Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

ABCnet'iñ Kazak alfabesi tutumu

Yérgi, övgü, eleştiri, kınama azı kutlama yazılarını içerir.

ABCnet'iñ Kazak alfabesi tutumu

İletigönderen Oğuzosis » 16 Eyl 2017, 13:19

Sizleri çok sıktıysam, özür dilerim. Ancak diğer Türk ülkelerinin önemli olaylarını sizlerle paylaşmayı önemsiyorum.

ABCnet(.kz), farklı (ve bana göre pek de hoş olmayan) bir görüşü olan site idi. Daha sonra ünü yayıldı ve fikirlerini anlatmaya başladılar, ben de sizlerle paylaşmak istedim.
Аа-A a
Әә-Á á
Бб-B b
Вв-V v
Гг-G g
Ғғ-Gh gh
Дд-D d
Ее-E e
[Ёё-(atılacak)]
Жж-J j
Зз-Z z
Ии- Iy iy (sadece Kazakça sözlerde)
Ии- I i (Rusça, Arapça vs. sözlerde)
Йй- I i (Ә, Ө, Ү, Ұ ünlülerinden sonra gelirse)
Йй- Y y (diğer durumlarda)
Кк-K k
Ққ-Q q
Лл-L l
Мм-M m
Нн-N n
Ңң-NG ng
Оо-O o
Өө-Ó ó
Пп-P p
Рр-R r
Сс-S s
Тт-T t
Уу-U u
Үү-Ý ý
Ұұ-Ú ú
Фф-F f
Хх-H h
[Һһ-(atılacak)]
Цц-S s
Чч-CH ch
Шш-SH sh
[Щщ-(atılacak)]
[Ъъ-(atılacak)]
Ыы-Y y
Ii-I i
[Ьь-(atılacak)]
Ээ-E e
Юю-YU yu
Яя – YA ya
Fikriniz nedir? Böyle bir alfabe kullanılabilir mi? Yazım zor mu yoksa kolay mı?
  • 0

En soñ Oktay D. tarafından 16 Eyl 2017, 13:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Gérekçe: başlık adı düzeltildi
Oğuzosis
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 199

Ynt: ABCnet ne yapıyor (Kazakistan)?

İletigönderen Oktay D. » 16 Eyl 2017, 13:24

Oğuzosis, başlıkları biraz daha olayıñ içeriğini añlatacak şekilde açabilir misiñ? Ayrıca durumu añlatan birkaç cümle de iyi olurdu. Abeceyi yazıp soñra fikir istemişsiñ ancak olay nedir, seniñ öñce fikriñ nedir, neyi eleştiriyorsuñ yoksa kutluyor musun? Alfabe olaylarını takip étmeyenler için çok havada kalıyor bu soñ 3-4 başlığıñ.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4198

Ynt: ABCnet ne yapıyor (Kazakistan)?

İletigönderen Oğuzosis » 16 Eyl 2017, 13:34

Haklısınız, önce bunu yazmalıydım. Olayları yazıyorum, şimdi.
Geçen sene, Kazakistan'da meclise bir öneri sunuldu, ve de Latin alfabesine temelli geçme kararı onandı. Bu sene ise Nursultan Nazarbayev Bey'in çalışmalarının ve konuşmalarının önceliği bu, alfabe üzerineydi.

Hemen hemen 10 gün önce meclise, vekiller tarafından bir öneri sunuldu, "Zhumus nuskasy". Bu "jumıs nusqası (yumuş nüshası)" ise gerçekten berbat bir öneriydi. Geçenki başlıkta da onun fotoğraflarını koymuştum zaten.

Daha sonrasında en çok destek gören, meclisteki öneri dışındaki (5 >)4 öneriyi yazdım; Qazaqparat/Dil Enstitüsü, Kazak Grammar, ABCnet ve BaiLatyn/KazLatyn. Şimdi de bu 4 öneriyi sizlere tanıtmak istiyorum.

Lütfen tartışmaların ne yönde gittiği, bunlar dışında ne gelişmeler olduğu vesaire vesaire konularda merak ettiğiniz, benim içeriğini söylemediğim bir şey varsa söyleyin, onu da yazayım :) .
  • 5

Oğuzosis
Oğuzhan Yavru
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 199

Dön Eleştiri, kutlama

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'