Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

TOPLUMA İNME

Yérliğimiz ile ilgili yazışmaları içerir.

TOPLUMA İNME

İletigönderen M.calli » 21 Tem 2014, 21:39

dostlar daha öncede birkaç kez konuşması geçmişti burada iyi kötü kendimizce çalışmalar yapıyoruz ancak burada üretilen düşünceler sözcükler burası ile sınırlı kalıyor benim bu sorunu aşmayla ilgili bir düşüncem var bunun için çevrim içi dünyayı kullanmakta en güzel ve kolay yollardan birisi nede olsa insanlar günün büyük bölümünü bu dünyada geçiriyorlar facebook gibi yaygın kullanımı olan yerliklerde üyelik oluşturulması ve toplumala birebir ilişkiye geçilmesi gerektiği düşüncesindeyim bunu yaparken izleyeceğimiz yolsa genel olarak kullanılan yolun dışında yani sözlük gibi karşılık vermek yerine bu sözcüklerin kullanıldığı parçalar sunma ve üyelerden bu sözcüklerle kendi eserlerini yaratmalarını isteyeceğiz güzel olayan ya da tüm gönderilen yazıları paylaşabiliriz böyle bir şeyi yapılmasının iyi olacağını düşünmemin nedeni üretilen sözcükler her ne kadar güzel ve yerinde olsada kulaklarımızın alışkın olmaması nedeniyle yerleşmesi zor oluyor böyle bir yol izlersek kullanıma burada türetilen sözcükleri kazandırabileceğimizi inanıyorum bu konu hakkındaki yorum ve görüşlerinizi bekliyorum
  • 0

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 530

Re: TOPLUMA İNME

İletigönderen birtancazin_ » 22 Tem 2014, 11:10

TDKnin turkce gönüllüleri var ;)
dogrusu bu sanalag icinde bir kurul olusturalim oneri tartisma evresiyle gelisen bir dilsel yapitin kullabilip kullanılmayacagina iliskin degerlendirme yapilsin ve kesinlestirilsin bu yerlikte kullanılsın toplumsal ortam oldugundan sozdemsel ve yapisal gelisimlerini de izleyelim ne dersiniz
  • 0

birtancazin_
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 33

İletigönderen birtancazin_ » 22 Tem 2014, 11:13

Belli kurallari da bulunsun ornegin derleme tarama sozlugu selcuklu osmanli kaynaklari ve sonra cagdas turk lehceleri ve ondan ssonra eskil kaynaklardan yararlanilabilsin
ruhsuz ve kuralsiz olmamali
  • 0

birtancazin_
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen birtancazin_ » 22 Tem 2014, 11:14

Kurul yetkisine iye olacaklar turkiye dil ve edebi (sözdemsel) tarihine kaynaklarina ve guncel konusma anlam butunlugune vakif olsun...
  • 0

birtancazin_
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen birtancazin_ » 22 Tem 2014, 11:16

Ornegin GÖYÜN diye oksijen karsiligi bulmustuk tartismanin bir sonu olmali ve kurul konu sonunda aciklamali olarak sonuclandirmali
  • 0

birtancazin_
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 22 Tem 2014, 13:03

Sayın birtancazin,

Türkçede sözcük kullanımları veya dilbilgisi üzerine kararlar, bir yétke veya kurula vérilmemeli! Dil, kendi kendine gelişebilen ve evrilebilen bir yapıdır. Onu yapay olarak iteklemeye kalkarsak ters teper. Kişioğlunuñ yapay kurallar koyması, gerçekten hiçbir diliñ doğal evriminden daha zekice olamaz. Diller, doğanıñ kurallarına göre evrilirler. Biz ne ara doğanıñ kurallarını bélirleyebilecek kadar kendimizi üstün görmeye başladık?

