Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

KYBD & YDY NEDİR? (HTML & CSS)

Dil üzerine yaptığıñız araştırmaları, kişisel çalışmaları içerir.

KYBD & YDY NEDİR? (HTML & CSS)

İletigönderen datadeveb » 16 Oca 2019, 12:40

Bu içerik daha iyi bir Türkçe'ye erişmek amacıyla yazılmıştır. Yazı konuya giriş tadında bir yazıdır. Bazı anlatımları yadırgayabilirsiniz ya da uygun bulabilirsiniz. Görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın.


KYBD (HTML) & YDY (CSS)

KYBD Katkın Yazı Biçimleme Dili demektir. KBYD İngilizce olarak “the Hyper Text Markup Language” sözcüklerinin baş harfleriyle adlandırılmıştır. HTML olarak kısaltılmıştır. YDY Yığmaşık Duysu Yığası demektir. YDY İngilizce olarak Cascading Style Sheets sözcüklerinin baş harfleriyle adlandırılmıştır. CSS olarak kısaltılmıştır. Bu iki öge ağ betleri yapmak için kullanılan çekirdek yapı taşlarıdır.

KYBD’nin görevi ağ betlerinin içeriğini yapılandırmaktır. YDY gibi diğer diller ise daha çok duysusunu, işlevselliğini ediklemek için kullanılır.

Katkın yazı ile ağ betlerini birbirine katık, birbirine bağlı kılan yani katıklayan, bağlayan yazılar söz edilir. Bunlara yalın olarak bakarak köprü, bağ, bağlantı diyebiliriz. Bağlar ağ betlerinin baştaş özelliklerinden biridir. Açıkağ internet adı yerine kullanıyorum. da bir içerik yüklenilip diğer kişilerin oluşturduğu ağ betleri arasında bağlantı kurduğunuzda Açık Alım Ağı’nın etkin bir katılımcısı oldunuz demektir. Açık Alım Ağı kısaca aaa olarak yazılırken İngilizce olarak World Wide Web sözcükleriyle anılır. Ağ betlerine bağlanırken yazılan www bu anlamdadır.

Biçimleme KYBD’nin ağ tarayıcılarında gösterilecek yazıları görselleri ile diğer içerikleri biçimleme görevine yönelik söylenir. KYBD kendine özgü biçimleme nesneleri barındırır. Bunlardan bazıları şunlardır: <head>, <body>, <a>, <p>, <div>, <span>, <header>, <footer>

Yığmaşık ile YDY’nin ağ betleri duysusunu tasarlarken buyrukların bir kural üzere yığıldığını söz eder. Yığmaşık tıpkı odunların üst üste aralarında uyumlu olarak dizilmesi gibidir. Ancak bu odunların birbirleri üzerinden su gibi aktığı düşünülür. Baskın olan hangisiyse onun sözü geçer demektir.

Duysu adı üzerinde ağ betlerinin duyularla algılanacak bütün kılığıdır. Betlere bakan kişiye bir görünüş kılığı, kullanım biçimi yansıtılır. Bu duysu ne kadar iyi ise betlerde gezinim o kadar kolay olur. Sıkıcılıktan uzaklaşır.

Yığa ile YDY’nin KYBD’ye etki edecek buyruk bütünleri söz konusu edilir. Bir genişliğin ne ölçüde olacağı bir yığanın ögesidir. Bu ögeler öbekleştirildiğinde yığa oluşur. Yığalar öbeğine de yığa denilir. Kimi yerlerde bütün yığa, büyük yığa, baş yığa gibi anıldığı görülebilir. Örnek bir yığa göstermek istersek: .yığa{display: flex; width: 100%;} yazabiliriz.

Özetlersek, aygıtların binbir türü için KYBD, bet yapısını oluşturmayı sağlar. YDY ise duysu düzenini sağlar. Duysu, duyularımızla algılanan bir tür bütün kılıktır. Ağ betlerinin görünüş, kullanış bütünlüğüne duysu diyebiliriz.
  • 5

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı
 
İleti: 2388
Katılım: 31 Tem 2018, 18:20
Değerleme: 976

Dön Bilimsel araştırmalar, kişisel çalışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Majestic-12 [Bot] ve 2 konuk

Reputation System ©'