Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Vikipedi içerisindeki Türk Tarihi karşıtlığına çözümler

Yérgi, övgü, eleştiri, kınama azı kutlama yazılarını içerir.

Vikipedi içerisindeki Türk Tarihi karşıtlığına çözümler

İletigönderen Oktay D. » 06 Şub 2015, 18:10

Kafkasmurat yazdı:Sayın M.Calli, ben 10 yıldır Vikipedi'de yazıyorum. İlgili konuları düzenlemeye çalışıyorum. Ancak marjinal yöneticiler bu konularla ilgilenilmesinden rahatsız. Bizler fişleyip harekete etmemize izin vermiyorlar.

Böyle bir durum varsa, vikipedi onlarıñ babalarınıñ malı değil. GNU Özgür Belgeleme Lisansı'nda yazılan bir imece ansiklopedidir. Yaptıkları şey, yasal olarak sorunludur. Bu konuda biz bir dayanışmayla bir yaptırım uygulayabiliriz. Bu konuyu ilgili bölüm altında başlıklaştırıp ayrıntılarını verebilir misiniz?
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3313

Ynt: [TÜRK DİLİ DÉRNEĞİ] Gündem Önerileri

İletigönderen toorku » 06 Şub 2015, 18:19

özellikle ingilizce vikipedide genel olara türk konularının farslaştırılması söz konusu yani nerede türklerle türkçeyle ilgili bir girdi varsa mutlaka fars kökenine dayatma ya da farslılaştırılması ya da iran aryan bakış açısının konulara giydirilmesi söz konusu ben artık bakmıyorum türk meselelerine ingilizce vikipedide

zaten tartışma çentiğine bakarsanız sayfada görürsün uzun uzun millet görüşlerini yazar

Oktay D. yazdı:
Kafkasmurat yazdı:Sayın M.Calli, ben 10 yıldır Vikipedi'de yazıyorum. İlgili konuları düzenlemeye çalışıyorum. Ancak marjinal yöneticiler bu konularla ilgilenilmesinden rahatsız. Bizler fişleyip harekete etmemize izin vermiyorlar.

Böyle bir durum varsa, vikipedi onlarıñ babalarınıñ malı değil. GNU Özgür Belgeleme Lisansı'nda yazılan bir imece ansiklopedidir. Yaptıkları şey, yasal olarak sorunludur. Bu konuda biz bir dayanışmayla bir yaptırım uygulayabiliriz. Bu konuyu ilgili bölüm altında başlıklaştırıp ayrıntılarını verebilir misiniz?
  • 0

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1188

Ynt: [TÜRK DİLİ DÉRNEĞİ] Gündem Önerileri

İletigönderen Kafkasmurat » 06 Şub 2015, 18:24

Oktay D. yazdı: Bu konuyu ilgili bölüm altında başlıklaştırıp ayrıntılarını verebilir misiniz?

Sayın Oktay D. son yıllarda gerçekten usandım. Uğraşmak acı geliyor. Çünkü bu insanlar kendileri "iyi" yaptıklarını düşünüyorlar. Şurada yazdıklarıma bakarsanız artık bir konuya odaklanmanın olanaksız olduğunu görebilirsiniz. Birkaç kez engellendiğim için, tartışmalardan uzak kalıp, ufak katkılar yapmaya çalışıyorum. Eğer yazışmalıkta Vikipedi yazarları varsa belli bir yordam oluşturabiliriz.

toorku yazdı:özellikle ingilizce vikipedide genel olara türk konularının farslaştırılması söz konusu yani nerede türklerle türkçeyle ilgili bir girdi varsa mutlaka fars kökenine dayatma ya da farslılaştırılması ya da iran aryan bakış açısının konulara giydirilmesi söz konusu ben artık bakmıyorum türk meselelerine ingilizce vikipedide

Geçenlerde "Turkey" maddesinde Ermeni Soykırımı diye büyük bir paragraf bulunmasını(bütün tarihimiz üç paragraftı) tartışma sayfasında eleştirdim. White-washing(temize çıkarma) diye Yunanlı bir kullanıcı tarafından ortalık kızıştırıldı ve resmen linç edildim. Engellendim, bir de adamın yaptığı yanına kazanç kaldı. Duyguları sömürerek tartışmayı bile olanaksız duruma getirdiler.
  • 0

