Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Atatürk ve Müzik Dersi Öğretim Programı (2018-2019)

Yérgi, övgü, eleştiri, kınama azı kutlama yazılarını içerir.

Atatürk ve Müzik Dersi Öğretim Programı (2018-2019)

İletigönderen Oğuzosis » 04 Eyl 2018, 12:34

Hepinize -yeniden- selamlar!
Öz öğretmenlik dalım olmasa da diğer dallar arasında öğretmenleri ile en çok görüş alışverişinde bulunduğum ders, müziktir. TTKB'nin (Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı) geçtiğimiz eğitim-öğretim dönemi içerisinde güncellediği ders öğretim programları ile 2017-2018'e kadar birçok değişiklikle uygulanan önceki ders öğretim programlarını, Atatürk ile ilgili kazanımlar/konular temelinde salıştıracağım.

1. Sınıf:
2017'ye kadar birinci sınıflarda Atatürk ile ilgili şarkıları tanıma ve düzeyine uygun olarak seslendirme, müzik yoluyla Atatürk'ü daha çok sevme, Atatürk ile ilgili müzik etkinliklerine katılma kazanımları işleniyordu. Yenilenen müfredatta ise Atatürk ile ilgili müzik etkinliklerine katılma ve Atatürk'ün sevdiği şarkı/türküleri öğrenme kazanımları yer almaktadır. Ancak "Atatürk ile ilgili müzik etkinliklerine katılma" kazanımının her sınıf düzeyinde yer aldığı göz önüne getirildiğinde 1. sınıf kazanımlarının epeyce daraltıldığı görülmektedir.

2. Sınıf:
İkinci sınıf düzeyinde "Atatürk'ü anlatan şarkıları ayırt etme ve anlamına uyacak biçimde söyleme, Atatürk ile ilgili müzik etkinliklerine katılma" şeklinde işlenen kazanımlardan yalnızca her sınıf düzeyinde işlenen Atatürk ile ilgili müzik etkinliklerine katılma kazanımı kalmıştır. İkinci sınıf düzeyinde Atatürk-müzik ilişkisi ile ilgili kazanımlar yok denecek kadar azaltılmıştır.

3. Sınıf:
2017'ye kadar bu sınıf düzeyinde "Atatürk ile ilgili şarkılar etkili biçimde söyleme, Atatürk'ü konu alan şarkı dağarcığı oluşturma ve geliştirme, Atatürk'le ilgili etkinliklere katılma" kazanımları yer alıyordu. 2. sınıfta olduğu gibi Atatürk/müzik ilişkisini konu alan kazanımlar neredeyse bütün olarak çıkarılmış, yalnızca "Atatürk'le ilgili etkinliklere katılma" kazanımı kalmıştır.

4. Sınıf:
Atatürk/müzik ilişkisi ile ilgili "Atatürk'ü anlatan marş ve şarkıları tanıma, anlamına uygun biçimde söyleme" kazanımları çıkarılmış, yalnızca "Atatürk'le ilgili etkinliklere katılma" kazanımı kalmıştır. İkinci ve üçüncü sınıf düzeylerinde yaşanan azaltma burada da yaşanmıştır.

5. Sınıf:
2017'ye kadar 5. sınıflarda işlenen Atatürk'le ilgili etkinliklere katılma, Atatürk'ün güzel sanatlara ve onun içinde müziğe verdiği önemi kavrama ve araştırma, Atatürk'ün sevdiği şarkı/türküleri tanıma konuları güncellenerek Atatürk'le ilgili etkinliklere katılma ve Atatürk'ün müziğe verdiği önemi kavrama ve araştırma şeklini almıştır. Sadeleşme olduğu görülmektedir.

6. Sınıf:
Önceki program ile bu program arasında büyük farklar yoktur. Atatürk'ün müzik ve Türk müziği ile ilgili görüşlerini, düşüncelerini kavrama ve araştırma, Atatürk'le ilgili etkinliklere katılma kazanımları aynen yer almaktadır. Bunun dışında, 5. sınıftaki "Atatürk'ün sevdiği şarkı ve türküler" tanıma kazanımı 6. sınıfa aktarılmıştır. Zenginleşme olduğu göze çarpmaktadır.

