Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Kazakistan'da Latin alfabesi çalışmaları

Yérgi, övgü, eleştiri, kınama azı kutlama yazılarını içerir.

Kazakistan'da Latin alfabesi çalışmaları

İletigönderen Oğuzosis » 12 Eyl 2017, 18:01

Özbekistan'daki alfabe tartışmaları -her ne kadar ben bugün yazmış olsam da- 1 ay önce başlayıp 1-2 hafta önceye kadar dizginlendi, şimdilerde de durdu (muhtemelen pamuk nedeniyle).

Bir de muhtemelen bu kararını duyduğunuz "Qazaqstan Latınğa ötpekşi (Kazakistan Latin'e ötmekçi [geçmek istiyor])" Nazarbayev'in Latin alfabesi için çalışmaları var. Hemen hemen 1 hafta önce de bunun hakkında bir açıklama yaptı, cenapları. Kendisi karşısında önemli biri olmayabilirim ancak benim ve birçok arkadaşımın takdirini kaybetmiş vaziyette. Diyor ki "Ben fakir; kuyruklu, iki noktalı, çizgili vs. harf istemiyorum" Sayın Nazarbayev. Ancak konuşmasında haklı olduğu bir nokta da var, "Türkiye Latin'e çok çabuk, özensiz ve yanlış bir şekilde geçti.". Burada da doğru söylüyor, bir şey de diyemiyorum kendisine :) .

Tam da 1-2 gün önce meclise bir alfabe teklifi sunulmuş. Öneriler şunlar:
https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A1D259C
https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A16ACB7
https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A1BC0DB

Buna da "jumıs nusqası (yumuş nüshası)" dediler. Özbekistan'da olduğu gibi yumuşçu/işçi hizmet sınıfı bunu destekliyor; diyemeyeceğim çünkü %2 destek görmüş bile değil :) . Tamamen Avrupa kriterlerine göre oluşturulmuş, berbat, kimsenin beğenmediği harfler yığınından başka bir şey değil zannımca.

Evet, sona geldik. Şimdilik reddedilme yok ancak bunu hiç kimse desteklemiyor. Bir de size var olan 4 seçeneğin ne olduklarını yazayım:
1) Qazaqparat Benim, diğer ortak Türkçeci arkadaşlarımın, çoğu Kazak dostumuzun, ve diğer Türk ülkelerindeki bazı arkadaşlarımızın desteklediği harika yazı şeklidir ;D . Tamamen Ortak Türk alfabesine göre şekil almıştır. Bana göre harikadır, onu kullanıyorum zaten.
2) Dil Enstitüsünün görüşü: Qazaqparat'tan farkı, "(X)W, Š, Č" konusunda. 3. desteklediğim diyerek hava atayım bari ;D .
3) Kazak Grammar: Facebook ve Instagram'da "Kazak Grammar Nazi" olarak bulabilirsiniz. İlk başta tamamen eski eserlere göre (1920-1940 arasındaki Latin) fikirlerini bildirseler de daha sonradan kendi görüşlerini ortaya çıkardılar. İyiler, tutarlılar ancak ünlüler ve "q/k, ğ/g" konusunda kimseyle uyuşamıyorlar :D . Bundan dolayı onları hem desteklemiyorum hem de 2. sıradan destekliyorum.
4) ABCnet'in görüşü: İngiliz transkripsiyonuna çok benziyor, ne hikmetse. Belki üslubum uygun olmayacak ancak meclise sunulandan hallice bir şey, gerçekten kötü.
5) BaiLatyn > KazLatyn: Bu da transkripsiyona benziyor. ABCnet'ten farkı, "w"yi almış. Ünlüleri de daha az kullanıyor.
Takdiriniz size kalmış. Umarım birinciyi seçersiniz, kendi düşüncelerinizde :D .
  • 0

En soñ Oktay D. tarafından 16 Eyl 2017, 13:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Gérekçe: başlık adı düzeltildi
Oğuzosis
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 152

İletiThis post was deleted by Oğuzosis on 15 Eyl 2017, 15:46.
Gérekçe: Değişen bir durum meydana geldi.