Üyelik görseli
Kafkasmurat
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 102

Ynt: Vikipedi içerisindeki Türk Tarihi karşıtlığına çözümler

İletigönderen Oktay D. » 06 Şub 2015, 18:53

Ben vikipedi'lerde eski bir yazarım ancak soñ yıllarda hiç uğramadım :) Zaten bu aralar öyle şeylere zaman ayıramıyorum. Ancak kişi çokluğu üzerine bir strateji gerçekleştirilebilir. Soñuçta ortada büyük bir sansür ve aşırı bozuntu dezenformasyon var
  • 1

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen M.calli » 06 Şub 2015, 19:07

bakınca gerçekten bir lanet var gibi duruyor sorunumuzun olmadı bir ulus olmaz mı ya istesek bu kadar düşman yaratamazdık belki.

wiki olayından pek anlamam ancak açılan başlıklar üzerinden işleyen bir durum varsa buna öncelikle o başlıkları bulmakla başlamamız gerekiyor bence aramızda o konunun uzmanı olan varsa ona yönlendirmek yoksada uğraşı alanı olanlara yönlendirmek ya da imece girdiler oluşturmak olmalıdır diye düşünüyorum sonuçta birlikten güç doğduğunu hepimiz deneyimlemişizdir
  • 1

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 530

İletigönderen toorku » 06 Şub 2015, 19:22

mesele türkleri revizyonculukla suçlayanların kendi revizyoncu bakış açılarını gerçek sanmaları

yani bu adamların dümen suyunda gidersek türk diye bir şey yoktur türkçe mongolcayla farsçanın karışımından ibaret birşeydir türklerin ne anası ne babası bellidir devlet kurmuşlarsa farsların himayesinde olmuşstur vs

ciddiye alınacak şeyler değil ama vikipedi büyük bir bilgi savaş alanı yani oraya ne geçiyorsa okunup kabul görme olasılığı yüksek bu nedenle üç beş kişiyle halledilebilecek bir mesele değil

benim bahsettiklerim ingilizce wikipedia içindir türkçesindeki yada diğer dillerdeki durumunu bilmiyorum hele farsçasına hiç bakmam heralde
  • 1

toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Kafkasmurat » 06 Şub 2015, 20:08

Özünde, kaynak sunduğumuz sürece onaylıyorlar. Sorun kişisel çabalarda. Maddelerde bir kısıntı yok. Kaynakları sunarak istediğiniz katkıyı ekleyebilirsiniz. Ancak "fişleme" ve "çekişme" tüm Vikipedi sürümlerinde var. İngilizcede "Ermeni Soykırımının Tanınması" maddesinde Doğu Perinçek'in karşıt olduğu için cezalandırıldığı övgüyle anlatılıyordu. Yüksek yargı bunu düzeltince bunu da ekledim.Ancak ben bunu ekleyince olay maddeyle "ilgisiz" oldu.Şuradaki gibi kullanıcılar, mesleğimiz olan Türkoloji ile ilgilendiğimiz için tüm katkılarımızı kötü niyetli sanıyorlar. Böyle birçok kullanıcı, yansız biçimde yaptığımız işlemleri didiklemek ve kusur aramak çabasındalar. Böyle kullanıcılar olmasa Vikipedi büyük bir bilgi olanağı.
  • 0

