Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

[ÖZLEŞTİRME DÉÑEMESİ] Cenk Yaltırak'ın Deprem sunumu

Dil üzerine yaptığıñız araştırmaları, kişisel çalışmaları içerir.

[ÖZLEŞTİRME DÉÑEMESİ] Cenk Yaltırak'ın Deprem sunumu

İletigönderen birtancazin » 16 Ağu 2017, 01:24

Alıntılanan özgün yazı..

İstanbul’da yaşayanları endişelendiren/KAYGILANDIRAN deprem ihtimalinde/OLASILIĞIYLA İLGİLİ yeni açıklama korkuttu. Beklenen depremin sadece/YALNIZCA İstanbul’u değil Doğu Marmara’nın/DENİZLİ'NİN tamamını/TÜMÜNÜ etkileyeceği ve bölge nüfusunun/YERLEŞİK SAYISININ yüzde 10’unun hayatınıkaybedebileceği/DİRİMİNİ YİTİREBİELECEĞİ açıklandı. Bu ihtimali/OLASILIĞI dile getiren isim/KİŞİ ise/DE İTÜ Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cenk Yaltırak./İYİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ ATASAĞIN CENK YALTIRAK

Marmara Belediyeler Birliği’nin/DENİZLİ BÖLGESİ BAYINDIRLIKLAR BİRLİĞİNİN düzenlediği Akıllı Belediyecilik Zirvesi/USLAMSAL BAYINDIRLIKÇILIK ÜSTDÜZEY TOPLANTISI sona erdi. İki gün süren toplantılarda belediyelerin/BAYINDIRLIKLARIN yönetim alanına giren konularla ilgili teknolojinin/YORDAMBİLİMİN nasıl kullanıldığı ve bundan sonra ne şekilde/NASIL kullanılabileceği konuşuldu. Gündem konularından biri de afetlere hazırlık /
DOĞAL KIRANLARA ANIKLIK çalışmalarıydı. Konu afet/DOĞAL KIRAN olunca akla/USA ilk gelen de beklenen büyük İstanbul/SAVALICA depremiydi.
Ancak zirve/ÜSTDÜZEY TOPLANTI konuşmacılarından birinin yaptığı açıklamalar aslında/GERÇEKTE beklenen depremin sadece /YALNIZCA İstanbul’u / SAVALICA'YI değil Marmara Bölgesi’nin büyük kısmını/DENİZLİ BÖLGESİNİN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ etkileyeceği yönündeydi. Korkutucu/ÜRPEK olan kısmı/BÖLÜMÜ ise beklenen depremin Marmara’da/DENİZLİ'DE yaşayanların en az yüzde 10’unun ölmesine yol açabileceği tahminiydi./ KESTİRİMİYDİ.
Bu açıklamaları yapan isim/KİŞİ İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Cenk Yaltırak. / SAVALICA YORDAMBİLİM İLKEVOCAĞI YERBİLİM DENİKTİRMENLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ ATASAĞINI CENK YALTIRAK. Geçmişteki depremlerden itibaren/BAŞLAYARAK günümüze kadar/DEĞİN analiz yapan/DEĞERLENDİREN ve Marmara Denizi’ndeki fayları/ İÇEL DENİZİNDEKİ YARMANLARI sürekli inceleyen Yaltırak, son 1500 yılda 38 büyük depremin Marmara Denizi’ne/ İÇEL DENİZİNE kıyısı olan yerleşim yerlerini yıktığını anlattı.
Halkın/KÜNÜN bu konuda doğru bilgilenmesine ihtiyaç olduğunu /GEREKSİNİMİ OLDUĞUNU belirten Yaltırak, şu açıklamalarıyla dikkat çekti/ İLGİ ÇEKTİ. “Kitaplara/BETİKLERE geçecek, dünya tarihine/YERİNDİZ OLAYLARI ARASINA girecek bir deprem olacak ve hepimiz yaşayacağız. Kıyamet-i Suğra denilen deprem tekrar edecek/YİNELENECEK. 1509’da ne olduysa aynısı tekrar/İSTİMİ YİNE olacak. Benim yaptığım analizlere/ÇÖZÜMLEMELERE göre faylarda stres/YARMANLARDA GERİLİM var. Bu bir İstanbul/SAVALICA depremi değildir. Gelecek olan Doğu Marmara / DOĞU DENİZLİ depremidir. Gelecek deprem Kıyamet-i Suğra 2’dir. Deyim yerindeyse küçük kıyamettir/ ÇERTİMCİKDİR. Bu deprem nüfusun/BÖLGE YERLEŞİKLERİNİN yüzde 10’unun ölmesine yol açacak. Binaların,/KONUTLARIN, yapıların yüzde 30’unun yıkılacağı depremdir. Marmara/DENİZLİ dolayısıyla Türkiye ekonomisinin / TÜRKEL ÖRKÜNDEMİNİN tamamı risk altında/TÜMÜ DUYA ALTINDA. Benim söylediğim tahmin falan/KESTİRİM NEYİM değil. Anlattığım şey / DURUM bilimsel olan, yalın bir gerçektir. Onun için bütün belediyelerin acil/BAYINDIRLIKLARIN İVEDİ olarak bulundukları alanlarda hızla ivme ölçerler yerleştirmeli. Binaların tamamı/KONULARIN HEPSİNİN bu ivme ölçerlere göre yapılması gerekir. Bu yapılmazsa ne olur? Ben söyleyeyim. Osmanlı’nın büyümesinde 1354’deki deprem fırsat /YIRAK oluşturmuştur. Kötü şeyi / OLANI söylüyorum. Bu deprem başımıza gelecek ve bu sayfa / BET kapanacak. Bu başımıza gelecek şeyle /OLAYLA 1354’te açılan o sayfa/BET kapanır. Hiç birimiz de bunu önlemek için bir şey / NEN yapmıyoruz. Yapılan her şey sadece/SEYİ NEN YALNIZCA gösteriş. Bilime dayanmayan kurgular. Belediyeler/BAYINDIRLIKLAR bir an/İM önce aklını/USUNU başına alsınlar.”
Afetlere Hazırlık Yetersiz/DOĞAL KIRANLARA ANIKLANMA YETERSİZ
  • 0

birtancazin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 260

Ynt: Özleştirme denemesi

İletigönderen Oktay D. » 16 Ağu 2017, 02:00

Yazı nereden alıntı?
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4203

Ynt: Özleştirme denemesi

İletigönderen birtancazin » 16 Ağu 2017, 02:08

Cenk yaltırak'ın katıldığı 2016 yılında düzenlenmiş bir bilgi sunumuyla ilgili sanalağda aratıldığında birçok yerlikte bulunmakta. Çav olarak yayınlanmış.

Bir örnek.

http://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye/2 ... senaryosu/
  • 0

birtancazin
birtancazin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 260

Dön Bilimsel araştırmalar, kişisel çalışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'