1. bét (Toplam 1 bét)

ÇEMİŞGEZEK

İletiGönderilme zamanı: 04 Eyl 2007, 21:01
gönderen SanalBaba
Tunceli-Çemişgezek adına yapılmış ,yöresel derlemeler

Hikayeler, Bilmeceler, Maniler, Rivayetler, Özlü Sözler, Beddualar, Dualar, Yemekler, Ninniler, Türküler, Şiirler, Oyunlar, Çemişgezek Adı, Gelenekler....
http://www.angelfire.com/country/cemisg ... sayfa.html

Bu bölümde Çemişgezek ve Yöresinde şıkça kullanılan veya kullanılmış, insan, köy, yer, yöre, hayvan, bitki,yiyecek , eşya vs adlarını yöreye özgü söylenişleriyle bulacaksınız. Bu, bu kelimelerin sadece bu bölgede kullanıldığı anlamında değildir. Bazı kelimeler Anadolu’nun bir çok bölgesinde veya tümünde hatta yazı dilinde de kullanılıyor olabilir. Böyle bazı kelimelerin burada yeralış nedeni; ona yüklenen anlam ve/veya telafuz farkı ile sık kullanılışları olabilir.
http://www.angelfire.com/country/cemisg ... place.html


"Türk Dili'nin Beş Bin Yılı" adlı betikten özet
http://www.angelfire.com/country/cemisg ... guage.html
....(bu özetten kısa alıntılar)
Çivi yazılarının ilk başarılı çözümünü yapan kişi olarak bilinen Sir Henry Creswicke Rawlinson Sümer dilinin Turani bir dil olduğunu ileri sürmüştü.
....
Uzmanlara göre 'kayıp diller' genellikle Sami veya Hint - Avrupa dilleri dışında kalan aglutinatif bir dil grubunu oluşturuyorlardı. Bu şartlara uyan birçok kayıp diller arasında olan ve muhtelif yazarlarca 'Asyanik' tabiriyle anılan Sümerce, Elamca, Etrüskçe, Urartuca ve Hurice gibi dillerin Ural Altay dilleri grubuna bağlanması gerekmekteydi ki bu grubun AvrAsyadaki yegane büyük temsilcisi Türkçe'dir.
.....
Türk DİLİ
Doç. Dr. Timur Kocaoğlu
Yazısı
http://www.angelfire.com/country/cemisg ... kdili.html
.....
.....
Yorum:
Yerliğin dili konusunda az biraz duyarsızlık sezilse de ,yapılan çalışmalar, içerik dolgunluğu, derleme varsıllığı ayakta alkışlamayı gerektiriyor.
Sizi kutluyoruz.
İşte alkışlamanın yolu, yolcuğu:
cemisgezek@gmail.com