Üyelik görseli
Kafkasmurat
Göñüllü
Göñüllü

İletigönderen Oktay D. » 06 Şub 2015, 20:43

Sorun şu ki, viki'deki sorumlu ve yönetim düzeni, kendi ruhuna uygun işlemiyor. Tüm bilgiler imece olarak giriliyorken, yönetimsel işler kişilerin elinde tuttuğu yetkilerle yürüyor. Bir kişinin engellenmesi gibi bir kısıtlama tek bir kişinin inisiyatifine bırakılıyor. Oysa çoklu imza gibi olmalıydı.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen toorku » 06 Şub 2015, 21:09

bence tek çözüm vikicilerin bile danışmak zorunda kalacağı saygın bir koşut türk ansiklopedisi gerçekleştirmektir ama bu daha zor bir görev

benzer uygulama için http://www.iranicaonline.org/ u bakmanızı tavsiye ederim
  • 0

toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Kafkasmurat » 06 Şub 2015, 22:09

toorku yazdı:bence tek çözüm vikicilerin bile danışmak zorunda kalacağı saygın bir koşut türk ansiklopedisi gerçekleştirmektir ama bu daha zor bir görev

benzer uygulama için http://www.iranicaonline.org/ u bakmanızı tavsiye ederim

Ben tüm çalışmalarımda yararlandığım internet ansiklopedilerini örnek almamız gerektiğini düşünüyorum. Az sayıda, ancak çok etkili bilgi kaynakları. İki farklı bölümün felsefe ansiklopedileri.

http://www.iep.utm.edu/
http://plato.stanford.edu/

Gönül ister ki, bir Türk Dili bölümünde bu işe el atılsın. 100'ün üzerinde bölüm var, ancak yüksek lise olmaktan ileri gidemediklerinden, akıl edeceklerini sanmıyorum. Herkes ünvan ve kadro dileğinde. Kimsenin yenilik ve bilgi istediğini sanmıyorum. Düşünün ki, araştırma görevlisi olanağım varken orta öğretimde öğretmenliği seçtim. Durum bu kadar kötü.
  • 0

Üyelik görseli
Kafkasmurat
Göñüllü
Göñüllü

İletigönderen M.calli » 06 Şub 2015, 22:23

bana kalırsa her konuda olduğu gibi devletçilik ilkesi burada da olmalı dünya da o kadar sanal ordular kuruluyor sanal ortama yatırımlar yapılıyor bir yerde dünyanın bizi gördüğü pencere bu bununla ilgili bir oluşum olmak zorunda bana kalırsa

öğretim üyeliği olayı bence ne olursa olsun denenmesi gereken bir alan başkaları yapmıyorsa/yapamıyorsa bu bizim için engel oluşturmamalı
  • 0

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 530

İletigönderen Oktay D. » 06 Şub 2015, 22:45

M.calli'ye katılıyorum, meydanı boş bırakarak çözümden daha da uzaklaşıyoruz (devletçilik konusuna atılmıyorum ancak orası ayrı konu).
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Kafkasmurat » 06 Şub 2015, 22:47

M.calli yazdı:bana kalırsa her konuda olduğu gibi devletçilik ilkesi burada da olmalı dünya da o kadar sanal ordular kuruluyor sanal ortama yatırımlar yapılıyor bir yerde dünyanın bizi gördüğü pencere bu bununla ilgili bir oluşum olmak zorunda bana kalırsa

öğretim üyeliği olayı bence ne olursa olsun denenmesi gereken bir alan başkaları yapmıyorsa/yapamıyorsa bu bizim için engel oluşturmamalı

Yüksek öğretimden umudu kesin. Gerçekten, içinde bulunduğum için söylüyorum. Bizdeki fen-edebiyatların hepsi çöp. "HEPSİ."

Hiç mi toplumu ileri götüren bir çalışma olmaz. Batıda bu bölümler geleceğe bilgi üretir. İşlevi vardır. Bizde yabancılar hakkında olur olmaz tezler, doktoralar yapılıyor ki, çoğu çalıntı ve "yenilik" getirmek öyle dursun, bir kez bile atıf yapılmayan çalışmalar.

