Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Türkçede köklerin arasındaki bağlantılar

Dil üzerine yaptığıñız araştırmaları, kişisel çalışmaları içerir.

Türkçede köklerin arasındaki bağlantılar

İletigönderen datadeveb » 05 Ağu 2018, 19:36

Sözük, sözek... Ekine dikkat etmeden açıklama yapmaya çalışmışım. Dikkatiniz için sağ olun. Şu ekler konusuna ben bir daha bakayım. Sizin gibi yıllarca emek vermiş biri olmadığım için bocaladığım yerler oluyor. Sözcük üretmek gerçekten çok zor bir iş. İçine girdiğim dönemden beri bunu her an hissettiren şeylerle karşılaşıyorum.

Buyruk sözcüğünü bilişimin alanına dahil edebileceğimize inanıyorum. Bu konularla ilişikli olabilecek bir söz.

Buy, bey, boy, bıy, biy, bay, böy, büy... Bunların arasında bir ilişkili doku var. Günümüzde bu ilişki yitirilmiş gibi. Ben böyle seziyorum.

Örneğin ağabey sözcüğü. Bilişimde bunu ele aldığımda bilişim aygıtlarının üzerinde ağ kurup beylik yapan kişi olarak düşünesim geliyor. Doğru veya yanlış ama böyle seziyorum. Yukarıda verdiğim buy, bey... vs bunların arasında bir bağlantılı bir durum söz konusu olabilir. Bunlarla ilgili bir çalışma var mı?

Canlı yayın durumuna gelince çeşitli olanaklar biliyorum. Örnek bir olanağı sağlayan düzlem tinychat.
  • 0

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 221

Ynt: Buyruk: Kod, Kodlama, Program, Programlama

İletigönderen Oktay D. » 05 Ağu 2018, 20:02

datadeveb yazdı:Buy, bey, boy, bıy, biy, bay, böy, büy... Bunların arasında bir ilişkili doku var. Günümüzde bu ilişki yitirilmiş gibi. Ben böyle seziyorum.

Türkçe soñdan eklemeli bir dil olduğu için buy, bey, boy, biy gibi birbiriyle ilişki biçimler bulunmuyor. Öyle ilişkiler Hint-Avrupa dilleri, Arapça gibi Sami dilleri içinde olur.

buyruk ile bey sözcüklerindeki y sesi yalñızca Oğuz Türkçesine özgüdür. Tesadüfen ikisi y içerir, ancak kökende birinde y yoktur. buyruk sözcüğü Eski Türkçe *buyur- eyleminden geliyor. Oysa bey sözcüğü, Eski Türkçe beg sözcüğünden geliyor. İkisiniñ ortak tek noktası b ile başlamaları. b ile başlayan tüm sözcükleri aynı kökten sayamayacağımız için bunlar da aynı kökten oldukları düşünülemez doğal olarak.

Canlı yayın durumuna gelince çeşitli olanaklar biliyorum. Örnek bir olanağı sağlayan düzlem tinychat.

Engelimiz hangi program olacağı değil, daha çok, aramızdan biriniñ fedakarlık edip tartışmaya katılamamak pahasına canlı yayınıñ akışıyla ilgilenmesi gérektiği. Göñüllü biri çıkar da "ben uğraşırım, tartışmaya katılmasam da olur" dérse onu bilemem, ama o kadar yolu tartışmaya katkı verememek için geleniñ olacağını sanmıyorum :)
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4209

Ynt: Buyruk: Kod, Kodlama, Program, Programlama

İletigönderen datadeveb » 05 Ağu 2018, 20:47

Eskiden konuşulup konuşulmadığını bilmem ama değindiğim sezdiğim doku birbirinin dalı gibi bağlantılı. Eskide bulmak zorunda değilsiniz.

Şimdi bu sözcükleri daha da çoğaltayım.

Buy | Bul | Bun | ...
Büy | Bül | Bün | ...
Bay | Bal | Ban | ...
Bey | Bel | Ben | ...
Boy | Bol | Bon | ...
Böy | Böl | Bön | ...
Bıy | Bıl | Bın | ...
Biy | Bil | Bin | ...

Üzerinde çalışılsa uyarlanabilir anlam bütünlüğü çıkarılabilir. Devrik söz gibi, sondan eklemeli gibi ölçeklere bağlı kalmadan düşünüyorum bunları. Sayıların yapısına benzeyen bir dilimiz var. Arındırılmış olarak yeniden ele alan, gerekirse yep yeni anlamlarıyla yapılan denemeler var mı? Yoksa yapmak gerekiyor. Bu konuyu buralara kadar dallandırdık ya. İyiye çıkası. :)

Canlı yayın ortamına gelince özel iletiden yazışalım.
  • 0

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 221

Dön Bilimsel araştırmalar, kişisel çalışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk