Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

ÖZLEŞTİRME DENEMESİ (çav sunumu)

Dil üzerine yaptığıñız araştırmaları, kişisel çalışmaları içerir.

ÖZLEŞTİRME DENEMESİ (çav sunumu)

İletigönderen birtancazin » 24 Ağu 2017, 00:07

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin 5 Haziran'da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleriyle Körfez krizi patlak vermişti.

Doha'ya diplomatik ve lojistik ambargo uygulayan ülkeler, milyonlarca dolar değerinde yardım aktardığı bazı Afrika ülkelerini Katar karşıtı gruba çekmeyi başarmışt.

1)Örneklenen bu sanalağ yerliğinde yayınlanmış çavda: yad kökenli söz oranı bakımından__
Ad olarak. Yönetim, haziran, tüm, diplomatik, Birleşik, ilişki, körfez, kriz, patlak, lojistik, ambargo, ülke, milyon, değer, yardım, bazı, karşıt, grup olmak üzere 18 sözcük vardır, bu sözlerin 9'u türkçedir. Oran %50 türkçe

Özel ad olarak. Suudi arabistan, arap, emirlik, bahreyn, mısır, katar, doha, dolar, afrika olmak üzere 9 sözün tümü yad dildir, yalnızca emir sözüne eklenen_lik türkçe iken yurt/ülke adlarında kullanılan_stan sözü türkçede kullanılan ek olarak arabiyye sözüne karşılık olarak eklenmiştir. Özel adlar olduğu için sorun değildir.

Eylemler olarak:kesmek, vermek, uygulamak, aktarmak, çekmek, başarmak olmak üzere 6 sözdür ve hepsi türkçe kökenlidir ancak patlak vermek, ilişki kesmek gibi türkçe adlara gerçek anlamlarında olmayan yardımcı eylem olmuştur.

Ekler, bağlaçlar, ulaçlar, aytım ekleri vb. _stan, ve, bazı sözleri dışında türkçe baskındır.

İlgi çeken durum, adların içinde yad kökenlilerin oransal olarak yüksekliği, eylemlerin ve eklerin ise türkçe kökenlilerin yüksekliğidir.

Başka ilgi çeken durum anlatım güçlüğüdür, daha az yan anlamlı, daha çok gerçek anlamlı söz kullanılamadığı görülür. (patlak vermek gibi.)

Ayrıca körfez sözü özgüleşmiş durumda bahreyn, bae gibi ülkeleri genelleyen anlamda kullanılmıştır.

Örneklenen yazılı çavın özleştirilmesi:
Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin 5 Haziran'da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleriyle Körfez krizi patlak vermişti./SUUD ARAPELİ, BİRLEŞİK ARAP BEYLİKLERİ, BAHREYİN ULAYI MISIR YÖNETİMLERİ 5 BOZARAN'DA KATAR İLE BAĞITSAL İLİŞKİLERİNİ SONLANDIRINCA ARAP ÇAĞANAĞI GERGİNLİĞİ BAŞ GÖSTERMİŞTİ.

Doha'ya diplomatik ve lojistik ambargo uygulayan ülkeler, milyonlarca dolar değerinde yardım aktardığı bazı Afrika ülkelerini Katar karşıtı gruba çekmeyi başarmıştı. /DOHA'YA YASIM ULAYI EDİNİM ENGELLEMESİ UYGULAYAN ÜLKELER, BİNTÜMENLERCE DOLAR DEĞERİNDE KÖMEK AKTARDIĞI BİRTAKIM AFRİKA ÜLKELERİNİ KATAR'A KARŞIT OLAN ÖBEĞE ÇEKMEYİ BAŞARMIŞTI.

Diplomasi: ülkelerarası bağıtlaşma / ülkelerarası yasım/kandırganlık (kanmak:ikna olmak)
Bağıt:antlaşma, sözleşme
Yasım: temsil
Tümce deki aytıma göre ülkelerarası sözleşmelerin dodurulması, ikinci kullanımda ise ülkelerarasındaki temsil ve tanınma kurumlarının bağlayıcılığının engellenmesinden söz edilmekte.

Edinim : lojistik
Ürün vb edinme işi, geri hizmet. Lojistik
  • 0

birtancazin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 260

Dön Bilimsel araştırmalar, kişisel çalışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'