Şöyle düşünün: 100'den fazla Türk dili ve edebiyatı bölümü var, bir o kadar da Zorunlu eğitim için "Türk dili"

Toplum ne kadar Türkçe konuşabiliyor. Onu da bırakalım. Kamu görevlileri Türkçe konuşabiliyor mu? Onu da bırakırsak resmi belgelerdeki şablonlar, en kolayından bir fax(belgegeçer) bile kanun varken gerektiğinde Türkçe olabiliyor mu?
  • 0

Üyelik görseli
Kafkasmurat
Göñüllü
Göñüllü

İletigönderen Oktay D. » 06 Şub 2015, 22:56

Hocam, ben de fen-edebiyat bölümlerinden olan fizikteyim. Ben de bu çarka girdim, ben bu kariyer yolumdan caymayı da düşünmüyorum. Ancak hepsi çöp değil. Düzen, YÖK, hükümetiñ bilime yaklaşımı vs. bunlar çöp olabilir. Bu çöplükten otlanmaya çalışanlarıñ da akademide pineklemeleri de doğru bir tespit. Ancak güzel şeyler de olabiliyor ve ileriye dönük itki sağlıyor.

Örneğin bizim Türk akademisyenleriñ ittirmesiyle, bu ay hükümet CERN'e ortak üyelik imzalamak "zorunda kaldı". Hiç istekli olmayan hükümete çoğu hocalarım ve geri kalanı iş arkadaşım olan, CERN'deki deneylerde projelere sahip, Türkiye'de çalışan 200-300 dolayında parçacık fizikçisi baskı ve ikna yaparak soñuca ulaştı. Hatta Ankara Gölbaşı'nda Türk Hızlandırıcı Merkezi (TAC) de kurulmuştu, hem ulusal hem de uluslararası olarak iki ayrı koldan parçacık fiziği deneyleri yapılabilecek Türkiye'de!

Türk Dili bölümleriniñ bu düzeyde olmaması, biraz da dünya genelindeki dilbilim bölümlerinin durumuyla orantılı. Demek istediğim Fizik ve Matematik bölümleri (çok eski alanlar oldukları için) daha ileriye dönükken sırasıyla Kimya, Biyoloji, Mühendislikler, Tıp, Sosyal Bilimler, vs. diye gittikçe çöplülük artıyor. Ancak dikkat edilirse bu sıralama TAM olarak bu dallarıñ yaşıyla orantılı. Olgunlaştıkça, sizin gibiler meydanı boş bırakmayıp uğraşıp savaştıkça ileriye gitmek zorunda kalacaklar.

Uğraşmazsak olmaz.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Kafkasmurat » 06 Şub 2015, 23:13

Oktay D. yazdı:Hocam, ben de fen-edebiyat bölümlerinden olan fizikteyim. Ben de bu çarka girdim, ben bu kariyer yolumdan caymayı da düşünmüyorum. Ancak hepsi çöp değil. Düzen, YÖK, hükümetiñ bilime yaklaşımı vs. bunlar çöp olabilir. Bu çöplükten otlanmaya çalışanlarıñ da akademide pineklemeleri de doğru bir tespit. Ancak güzel şeyler de olabiliyor ve ileriye dönük itki sağlıyor. Uğraşmazsak olmaz.

Yaşambilimi(biyoloji) konusundaki eksikliği en iyi siz biliyor olmalısınız. En önemli kuramları öğretmezseniz nasıl gelişir bilim? Türk Dili bölümlerindeki durumu da ben size söyleyeyim: en çok öven en başarılıdır. Bilim adına en ufak bir çalışma göremezsiniz. Nitekim bölümler yalnızca "Türk edebiyatı" konumunda, "Türk dili" olayına pek girmiyorlar. Örneğin düzgün bir kökenbilim sözlüğümüz yok. Bölümlerde Arapça-Farsça bilen üyeler yok. Akademisyenlerin yarıdan artığının yabancı dili yok. Uygur Budist yazınında o kadar çalışılması gereken değerli yapıt var ki, Altun Yaruk'un bile bir kısmı çevrilmiş. Yine de Nazım Kısakürek'te "tren" imgesi gibi tezlerle geçiştirip gitme amacındayız.

Dediğiniz gibi, düzeltmek için girilebilir. Ancak özümüzü bozmak da var. Düz girip yamuk çıkmak söz konusu.
  • 0

Üyelik görseli
Kafkasmurat
Göñüllü
Göñüllü

Soñraki

Dön Eleştiri, kutlama

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'