Bizim dilseverler olarak yapabileceğimiz şey, insanlarda farkındalık yaratmak ve yañlış bilgileri ortamdan çekip yerine doğrusunu koymak olmalı. İnsanlar, neyi kullanacaksa kendileri karar vérir. Biz, her şeyden önce, insanlarda kullanım duyarlılığı yaratıp kullanabilecekleri önerileri sunmalıyız. Böylece Türkçe, kullanıldıkça daha çok gelişip daha doğru bir çizgiye kendi kendine gelecektir.

Tepeden tabana giden hareketler, soñradan sönümlenmeye mahkumdur. Belki Dil Devrimi sonrasında böyle yapıldı ancak, bugün görülüyor ki Dil Devrimi sonrası yapılanlara karşı bir tavır var. Bunuñ nedeni, birkaç aydıñıñ yétke olma çabası değil miydi?

Atatürk, TDK'yı bir yétke/kurul/kurum olarak değil, bir dérnek olarak kurarmakla başladı. Amacı, "bu karşılık kullanılmak zorunda" demek değildi, nitekim kendisi bile bunu uygulamadı. Tersine, önerileriñ tartışılıp dolaşıma girmesi için bir düzenek yaratmış oldu. Böyle olması sağlıklı ve usa yatkın olduğu için bunu uygulamalıyız. Yani, imece bir şekilde ilerlemeli ve dolaşıma soktuğumuz sözcükleri kimseye dayatmamalıyız.

Zaten Sayın M.calli'niñ başlığı açmadaki nedeni başkadır. Onuñ düşüncesi yapılan çalışmalarıñ daha çok kişiye ve geñiş kitlelere ulaşmasıdır. Bu konuda hepimiz bir şeyler yapabiliriz ve gerçekten insanlar buradaki sözcükleri kullanmadığı hâlde tanısa bile, bu büyük bir adım olur. Belki ileride kullanmaları da kolaylaşır. O yüzden, yapılması gereken kurul/yétke biçiminde çalışmak değil, imece biçiminde çalışmaktır. Gönüllülük tabanlı çalışmalar her zaman daha ileriye taşıyacaktır biz.

Sayın M.calli'niñ dediği gibi twitter, facebook gibi yerlerde bir hesap oluşturulması gerekir. Böyle bir hesabımız vardı ancak ben bu tür yerlerdeki üyeliklerimi kapattığım için o hesaba ne oldu bilmiyorum. Belki Gökbey bu konuda bizi aydıñlatır.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4209

İletigönderen TDK » 22 Tem 2014, 21:06

Sen kendini toplumdan yukarı bir konumda mı hayal ediyorsun, topluma inme ne demek oluyor?
  • 0

TDK
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: -25

İletigönderen M.calli » 22 Tem 2014, 23:31

TDK yazdı:Sen kendini toplumdan yukarı bir konumda mı hayal ediyorsun, topluma inme ne demek oluyor?

o yararlı ve yapıcı bir yorum olmuş kutlarım nasılda çözmüşsün beni tek bir başlıkla keşke başlığın altında yazan bölümü de okusaydın bu bir kullanımdır düşünceler ve uygulamalar için topluma inme kavramı vardır burada anlatılmaya çalışılan toplumla kucaklaşmaktır ister inmek de ister çıkmak de kavram bu toplum ürettiğiniz şeyi ulaştırmak olay

birtancazin benim düşündüğüm şey tartışmalardan uzak yalnızca yazın dünyası için düşündüğüm bir kavram sanki yazınla uğraşan kişilerin birbirleriyle öyküleri paylaştığı yer gibi senin dediğin kavramı burada yapıyoruz ki dedin düzeyde tartışma ortamı bence çok zor en azından ben dil konusunda o kadar bilgili değilim yalnızca gözlemci olabiliyorum ve araya kendi yorumlarımı katmaya çalışıyorum yapabildiğim kadar :)

oktay o yerliği yeniden etkinleştirebilirsek güzel olur bence ya da yeni birini kurabiliriz hoş pek yeterli etkin üyemiz yok şuan gibi yazın bir kaç güzel iş ortaya çıkarabiliriz diye düşünüyordum ancak pek olacak gibi değil bu
  • 0

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 530

Dön Yérliğimiz ile ilgili yazılar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'