliyorum.
  • 3

Üyelik görseli
BoZCiN
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 206

İletigönderen Gökbey » 16 Eki 2020, 11:56

BoZCiN yazdı:Çoksatan ya da çoksatar sözcükleri best seller için karşılık olarak önerilmeden önce de esnaf "Bu ürün çok satıyor" "şu ürün yok satıyor" diye kullanıyordu. Best seller 80ler sonu 90lar başı gibi, özellikle Altın Kitaplar ile popüler oldu diye biliyorum.

Sözünü éttiğiñiz gibi 80'ler öñcesi esnaf ağzında "çok satıyor" sözü var mıydı?
  • 0

Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 557

İletigönderen BoZCiN » 16 Eki 2020, 13:21

80ler öncesi için emin değilim. Ama 80lerde ve 90larda hem İstanbul'da kırtasiyelik yapan akrabalar ve onların biz yaşlarda çocukları vardı. Bulunduğumuz yer (Doğu Marmara) zaten bolca esnafın ve ailelerin olduğu bir yerdi. Ve "bu defterler yok satıyor" , "bu kalemler çok satıyor" diye malzemeleri övdüklerini biliyorum. Tanıdığımız daha farklı esnaflar da vardı ama benim aklımda, kırtasiyelik malzemeye bayıldığım için, özellikle onların konuşmaları kalmış.

İlk kulağa çalındığında yanlış geldiğini biliyorum ama malı övüp hatta kişileştirmek ve sonrasında "mal o kadar güzel ki kendi kendisini satıyor" diye düşünülebilir bile.
  • 1

Üyelik görseli
BoZCiN
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 206

İletigönderen datadeveb » 17 Eki 2020, 00:31

doğmak ile doğulmak eylemleri gibi. Türkmenler doğulmak eylemini daha baskın kullanır. Türkmen bir arkadaş bizim doğmak eylemini kullanma yerlerimizi işitince yadırgadığını söylerdi..
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1144

İletigönderen bilimdan » 20 Eki 2020, 09:00

datadeveb yazdı:doğmak ile doğulmak eylemleri gibi. Türkmenler doğulmak eylemini daha baskın kullanır. Türkmen bir arkadaş bizim doğmak eylemini kullanma yerlerimizi işitince yadırgadığını söylerdi..
Doğmak fiili onlarda doğurmak anlamında olduğu için böyle bir fark söz konusu. Bununla mukayese yapılamaz.

6. Sürümü olmak, satılmak: “Yalnızız” romanı yine (…) kırk bin sattı (Ergun Göze). (Kubbealtı Lugati)
  • 0

bilimdan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 101

İletigönderen Jakoben » 29 Eki 2020, 20:05

Esenlikler.

Burada mecazi bir anlam var. Yani bu kitap kendi kendini sattırıyor anlamında. Bunun gibi yok satmak deyimi de var. Ona da mecaz bakmazsak yok nasıl satılır demiş oluruz.

Saygılarımla.
  • 0

Jakoben
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: -13

Dön Eleştiri, kutlama

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'