Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Türk Dilbilimcisinin YÖK Başkanı Olması

Yérgi, övgü, eleştiri, kınama azı kutlama yazılarını içerir.

Türk Dilbilimcisinin YÖK Başkanı Olması

İletigönderen Kafkasmurat » 10 Ara 2014, 01:29

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Yekta Saraç YÖK başkanı oldu. http://www.yok.gov.tr/web/guest/icerik/-/journal_content/56_INSTANCE_rEHF8BIsfYRx/10279/13999

Her ne kadar İstanbul- Edebiyat'ın eski edebiyata odaklanmış duruşu ve devlet düzeninin vurdumduymazlığı göz önünde olsa da, Türkçe açısından umut besleyebilir miyiz?

Belki toplumun en önemli ortaklığı olan dilin, toplumu yönlendiren evrenkentlerdeki konumu daha iyi anlaşılır. İki kolay dileğim var:

  1. Neredeyse her evrenkette bulunan Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinin(Türk dili de cabası) yüksek lise konumundan çıkarak Türkçenin bilimini yapması
  2. Akademik çevrede Türkçenin duru biçimde ve ileri düzeyde kullanılmaya başlanması. Öğretmenler örnek olmalı ki gelecek kuşaklar dilin ayırdına varsın.

Ayrıca bakınız: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/139579/Yekta_Sarac_kimdir.html
  • 3

Üyelik görseli
Kafkasmurat
Göñüllü
Göñüllü
 
İleti: 148
Katılım: 04 Şub 2008, 01:28
Konum: istanbul
Değerleme: 102

Re: Türk Dilbilimcisinin YÖK Başkanı Olması

İletigönderen Oktay D. » 10 Ara 2014, 01:37

Bu istekler, YÖK başkanıyla değil, o üniversitelerdeki akademisyenlerle olanaklıdır. YÖK Başkanı'nıñ görevleri başka aslında. Bunlarıñ tümü akademisyenleriñ kendilerinde oluşması gereken şeyler. YÖK Başkanının görevi yönetimseldir. Rektörlerle vs muhattaptır. Yapılan çalışmaların içeriğine yasa gereği karışamaz. Pratikte karışırsa da görev haddini aşmış olur.
  • 1

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici
 
İleti: 7899
Katılım: 28 Ağu 2007, 17:52
Konum: İstanbul
Değerleme: 4426

Ynt: Re: Türk Dilbilimcisinin YÖK Başkanı Olması

İletigönderen Kafkasmurat » 10 Ara 2014, 10:53

Oktay D. yazdı:Bu istekler, YÖK başkanıyla değil, o üniversitelerdeki akademisyenlerle olanaklıdır. YÖK Başkanı'nıñ görevleri başka aslında. Bunlarıñ tümü akademisyenleriñ kendilerinde oluşması gereken şeyler. YÖK Başkanının görevi yönetimseldir. Rektörlerle vs muhattaptır. Yapılan çalışmaların içeriğine yasa gereği karışamaz. Pratikte karışırsa da görev haddini aşmış olur.


YÖK başkanının görevi başka, ama görevinden başka her şeyi yapmış. 80'lerden beri üniversitelerin "her şeyine" karışmış. Haber Ayrıca yeni başkan ile yapılan bir görüşmede çerçeve çok geniş tutulmuş.(http://www.gazetekamu.com/yokun-etkiler ... lmeli.html) Yapılan çalışmanın içeriğine karışamaz ama politikaları, tutumları, çalışmayı yapanları belirler veya önleyebilir. Yetki konusunda da zaman geçtikçe artan bir durum görünmekte. (http://egitim.bugun.com.tr/yeni-yok-tas ... ri/1144955) Sonuç olarak, düzgün Türkçe konuşamayan siyasetçilerin bunu yapmasını bekleyemeyiz. Tek olanak kalıyor. O da YÖK. gibi akademik çevrelerin bu duruma etki etmesi.
  • 4

Üyelik görseli
Kafkasmurat
Göñüllü
Göñüllü
 
İleti: 148
Katılım: 04 Şub 2008, 01:28
Konum: istanbul
Değerleme: 102


Dön Eleştiri, kutlama

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 4 konuk

Reputation System ©'