Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Ali Şîr Nevâî,

Yérgi, övgü, eleştiri, kınama azı kutlama yazılarını içerir.

Ali Şîr Nevâî,

İletigönderen Algan Batur » 10 Nis 2020, 20:35

Ali Şîr Nevâî, bir Türkçe aşığı, Kaşgarlı Mahmut'dan sonra en sevdiğim yazar(yazar dışında bi' ortak sözcük bulamadım yadırgamayın).

Kendisini bilmeyenler araştırsın ancak ben şu linki vereyim.

https://www.turkedebiyati.org/ali_sir_nevai.html

Evet onun da dediği gibi Türk gençleri düzel sanarak Farsçadır odur budur öbür dillere yelteniyorlar. Ancak iyice düşünseler anlarlar ki :Türkçe daha zengin ve derindir. Ayrıca kolay ve anlaşılırdır.

Yalnızca Çağatay Türkçesinde bile ördek sözcüğü için 8 sözcük vardır. Farsçada 1 tekdir.

Ayrıca ekleyeyim eğer size Yörüklerin(ki bir Yörüğüm) kullandığı sözcükleri söylesem aklınız uçar. Tek bir hayvan için bilmem kaç tane ad var. Yok şurası uzun olan yok üstü boz olan falan filan.

Maalesef Türklerde yüzyıllardır süren bir Aşağılık Sendromu var... Yıkınız.

Ve sözümü şununla bitireyim: "Türk milleti zekidir, Türk milleti çalışkandır."

Düzenleme: Ali Bey, Arapça'nın en üstün dil olduğunu söylüyor, açıkçası ben de katılıyorum ancak Arapça'dan sonra %100 Türkçe gelir. Arapça'nın belki de en üstünü olmasının nedeni aşırı fazla sözcük barındırmasıdır. Belki seçkin bir Arap bile binlerce sözcüğü hiç duymadan geçiriyor yaşamını.
  • 0

Asırlar bize yaştır,
Kemal ülküye baştır.
Bize yol göster Kemal,
Anayurda ulaştır.
Üyelik görseli
Algan Batur
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 26

Ynt: Ali Şîr Nevâî,

İletigönderen toorku » 12 Nis 2020, 02:56

babürün yani muğhal hint türk cihan devletinin kurucusur kendi eliyle yazdığı özyaşantısını okumanızı tavsiye ederim ali şir nevaiden bahseder orada öğrencisidir zaten
  • 0

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1255

Dön Eleştiri, kutlama

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'