Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Arapçılarıñ geçersiz savları

Dil üzerine yaptığıñız araştırmaları, kişisel çalışmaları içerir.

Arapçılarıñ geçersiz savları

İletigönderen Temirbek » 27 Nis 2014, 23:08

Bildiğiñiz gibi ülkemizde İslam bir tür ideolojiye dönüştürülmüş ve adlarına rahatlıkla Arapçılar diyebileceğimiz bir kitle oluşmuştur. Bu Arapçı kitleniñ pek çok konuda safsata diyebileceğimiz iddiaları vardır, bunlardan eñ bilineni ve yaygını Allah adınıñ İslam ile ilgili olduğu yalanıdır. Oysa Allah adı İslam'la değil Arapçayla yani dil ile ilgilidir. Ayrıca Arapça ile aynı dil ailesine mensup olan dillerde de Tañrı añlamına gelen sözcükler beñzerdir; Aramca Elâha, Süryanice Alâhâ, İbranca Eloh/Elohim.

Öte yandan tüm Araplar Müslüman değildir, Ortodoks Hristiyan olan Araplar vardır ve onlar da anadilleri Arapça olduğu için doğal olarak Tañrı'ya kendi dillerinde Allah derler. Yalñızca Allah adını değil, Arapçılarıñ kendi tekellerine almaya çalıştıkları Rab, Sâlih, Rahmet, Rahim, Hamd gibi Arapça sözcükleri de doğal olarak kullanırlar. Bu ve beñzeri sözcükleriñ geçtiği kimi Arapça Hristiyan ilâhilerini sizlerle paylaşmak isterim

احمدوا الرب /İhmed'ul Rab/


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8-EfW7gYzns[/youtube]

معنا هو الله /Mea'na Hu Allah/


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ooiAlslpZc8[/youtube]

İki örnek yeterlidir sanırım. Arapçılara şu soruyu sormak gerekir; "Tañrı diyen Müslüman mı yoksa Allah diyen Hristiyan mı Cennet'e gidecektir?" :) Yoksa ikisi de Cehennem'i mi boylayacaktır? Hristiyan Araplar hiç değilse Cennet Dili(!) konuştukları için Araplık kontenjanından (kavm-i necîb) dolayı yırtabilirler mi meselâ? Türklere anadillerini yasaklamaya kalkıp Tañrı adınıñ kullanılmasını engellemeye çalıştığıñız gibi, olmadı Hristiyan Araplara da anadillerini yasaklamayı deñeyerek Allah demelerine engel olmaya çalışabilirsiñiz belki... Alâhâ yoluñuzu açık etsin...
 • 0

Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı
 
İleti: 1611
Katılım: 11 Eki 2007, 21:44
Değerleme: 1132

Ynt: Arapçılarıñ geçersiz savları

İletigönderen Bi50likdaha » 28 Nis 2014, 01:46

Çok güzel bir noktaya değinmişsin , anlaşılması o kadar basit ama anlamamakta o denli diretilen bir konu.

Arap hıristiyan sayısı da azımsanacak değil ve oldukça eskiler , hıristiyanlığın doğduğu bölgede kalan hıristiyanlardan ilk hıristiyanlardan.
 • 0

En soñ Bi50likdaha tarafından 28 Nis 2014, 01:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı
 
İleti: 1845
Katılım: 27 May 2013, 19:31
Konum: Ankara
Değerleme: 417

Ynt: Arapçılarıñ geçersiz savları

İletigönderen PAÜlü » 28 Nis 2014, 15:12

Dönüp dolaşıp Allah adı yerine başka isimler kullanalım demekteki amaç nedir?  Türkiye'de zaten özel ad olan Allah da, kavramı ifade etmek üzere kullanılan Tanrı kelimesi de kullanılmakta. Arapçada özel ad olan Allah da, kavramı ifade etmek üzere kullanılan ilah da kullanıldığı gibi. Kim kime yasak koymuş sen ne saçmalıyorsun?
 • 1

PAÜlü
Göñüllü
Göñüllü
 
İleti: 150
Katılım: 02 Eki 2013, 09:35
Değerleme: 29

Ynt: Arapçılarıñ geçersiz savları

İletigönderen QONAQ » 28 Nis 2014, 18:34

Allah adından narahat olan var?
 • 0

QONAQ
Göñüllü
Göñüllü
 
İleti: 109
Katılım: 04 Eyl 2008, 16:28
Değerleme: 12

Ynt: Arapçılarıñ geçersiz savları

İletigönderen uydurmatik » 28 Nis 2014, 19:28

Uydudan hristiyanlık propagandası yapmaya yönelik yayınlar yapan kanallarda Arapça, Türkiye Türkçesi ve Azerbaycan Türkçesi yayınlarda Allah adının kullanıldığını görebiliyoruz. Belki de Müslüman toplumları böyle daha fazla etkileyebileceklerini düşündükleri içindir. İnternette bazen Müslümanlarla hristiyanlar arasındaki tartışmalarda bir Müslüman "we believe in same God" dese karşısındaki hristiyan "we don't believe in your Allah" veya "we belive in Jesus" diyebiliyor. Yahut bir Müslüman Hz. İsa'nın Allah'ın kulu ve elçisi olduğunu söylese karşısındaki hristiyan "Jesus is God" diyebiliyor.

