Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Matematik için eñ uygun dil

Dil üzerine yaptığıñız araştırmaları, kişisel çalışmaları içerir.

Matematik için eñ uygun dil

İletigönderen Oktay D. » 04 Oca 2015, 22:21

Best language for math (İngilizce)

Başlığıñ "Aritmetik için eñ uygun dil" hatta "Sayma için eñ uygun dil" olması gerekirdi, çünkü çalışmada yalñızca saymadan söz ediyor, toplama çarpma bile söz konusu olsa yiñe aritmetik demeliydi. Matematikte örneğin kümeler var, mantık var, bunlar için de ayrı çalışmalar gerekir.

Hepimiziñ bildiği bir şeyiñ bilimsel araştırmada yabancılarca onanması olayıdır (Türkçe ile ilgili yérlerden birini çevrdim):

Yaşları üç ile dört buçuk arasında değişen Kanada/Ottawalı anadili İngilizce olan 59 çocuğu, İstanbullu 88 Türk çocukla karşılaştıran 2014'teki bir çalışmada İngilizceniñ olumsuz étkisi açıkça görülüyor. Çalışmada, Türk çocuklar, sayılar ve sayma konusunda Kanadalılara göre yönlendirmeye daha az gérek duymuş oldular. Ontoria/Ottawa'daki Carleton Üniversitesinde Bilişsel Bilim Enstitüsü başkanı olan Jo-Anne LeFevre'üñ yazarlarından biri olduğu çalışmaya göre Türk çocuklar, laboratuvardaki masa oyunu alıştırmalarından soñra sayma yétilerini daha çok geliştirdiler. Jo-Anne Hoca; kendi ana dillerinde saymayı öğrenen Türk öğrencileriñ, İngilizce öğrenen çocuklardan "daha hızlı yetkin hâle geldiğini" bélirtiyor.
  • 3

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici
 
İleti: 8138
Katılım: 28 Ağu 2007, 17:52
Konum: İstanbul
Değerleme: 4884

Dön Bilimsel araştırmalar, kişisel çalışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'