7. Sınıf:
"Atatürk'ün Türk müziğini geliştirmeye verdiği önemi anlama, Atatürk'ü konu alan müzik eserlerini dinleme ve seslendirme, Atatürk'le ilgili etkinliklere katılma" şeklindeki kazanımlar "Atatürk'ün Türk müziğinin geliştirilmesi doğrultusundaki söz, anı ve çalışmalarını anlama, Atatürk'le ilgili etkinliklere katılma" şeklinde güncellenmiştir. Bir kazanım çıkarılmış, özgesi ise genişletilmiştir.

8. Sınıf:
Önceki müfredatta, sekizinci sınıf düzeyinde "Atatürk'ün Türk müziğini geliştirmek amacıyla açtığı kurumlar ve yurt dışına gönderdiği müzik sanatçılarını araştırma, Atatürk'ün güzel sanatlar ve onun içerisinde müziğe verdiği önemi kavrama, Atatürk'le ilgili etkinliklere katılma" kazanımları yer alırken bu müfredatta "Atatürk'ün güzel sanatlar ve müziğe verdiği önemi kavrama, Atatürk'le ilgili etkinliklere katılma" biçiminde daraltılmıştır. Çıkarılan kazanımın 7. sınıfta daha dar biçimde yer aldığı düşünüldüğünde bu kazanımın -eksik bırakılmasa da- önemsizleştirildiği görülebilir.

9. Sınıf:
Daha önceden 8. sınıfın devamı niteliğinde gözüken 9. sınıf müzik kazanımları, yeni müfredatta ciddi şekilde elden geçirilmiştir. Önceden müfredatta bulunan Atatürk'ün müziğe verdiği önemi sözleri üzerinden kavrama ve Atatürk'ün müzik görüşü doğrultusundaki çalışma ve gelişmeleri araştırma konuları tamamen çıkarılmış ve 9. sınıf müzik dersinde Atatürk/müzik ilişkisi bağlamında kazanım/konu kalmamıştır.

10. Sınıf:
Atatürk konulu eserleri seslendirme, Atatürk'ün sevdiği şarkı/türkü dağarcığı oluşturma, şeklindeki kazanımlar çıkarılmış, yeni müfredatta yalnızca "Atatürk'ün güzel sanatlar ve müziğe verdiği önemi sözleri yoluyla kavrama" kazanımı yer almıştır.

11. Sınıf:
"Atatürk'ün eğitim amacıyla yurt dışına gönderdiği sanatçıları ve eserlerini tanıma-dinleme" kazanımı aynen yer almıştır. Ayrıca "Atatürk'ün sevdiği/şarkı türkü dağarcığı oluşturma" kazanımı eklenmiştir. Zenginleşme görülmektedir.

12. Sınıf:
Önceki müfredatta yer alan "Atatürk'ün sevdiği şarkı ve türküleri seslendirme, Atatürk konulu marşları seslendirme ve sergileme, Atatürk döneminde açılan müzik kurumlarını tanıma" kazanımları çıkarılmış ve Atatürk/müzik ilişkisi doğrultusunda hiçbir kazanım kalmamıştır. Müzik kültürü anlamında Cumhuriyet dönemi sonrası Türk müziği konuları işlenirken Atatürk'ten bahsedilmeyecek olması doğru görülmemelidir.

Sonuç olarak ülkemizdeki kimi okullar ve anne-babalarca ders olarak görülmeyen, zümre toplantılarında kazanımların çoğunun uygulanmaması kararı alınan, yeteri kadar özen gösterilmeyen, doğuştan yetenekli çocukların dahi tespit edilemediği önemsiz (!) ve gereksiz (!) müzik dersinin temel yeterliliklerinden biri olan Atatürk'ün müzik ile olan ilişkisini önceki ve şimdiki öğretim programları temelinde salıştırdım.
Unutmayalım ki temelde yatanı çıkarmadan önce kıyıdan köşeden (!) çıkarmaya başlanır.

(Not: Önceki müfredatta (1-12) Atatürk ilişkili toplam kazanım sayısı: 34
Yenilenen müfredatta (1-12) Atatürk ilişkili toplam kazanım sayısı: 16
Görüldüğü üzere kazanım sayıları yaklaşık olarak yarıya indirilmiştir.)
  • 0

Oğuzosis
Göñüllü
Göñüllü
 
İleti: 254
Katılım: 24 Mar 2017, 19:22
Değerleme: 199

Dön Eleştiri, kutlama

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'