Artyk boejle mi jazsam ajaba?

İletigönderen Oğuzosis » 14 Eyl 2017, 20:39

Bildigingiz gibi, Kazakystanda alphaebe tartyshmalary shiddetle devam etmekte. Her ne kadar desteklemesem daehi, bu alphaebe tartyshmalaryna protesto tarzynda bir shey etmek ichin mejlise sunulmush alphaebeyi kullanyp bir şeyler jazacagym. Ne dueshuenuejorsunuz :) ? Umarym, bana karshy tavyr almajyp, aksine bu sachma hal ichin japylan ejlemi desteklersiniz :) .
  • 0

Oğuzosis
Oğuzhan Yavru
Göñüllü
Göñüllü

Ynt: Artyk boejle mi jazsam ajaba?

İletigönderen Oktay D. » 15 Eyl 2017, 02:28

ch=/ç/ ve j=/c/ ise o zaman c harfi tek başına ne işe yarıyor?
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3148

İletigönderen Oğuzosis » 15 Eyl 2017, 13:33

Oktay D. yazdı:ch=/ç/ ve j=/c/ ise o zaman c harfi tek başına ne işe yarıyor?

Aa, bu tartışılır. "Şimdi de Kazakistan'da..." başlığına eklediğim meclise sunulan alfabeyi gösteren 3 fotoğrafa bakın :) .
Türkiye'de | Kazakistan'da önerilen alfabeye göre
Y | J
J | Zh
Ç | Ch
Karışacak olan ünsüzler bu şekilde.
Kazakçada "Дж, Dj" harfi, Türkçedeki "c" harfi gibi okunuyor. Ancak bu sadece Rusçadan geçen "Cibuti" gibi ülke, bölge adlarında kullanılıyor. Kazak arkadaşlarıma sorarım bu birleşik harfi nasıl göstermek uygun olur diye? Ayrıca, Kazak Grammar ve Qazaqparat/Dil Enstitüsünün de görüşlerini öğrenirim. Daha sonra eklerim, size de uygun olursa :) .

Ben bilmediğim için Türkçedeki "c" ile "y"yi aynı şekilde, "j" olarak yazdım.

Demeyi unutmadan, meclisteki alfabede "c", "ц, ts, ţ" harfine eşit.
  • 0

Oğuzosis
Oğuzhan Yavru
Göñüllü
Göñüllü

Ynt: Şimdi de Kazakistan'da...

İletigönderen Oğuzosis » 15 Eyl 2017, 15:47

Dil Enstitüsü, 1-2 gün önce yaptıkları toplantıda bir karar verdi ve yeni standartını açıkladı. Artık Qazaqparat ve Dil Enstitüsü olarak ayırmamızın hiçbir gereği yok, aynı şeyleri savunmaktalar.
  • 0

Oğuzosis
Oğuzhan Yavru
Göñüllü
Göñüllü

İletigönderen Oktay D. » 15 Eyl 2017, 21:54

Oğuzosis yazdı:Demeyi unutmadan, meclisteki alfabede "c", "ц, ts, ţ" harfine eşit.

Sorumuñ yanıtı yalñızca burası, öñcekileri boşuna yazmış gibi olduñ :)
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Oğuzosis » 15 Eyl 2017, 22:28

Olsun olsun, fazla mal göz çıkarmaz ;D .
  • 0

Oğuzosis
Oğuzhan Yavru
Göñüllü
Göñüllü

Ynt: Kazakistan'da Latin alfabesi çalışmaları

İletigönderen Oktay D. » 16 Eyl 2017, 13:27

Başlıkları birleştirdim.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Ynt: Kazakistan'da Latin alfabesi çalışmaları

İletigönderen Oğuzosis » 16 Eyl 2017, 13:37

Yanlışlarımı giderdiğiniz için çok sağ olun Oktay Bey. Burada da anlaşılmayan, içeriği bilinmez bir durum varsa lütfen söyleyin. Size zahmet çıkardığım için üzgünüm.
  • 0

Oğuzosis
Oğuzhan Yavru
Göñüllü
Göñüllü

Dön Eleştiri, kutlama

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'