Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Türk dillerine uygun düğmelik (Klavye) düzenleri

Dil üzerine yaptığıñız araştırmaları, kişisel çalışmaları içerir.

Türk dillerine uygun düğmelik (Klavye) düzenleri

İletigönderen Oktay D. » 14 Mar 2008, 16:01

Gökbey'iñ önerisi ile buraya yaptığımız düğmelik düzenlerini koyabiliriz. "30. harf: geñizcil n sesi" başlığında bahsetmiştik. Örñeğin, ñ (alt+n), ā (alt+a), ē, ō (alt+o), ī (alt+ı), ė (alt+j), ə (alt+e), ń (alt+n), ä (alt+l), ő, ű gibi ıraları kolayca yazabilmek için Pardus'ta (Türk yapımı bir GNU/Linuks işletim dizgesi) F ve Q düzenlerini değiştirdim. Windows'ta bunu yapma fırsatım henüz olmadı (bende windows yok), ancak daha soñra yaparsam buraya aktaracağım (başkası da benden önce yaparsa aktarsıñ lütfen).

[/hr]
Pardus ya da KDE kullanılan Linuks dizgelerinde düğmelik düzeni ayarlama hakkında çoğu neñ:
Verdiğim dosya düzeni tam olarak betimleyen dizge dosyasıdır. Bu dosya /etc/X11/xkb/symbols/pc konumunda bulunur. Bu konuma erişimiñiz olur ancak yetkiñiz kısıtlıdır (Linuks güvenliğe çok önem verir!). O yüzden Yönetici (root) girişi yapıp verdiğim dosyayı eskisiyle değiştireceğiz. Aşağıda iki yöntemiñ ayrıntıları bulunuyor:

A) Arayüz ile yükleme
1. Ekteki dosyalardan, eğer Q düzen kullanıyorsañız trq dosyasını, F kullanıyorsañız trf dosyasını indiriñ.
2. PARDUS düğmesi > Komut Çalıştır seçkesine gelip (ya da doğrudan Alt+F2 ile) satıra
Kaynak (kod): Tümünü séç
kdesu konqueror /etc/X11/xkb/symbols/pc
yazıñ, sizden şifre isteyecektir. Yönetici (root) şifreñizi giriñ.
3. Açılan dizinde bulunan "trq" ya da "trf" (hangi düzeni değiştirecekseñiz) dosyasını yedekleyiñ (örñeğin adını "trq.yedek" olarak değiştirebilirsiñiz, ya da başka belli bir dizine taşıyabilirsiñiz)
4. Benden aldığıñız dosyayı oraya kopyalayıñ.
5. PARDUS düğmesi > Tasma (Pardus Yapılandırma Merkezi) programını çalıştırıñ (ya da Komut çalıştır'da doğrudan "tasma" yazıñ). Orada Çevre Birimleri sekmesindeki Klavye Düzenleri simgesini açıñ.
6. Düzen sekmesinde eğer etkin değilse "Klavye düzenini etkinleştir" seçeneğini seçiñ ve var olan düzeninizi seçip kaldırıñ ve ardından bir daha ekleyiñ ve uygula deyip herşeyi kapatıñ. Artık düzeniñiz etkin olsa gerek (Bu soñ iki adımı yapmak yerine bilgisayarı yeñiden başlatmak da aynı kapıya çıkar).

[/hr]
B) Uçbirimde (konsole) yükleme
1. Benden indirdiğiñiz dosyaları belli bir dizine koyuñ (örñeğin Masaüstüne, ya da ev dizinine)
2. Uçbirimi (konsole) açıñ (Alt+F2 yapıp satıra "konsole" yazarsañız açılır).
3. Karşıñıza siyah bir ekranda yanıp sönen bir imleç ile aşağıdakine beñzer bir şey çıkacaktır:
OktayD@foton ~$

Buraya su yazıp Girişe (Enter) basıñ. Size parola sorulacaktır. Yönetici (root) şifreñizi giriñ. Yalnız girerken yazdığıñız görünmeyecektir (sanki hiçbir şey yazmıyormuşçasına), siz buna aldırmadan şifreñizi yazıp girdileyiñ (güvenlik!).
4. Artık satırda şuna beñzer bir şey olacak:
foton OktayD #

Buraya
cd /etc/X11/xkb/symbols/pc
yazıp girdileyiñ.
5. Buraya yedeklemek için
rename trq trq.yedek

yazıñ (eğer f klavye kullanıyorsañız burada trq yerine trf yazıñ)
6. Benden indirdiğiñiz dosyayı (diyelim ev dizinine koyduñuz, benim ev dizinimiñ konumu şu: /home/OktayD/, burada OktayD oturumdaki kullanıcı adım) aşağıdakine beñzer bir komut yazarak tıpkılayıñ (F düzeni kullanıyorsañiz trq yerine trf yazıñ):
cp /home/OktayD/trq /etc/X11/xkb/symbols/pc

