1. bét (Toplam 1 bét)

Türk-çe Arama Yerliği Olsaydı, Adı Ne Olurdu?

İletiGönderilme zamanı: 04 May 2017, 00:43
gönderen kirdar
Bildiğiniz gibi, Amerika'nın Google'ı, Rusya'nın Yandex'i, Çin'in Baidu'su olduğu gibi Türkiye'nin ya da tüm Türk ellerinin bir arama yerliği olsaydı, sizce adı ne olmalıydı?

Bu alanda bir takım kişisel çalışmalarım vardı, bu çalışmaları kişisel çalışmadan öteye götürmeyi düşündüğümde sık sık usuma takılan bu soruyu size de soruyorum :)

Ynt: Türk-çe Arama Yerliği Olsaydı, Adı Ne Olurdu?

İletiGönderilme zamanı: 04 May 2017, 12:27
gönderen BoZCiN
arabul, ara, arama
Bunlar zaten olan ve akla ilk gelenler.

geliyoo, buluyoo şeklinde google örneksenerek yapılanlar var.
turkarama, biliver,

ara.com.tr, hakia.com gibi siteler de vardı.

Aslında arama motoru için çalışıladursun şu site adından sonra .com .net .org getirme zorunluğu olmadan doğrudan .tr uzantısını getirebilse Rusya, Almanya, Hollanda, Fransa hatta Yunanistan'da olduğu gibi. Eğer öyle olsa turkcesivarken.com yerine turkcesivarken.tr, mynet.tr, hurriyet.tr, sabah.tr vs şeklinde site adlarımızı hem kullanmak kolay olur hem de insanların c harfini k olarak yaygınca okuduğu önemli bir sorun ortadan kalkmasa da azalır.

Ynt: Türk-çe Arama Yerliği Olsaydı, Adı Ne Olurdu?

İletiGönderilme zamanı: 04 May 2017, 17:57
gönderen Oktay D.
Arama yérliğini yapacak şirketiñ yönetim kurulunda ortaya çıkacak ve marka tescili yapılacak bir ad olurdu.

ABD'de yalñızca Google yok, Yahoo gibi yerlikler de var. Eskiden yahoo yaygındı, ondan da önce altavista, ancak Google ticaret ve reklam stratejisiyle hepsini geride bıraktığı için insanlara sanki tek bir tane varmış gibi geliyor.