Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

[ÖZLEŞTİRME DÉÑEMESİ] Evrim kuramına göre yalnık türleri

Dil üzerine yaptığıñız araştırmaları, kişisel çalışmaları içerir.

[ÖZLEŞTİRME DÉÑEMESİ] Evrim kuramına göre yalnık türleri

İletigönderen birtancazin » 20 Ağu 2017, 21:33

Binlerce hatta milyonlarca (DAHASI BİNTÜMENLERCE) canlı (YİNTEM) türünün bulunduğu gezegenimizde, dönem dönem bazı (KİMİ) insan (YALNIK) türleri de yaşadı. Geçtiğimiz hafta Neandertal insanlarının (.. YEDEĞİ ÖNTÜR YALNIKLARIN) 176 bin yıl önce yaptığı, tarihin, (VAROLUŞTAN BERİ) en eski insan (YALNIK) eliyle yapılmış yapısının bulunduğundan bahsetmiştik.(SÖZ ETMİŞTİK) Peki köklü bir geçmişi bulunan insanlık tarihinde) YALNIKLIK ÖYDEMİNDE) hangi insan (YALNIK) türleri vardı?

HOMO ERECTUS / DİKİLGEN YALNIKSI

Erectus, günümüzde cinsel temalı ("EŞEYSEL DENİM OLARAK) ‘erekte olmak, ereksiyon’ gibi anlamları bulunan ‘kalmak, dikilmek’ anlamına geliyor. Homo Habilis’lerden farkı (YILIK YALNIKSILARDAN AYRIMI) ise artık dört ayak üzerinde değil, iki ayak üzerinde durmaları. Yani (DEMELİ) ayaklarımızın üzerinde durabiliyorsak Homo Erectus (DİKİLGEN YAKNIKSI) türündeki insanlara bir teşekkür borcumuz var (YALNIKLARA BİR YÜKÜNÇ BİR BORCUMUZ VAR)

HOMO RUDOLFENSİS / BEÇİNCEL YALNIKSI

Soyu tükenmiş hominid (YALNIKSI) türlerinden olan Homo Rudolfensis’lerin (BEÇİNCEL YALNIKSILARIN) varlığı, antropolog, (YALNIKLIKBİLİMCİ) Richard Leakey ve zoolog (YILKIBİLİMCİ) Meave Leakey tarafından ('CE) 1972 yılında Kenya’nın Koobi Fora bölgesinde tespit edilmişti. (SAPTANMIŞTI) Valery Alekseyev ise bir kafatası (BAŞTUKÇASI) fosilinden (EPRİNİNDEN) yola çıkarak bu türü ayrı bir tür olarak tanımlamıştır.


HOMO ERGASTER / ÜRETKEN YALNIKSI

‘Çalışan İnsan’ anlamına gelen Homo Ergaster ile insan (YALNIK) türünün artık eli iş tutmaya başladı. Yani (ÖZETLE) önce dört ayak üzerinde duran sonra yalnızca iki ayağını kullanan insanlık, (YALNIKLIK) Homo Ergaster ile (ÜRETKEN YALNIKSIYLA) artık farklı aletler (DEĞİŞİK GEREÇLER) kullanmaya da başlamış oldu. Bütün bunlar 1.3 milyon (BİNTÜMEN ÜÇYÜZ BİN) yıl önce yaşanmış.

HOMO ANTECESSOR / YERLEŞİK YALNIKSI

Latincede yerleşen, keşfeden (BULURGAYAN) anlamına gelen Antecessor insan (YALNIK) türü, yerleşik hayata (YAŞAMA) geçmeye başladı. Daha önceden ellerini kullanmaya başlayan insanlık (YALNIKLIK) sonra bu aletlerle (GEREÇLERLE) mağaralardan (İNLERDEN) çıkarak barınaklar inşa etmeye (ÖRÜMEYE) ve burada yaşamaya başladı. (1 milyon yıl önce/BİNTÜMEN)

HOMO HEİDELBERG / AYTIR YALNIKSI


Heidelberg, Almanya’da bir şehir. (ALMANELDE BİR BALK) Bu insan (YALNIK) türüne Heidelbergensis denmesinin sebebi (DILAĞI) ise ilk fosillerinin (EPRİNLERİN) burada bulunmuş olması. Yavaş yavaş Avrupa’ya göç etmeye başlayan insanlar,(YALNIKLAR) artık aralarında anlaşabileceği basit (BAYAĞI) yapıda diller oluşturmaya başladılar. İlk konuşan insan (YALNIK), türü olarak Heidelbergensis’leri göstermemiz yanlış olmaz.

HOMO NEANDERTAL / KİŞİRGENLER

Neanderthal da Almanya’da bir vadinin ismi (ALMANELDE BİR KISILIN ADI) ve tıpkı (İSTİM) Heidelbergensis’ler (AYTIR YALNIKSILAR) gibi bu türün de ilk fosillerine (EPRİNLERİYLE) burada rastlanmış. (TUŞKURULMUŞ) Modern (GELİŞKİN) yapısının ilk başlangıcı olarak kabul edebileceğimiz (TAPLAYABİLECEĞİMİZ) Neanderthalensis’lerin (KİŞİRGENLERİN) DNA’sı (ÖZDİZGESİ) ile modern insanın DNA’sı, (ÇAĞCIL YALNIĞIN ÖZDİZGESİ) %99.5 oranında aynı (BENZER). Artık kendilerine ait bir dil (KENDİ DİLLERİNİ) oluşturarak ‘insan gibi’ (YALNIK GİBİ) anlaşmaya başlayan bu insan(YALNIK) türleri, ölülerini dahi gömmeye başlamışlar.

HOMO SAPİENS / GELİŞKİN YALNIK, ERGİN YALNIK, ÇINYALNIK

Sapiens, Latince’de akıllı, zeki (USLU, ÖĞREÇ) anlamına geliyor. Şu anki insan (ŞİMDİKİ YALNIK) türü olan Sapiens’ler,(ÇINYALNIKLAR) 100 bin yıl öncesinden günümüze kalan tek insan (YALNIK), türü, yani (KISACA) biziz.
  • 0

birtancazin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 770
Katılım: 19 May 2017, 00:37
Değerleme: 260

Ynt: Özleştirme denemesi_2_

İletigönderen Oktay D. » 20 Ağu 2017, 22:04

Bu yazınıñ başlığı nedir acaba, koñu başlığını ona göre değiştireyim ayraç içinde "özleştirme déñemesi" yazacağım.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici
 
İleti: 8036
Katılım: 28 Ağu 2007, 17:52
Konum: İstanbul
Değerleme: 4716

Ynt: Özleştirme denemesi_2_

İletigönderen birtancazin » 20 Ağu 2017, 22:13

Evrim kuramına göre yalnık türleri olabilir
  • 0

birtancazin
birtancazin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 770
Katılım: 19 May 2017, 00:37
Değerleme: 260


Dön Bilimsel araştırmalar, kişisel çalışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'