Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Türkiyem TV'de Türkçesi Varken

Yérgi, övgü, eleştiri, kınama azı kutlama yazılarını içerir.

Türkiyem TV'de Türkçesi Varken

İletigönderen Ötüken » 30 Eki 2019, 19:09

27 Ekim 2019 pazar akşamı Türkiyem TV'de yayımlanan Düşünce Kültürü izlencesinde Türkçesi Varken adı geçti. İzlencenin konuğu Prof. Dr. Metin Özarslan, Türkçesi Varken topluluklarına değinerek (özetle) Türkçeyi daha iyi bilme ve konuşma çabalarını önemli gördüğünü ama dilimizi yabancı kökenli olup Türkçeleşmiş sözcüklerden arındırmanın doğru olmadığını anlattı. 20 yaşındaki birisi, 600 yıllık sözcüğü Türkçeden çıkarmaya kalkıyor türünden bir yorumda da bulundu.

O sırada yemek yapıyordum ve yayına tam olarak kulağımı veremedim. Dolayısıyla konuşmaları bire bir aktarabilmem olanaksız. Kimsenin hakkına girmek istemem ama konuşma genel olarak bu biçimde gerçekleşti.

(Doğrudan buradan mı söz edildiğini kestiremediğimden, konuyu Basında Biz bölümünde değil de Eleştiri, kutlama bölümünde açtım.)
  • 0

Ötüken
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 37

Ynt: Türkiyem TV'de Türkçesi Varken

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 30 Eki 2019, 19:46

Güzel boş yapmış öyleyse.
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Dérnek Üyesi

Değerleme: 974

İletigönderen Oktay D. » 31 Eki 2019, 00:14

https://www.youtube.com/watch?v=83iCpAk9EP8
Atlayarak hızlıca baktım, tesadüfen buldum: 45. dk'dan soñra bir yérlerde geçiyor.

Eğer bizden söz étmişse eñ başta bakması géreken "Biz Kimiz?" ile "Görüş ve Görev" sekmelerimizi okumamış olduğu añlaşılıyor, o yüzden söyledikleri añlamsız. Yok bizden déğil de géñel olarak Türkçecilikten söz édiyorsa, géñelleme yaptığı için çok ayrık görüşleri bir bohçaya atıp éleştirmek de añlamsız.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5993

İletigönderen Yiğit98 » 31 Eki 2019, 00:50

Tümüyle kişisel görüşüm. Youtube'den kısaca baktım ve yanılmıyorsam bu yerlik değil de, Facebook'ta da çok etkin olan TDH'yi eleştirmiş. Ancak genel olarak yetersiz, ezbere bilgilerle konuştuğunu düşünüyorum.
Çok anlamsız ve içi boş sözler söylemiş.

TDH'yi eleştirdiğini düşünmemin nedeni, FB'de çok kişiye ulaşıyorlar ve biraz dayatırmışçasına davranabiliyorlar.
  • 0

"Bizim bulunduğumuz yer mi doğru, onlarınki mi? Bunun hesabını yapmakta fayda yoktur! Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz; Bizim, onlara yaklaşmamız gerekli... dil bağı kurmamız lazım... Bunları kim yapacak? Elbette Biz!" M. Kemal Atatürk
Yiğit98
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 129

İletigönderen binsozcuk » 31 Eki 2019, 09:09

Buradakilere dil faşisti demiş!

Türkçesi Varken gibi iyi ve güzel bir çalışmayı böyle bir tümcede harcayan kişiler benim gözümde düşüncesiz kişilerdir. Başka şeyler söyleyecektim, ama değmez!

Buradakilerin çoğunluğunun sözcükleri sadece kökenine göre değil çocuklarımız için anlaşılır olup olmamasına göre değerlendiğini biliyorum.

Bir çocuğa barometre diyince anlamıyorsa dil zenginleşecek diye o sözcüğü tutmanın anlamı nedir? Başka bir örnek müteselsil gibi yasalarda geçen sözcükler, kimse bir şey anlamıyor bu sözcüklerden, anlamı yok, mantığı yok, ne diye tutacakmışsız bu sözcükleri dilimizde?

Burada genel değerlendirmede üretici, yaratıcı bir çalışma var.
  • 3

binsozcuk
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 55

Dön Eleştiri, kutlama

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'