7. Yukarıdaki yöntemdeki soñ iki adımı uygulayıñ, ya da bilgisayarı yeñiden başlatıñ.

[/hr]
Kendi ıralarını düzenlemek isteyenlere
Eğer kendiñiz de bunu değiştirmek isterseñiz, düzende bulunan
    key <AD06>   { [         d,          D,          yen,   VoidSymbol ]   };
    key <AD07>   { [         r,          R,   registered,   VoidSymbol ]   };
    key <AD08>   { [         n,          N,       ntilde,       Ntilde ]   };
    key <AD09>   { [         h,          H,       degree,   VoidSymbol ]   };
    key <AD10>   { [         p,          P,     sterling,   VoidSymbol ]   };

türünden satırları değiştiriñ. Buradaki satırlarda küme ayracı içinde 4 veri var. Bunlarıñ ilki küçük ıraları (karaterleri), ikincisi büyük ıraları yani kaydırma (shift) düğmesiyle basılmış ıraları verir, üçüncüsü alt düğmesiyle basılmış ıraları ve soñ olarak dördüncüsü hem alt hem kaydırma düğmeleriyle basılmış ıraları verir. Örñeğin geñizcil n sesini veren ñ harfi, "alt+n" ve büyüğü "alt+kaydırma+n" ile çıkar. Başka ıralar için gereken ifadeyi (ıranıñ burada yazacağıñız adını) /usr/include/X11/keysymdef.h dosyasından bulabilirsiñiz, orada tüm ıralarıñ dizelgesi var.
  • 0

Ekler
duzenler.zip
(2.74 KiB) 430 kéz indirildi
En soñ Oktay D. tarafından 19 Eki 2010, 17:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4198

Ynt: Türk dillerine uygun düğmelik (Klavye) düzenleri

İletigönderen D. Can Aktan » 28 Ara 2008, 02:30

Ayrıca birşey daha eklemek istiyorum. Vindovs'ta kendi düğmeliklerini tasarlamak isteyenler Microsoft'uñ yerliğinden "Microsoft Keyboard Layout Creator 1.4" adlı yazılımı indirebilirler. Bu yazılımla birlikte kendiñize yeñi düğmelik düzenleri tasarlayabilir ulayı düğmelik düzenlerini değiştirebilirsiñiz.

Dipçe:
Bu yazılım İngilizce'dir.
  • 0

En soñ D. Can Aktan tarafından 11 Şub 2010, 14:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
D. Can Aktan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 21

İletigönderen Onur » 12 Haz 2009, 19:44

Ben de Vindovs için tasarladım. Düzeni eklenti olarak ekledim. Eklentiyi indirdikten sonra tıklayın, sıkıştırılmış dosyayı açın, dosyaya tıklayın; o kendisi kurulacaktır. Kurulduktan sonra dil çubuğundan "TürkçeQ-Custom" yazanı seçin. Düzen Q kılavye düzeninin tıpkısı. Yalnızca aşağıda yazacağım tamgaları ekledim:
ā  alt gr+a
Ā  alt gr+shift+a
ē  alt gr+e
Ē  alt gr+shift+e
ī  alt gr+ı
Ī  alt gr+shift+ı
ō  alt gr+o
Ō  alt gr+shift+o
ȫ  alt gr+ö
Ȫ  alt gr+shift+ö
ǖ  alt gr+p1
Ǖ  alt gr+shift+p
ñ  alt gr+n
Ñ  alt gr+shift+n
ŋ  alt gr+m
ĺ  alt gr+l
Ĺ  alt gr+L
ə  alt gr+z

1 = alt gr+ü yapınca tilde(~) ölü ırası çıktığı için ǖ tamgasını alt gr+p'ye almak zorunda kaldım.
  • 0

Ekler
T
(45.22 KiB) 425 kéz indirildi
Onur
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 3

İletigönderen Gökbey » 12 Haz 2009, 19:58

Truva Linuks kullanıcıları ise Oktay'ıñ yukarıda añlattığı işlemleri,
/etc/X11/xkb/symbols/ dizinindeki "tr" belgesiñi düzenleyerek yapabilirler.

Kendi anıkladığım düzeni ekte veriyorum. Vârolan ile değiştirmeniz yeterlidir.
Düzen kısa şöyle;

alt + n > ñ
alt + m > ń
alt + k > ə
alt + l > ä
alt + ı > ī
alt + o > ō
alt + i > î
alt + e > ē
alt + ö > ő
  • 0

Ekler
truva_dugmelik_duzeni.zip
(2.86 KiB) 371 kéz indirildi
Görsel
Göktürkçe Araştırmaları http://kokturukce.blogspot.com
Göktürkçe Günlüğüm http://gokbeyuluc.wordpress.com
Azəricə Dil Araşdırmaları http://dilcilik.blogspot.com
Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 370

İletigönderen Boraan » 04 Mar 2010, 20:46

Bence öncelikle F düğmelik kullamını yaygınlaştıracak bir çalışma yakmak gerekli...
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 65

Dön Bilimsel araştırmalar, kişisel çalışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'