Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

[ÖZLEŞTİRME DÉÑEMESİ] Gökbilimin Altdalları

Dil üzerine yaptığıñız araştırmaları, kişisel çalışmaları içerir.

[ÖZLEŞTİRME DÉÑEMESİ] Gökbilimin Altdalları

İletigönderen birtancazin » 21 Ağu 2017, 00:24

Astronominin alt dalları nelerdir?
Astronomi her bilim ile ilgilidir. Astronomi verilerinin değerlendirilmesi sırasında matematik, fizik, kimya ve biyolojiden; gözlemevlerinin yerlerinin tespit edilmesi sırasında da coğrafya ve meteoroloji bilimlerinden yararlanılır
GÖKBİLİMİN ALTDALLARI NELERDİR
GÖKBİLİM VERİLERİ DEĞERLENDİRİLİRKEN SANBİLİM, ÖRKÜŞÜM, BİREŞİM, VE YİNTEMBİLİMDEN, GÖZLEMEVLERİNİN YERLERİ SAPTANIRKEN DE YERBETİM VE KALIK BİLİMLERİNDEN YARARLANILIR.


1. Astrofizik: Gök cisimlerinin fiziksel yapıları yanında gerek gök cisimleri ve gerek yıldızlar arası ortamdaki madde ve ışınım arasındaki etkileşimler ile ilgilenir.
GÖKSELÖRKÜŞÜM. GÖK NESNELERİNİN OLUŞUMLARIYLA BİRLİKTE UZAY ORTAMINDAKİ ÖZDEK VE IŞINIM ARASINDAKİ ETKİLEŞİMLERLE İLGİLENİR.

2. Astromatematik: Çekim kuvveti altındaki gök cisimlerinin yörüngelerinin hesaplanması, gözlemsel verilerin sayısal olarak değerlendirilmesini konu edinir.
GÖKSELSANBİLİM.ÇEKİM GÜCÜ ALTINDAKİ GÖK NESNELERİNİN YÖRÜNGELERİNİN SANANMASI, GÖZLEM VERİLERİNİN SAYISAL OLARAK DEĞERKENDİRİLMESİNİ KONU EDİNİR.

3. Astrokimya: Gök cisimlerinin ve yıldızlar arası ortamın kimyasal yapısı ile ilgilenir.
GÖKSELBİREŞİM GÖK NESNELERİNİN VE YILDIZLAR ARASI ORTAMIN BİREŞİM YAPISIYLA İLGİLENİR.

4. Astrobiyoloji: Evrenin herhangi bir yerindeki canlı yaşamın oluşumu ve gelişimi ile ilgilenir.
GÖKSELYİNTEMBİLİM. EVRENİN SEYİ YERİNDE OLABİLECEK DİRİLİĞİN OLUŞUMU VE GELİŞİMİYLE İLGİLENİR.

5. Arkeoastronomi: Eski çağlardaki astronomi hakkında fikir sahibi olabilmek için arkeolojik kalıntılar üzerinde yapılan çalışmaları kapsar.
ÖNRESELGÖKBİLİM. ESKİ ÇAĞLARDAKİ GÖKBİLİMLE İLGİLİ GÖRÜŞ EDİNEBİLMEK İÇİN KAZIBİLİM BULGULARI ÜZERİNDE YAPILAN ÇALIŞMALARI KAPSAR.

6. Astrojeoloji: Güneş sistemindeki gezegenlerin, gök taşlarının ve diğer cisimlerin yapıları, oluşum ve gelişimini konu edinir
GÖKSELYERBİLİM. GÜNEŞ İNAĞINDAKİ GEZEGENLERİN, GÖKTAŞLARININ VE ÖTEKİ NESNELERİN YAPISINI, OLUŞUMUNU VE GELİŞİMİNİ KONU EDİNİR.
  • 0

birtancazin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 770
Katılım: 19 May 2017, 00:37
Değerleme: 265

Dön Bilimsel araştırmalar, kişisel çalışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Google [Bot] ve 1 konuk

Reputation System ©'