Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

prematüre

Onumsal (tıbbî) kavramları özleştirme çalışmalarını içerir.

prematüre

İletigönderen Toygun » 05 Oca 2015, 04:41

Erken doğan denilir gerçi ama...

günsüz
Zamanından önce doğan insan.
*Sütçüler Isparta
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1355

Ynt: prematüre

İletigönderen toorku » 05 Oca 2015, 05:33

premature sadece erken doğum anlamında kullanılmıyor ingilizcede mesela düşünceler için de kullanılır

öñeri olgunlaşmamış
prematüre

öñeri az gelişmiş
prematüre

öñeri körpe
prematüre
  • 0

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1255

İletigönderen Oktay D. » 05 Oca 2015, 15:17

toorku yazdı:premature sadece erken doğum anlamında kullanılmıyor ingilizcede mesela düşünceler için de kullanılır

İngilizcedeki kullanım, İngilizce içindeki bir mecazlamadır soñuçta.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 6117

İletigönderen Kızıltürk » 05 Oca 2015, 15:45

Kocaeli Bilimyurdu'nun Onum Terimleri Sözlüğünde de prematüre için erkendoğan sözcüğü yazılı.Ancak ağızlarda günsüz sözcüğü geçmektedir.
  • 0

''Ülkesini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır."
-M.Kemal Atatürk-
Kızıltürk
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 447

İletigönderen M.calli » 05 Oca 2015, 17:11

Oktay D. yazdı:
toorku yazdı:premature sadece erken doğum anlamında kullanılmıyor ingilizcede mesela düşünceler için de kullanılır

İngilizcedeki kullanım, İngilizce içindeki bir mecazlamadır soñuçta.

orası kesin ancak yurdumuzda pek çok çalışma çevirilerle yürüyor bu ikincil anlamlar içinde karşılıkların verilmesi gerektiği görüşündeyim
  • 0

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 535

İletigönderen Oktay D. » 05 Oca 2015, 17:48

Biz burada başka dildeki bir sözcük nasıl çevrilir diye tartışmıyoruz. Çevirmen, premature sözcüğünüñ mecâzlı añlamda kullanıldığını ancak bunuñ Türkçedeki "prematüre" sözcüğüne değil, "zamansız, vakitsiz, olgunlaşmamış" sözcüklerine denk geldiğini bilir. "Tr. prematüre = İng. premature" değildir! İngilizcedeki sözcük Türkçedeki birden çok sözcüğe denktir.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen toorku » 05 Oca 2015, 18:36

Oktay D. yazdı:Biz burada başka dildeki bir sözcük nasıl çevrilir diye tartışmıyoruz. Çevirmen, premature sözcüğünüñ mecâzlı añlamda kullanıldığını ancak bunuñ Türkçedeki "prematüre" sözcüğüne değil, "zamansız, vakitsiz, olgunlaşmamış" sözcüklerine denk geldiğini bilir. "Tr. prematüre = İng. premature" değildir! İngilizcedeki sözcük Türkçedeki birden çok sözcüğe denktir.

ya da bilmeyebilir

her çevirmen derinliğine ingilizceye her açıdan hakim olacak diye bir şey yok diğer anlamlarını belirtmek de sorun görmüyorum kişsel olarak ama tabii tıbbi anlamda benim verdiğim öneriler geçerli değildir ancak tıbbi külliyatta da farklı anlamlarda kullanıldığı durumlar (günsüz anlamı dışında) olabilir

ben de zaten girdim de doğum temelli değil düşünce ya da senin dediğin gibi mezaclı kullanımlar olduğunu belirterek önerileri verdim
  • 0

toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen M.calli » 05 Oca 2015, 18:39

doğru bir kaç konuşmada prematür düşünce, prematür hareketler diye kullanıldığını gördüğüm için belirtme gereksinimi duydum
  • 0

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 535

İletigönderen toorku » 05 Oca 2015, 18:43

yazarlar girdi yaptıktan sonra girdiler yeniden düzenlenemiyor daha da açıkca belirtebilirim tıp dışı öneriler olduğunu onun haricinde konuya uygun olmadığı düşünülüyorsa silmekte kusur görmüyorum açıkcası
  • 0

toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 05 Oca 2015, 18:49

Burada silinmeyi gerektirecek bir ileti yok, sadece "çevirmek" ile "karşılamak" arasındaki kavramsal farka değindim. "Konu saptı" demiyorum yani, nitekim sapmadı.

Türkçede prematüre sözcüğünüñ mecâzlı bir añlamı bugün yoktur (tek tük mecâzlı añlatımlarda kullanılmış olsa da bu sözcük tek başına yalñızca tıbbî añlam içeriyor bugün).
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen toorku » 05 Oca 2015, 18:58

Oktay D. yazdı:Burada silinmeyi gerektirecek bir ileti yok, sadece "çevirmek" ile "karşılamak" arasındaki kavramsal farka değindim. "Konu saptı" demiyorum yani, nitekim sapmadı.

Türkçede prematüre sözcüğünüñ mecâzlı bir añlamı bugün yoktur (tek tük mecâzlı añlatımlarda kullanılmış olsa da bu sözcük tek başına yalñızca tıbbî añlam içeriyor bugün).

katılıyorum, ancak tek anlamla giren sözcükler yavaş yavaş daha geniş kullanım alanları buluyorlar uzun vadede
  • 1

toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen mehmetö » 01 Kas 2020, 22:29

9 ayı çok geçip de doğmasına rağmen "prematüre" doğan kişiler varmış, "körpe doğmuş" uygun geliyor, prematüre/zamansız anlamında öysüz de diyebiliriz
  • 0

mehmetö
Mehmet
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 275

Dön Sağlık ile Onum (Tıp)

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 5 konuk

Reputation System ©'