Bir diğer konu tanrı kelimesinin kullanımını kim yasaklamış? Asıl sizin Allah ismini kullananlara karşı alaycı bir tavrınız var gibi görünüyor. Allah demenin Arapçacılıkla ne ilgisi var? Bir vatandaş oğlunun ismini Berke, Omurtak, Ögeday vs. koymayıp Hasan, Hüseyin, Burak gibi bir isim koysa ona da Arapçacı mı diyeceksiniz?

Ayrıca Türkler Arapça ve Farsça kelimeleri çoğunlukla kendi istekleri ile almıştır. Azerbaycan'da, Orta Asya'da ve diğer yerlerdeki Türklerin emperyalist Rusların baskısıyla Rusça kelimeleri alması veya bizde başka emperyalist devletlerin (İngiltere, ABD) yoğun etkisiyle İngilizce kelimelerin alınması farklı bir durumdur.  Halkın dilindeki Arapça ve Farsça kelimelere karşı çıkmak, kullananları Arapçacı veya başka bir adla yaftalamak, onları tenkit etmek, aşağılamaya veya alaya almaya çalışmak yanlıştır. Esas eleştirilebilecek ve karşı çıkılabilecek olanlar "bye bye, darling, oh yeah" gibi kelimeleri veya "oyunda level kasıyoruz, bir sürü item topladım" gibi konuşan kimselerdir.
 • 0

uydurmatik
Göñüllü
Göñüllü
 
İleti: 158
Katılım: 31 Ara 2013, 19:38
Değerleme: 6

Ynt: Arapçılarıñ geçersiz savları

İletigönderen Bi50likdaha » 28 Nis 2014, 20:27

Allah kullanılıyor çünkü Allah ayrıcalıklı bir ad  Arapça olduğundan dolayı. Müslüman toplulukları etkilemek açısından değil ortak görülen yaradan adı olarak düşündüklerinden dolayı Allah diyorlar.
Bir hıristiyan ile Müslüman tartışsa aynı Yaradana inanıyoruz demezler genel olarak , eğer dinler arasında en ufak fikri olan biri ise o kişi ayrıca  ülkesine , yerine göre değişr "deu  , christ , jesua , jesus , god , gott" olarak kullanır , Allah'a inanmıyorlar çünkü Allah Arapların , Eloim İbranilerin , Hüda Farsların olduğu gibi.
Jesus is God demesi de gayet normal ve mantıklı , bakire olan bir kadın Yaradandan hamile kalıyorsa o doğana Yaradanın oğlu demekte bir mantıksızlık yoktur bence , inansam ben de böyle derdim.

Tanrı kelimesinin kullanımı yasaklı değil ayıplı , kaç kez Tanrı dedim diye azar , laf işittim bilmiyorum. İslamiyette Tanrı yoktur Allah vardır , Müslümanda Tanrı inancı olmaz , Allah , Tanrı'nın belasını versin , Tanrı gavurlarındır (yabancı film dizi izlemiş kofbaş yorumu).

Örneğin şu verdiğiniz tavır bile Temirbek'i doğruluyor , sanki Allah sözcüğüne bir şey denmiş gibi alınganca bir tavır sergileyip olmayan bir neni savunmuşsunuz , açıkçası bunun günümüz değerlendirmesi "müslüman alınganlığıdır"

Burada bizim kendi halkımızın da cahilliği , bilmezliği de mevcut , Arapça olan her şey kutsaldır , iyidir güzeldir anlayışıyla yapıldığı için kimi sıkıntılar mevcut.
Omurtak ve Ögeday ne ? Şimdi ben de çocuğuna "hacer , sevda , esma , aleyna , irem , nisa , elif , burak)havyan adı) ,düldül koymamış iyi ki kimse , eda , ecrin , kezban , sanem ,bade" gibi adlar koyanlara ne demeli ?

Yazmışsın bak emperyalist devletlerin sözcükleri giriyor ,  level kasmak level = seviye , seviye kasmak.
Zamanenin emperyalist devleti de Araplardı onlardan geldi işte kelimeler.
Şimdi nite İngiltere , Amerika örnek , odak , özenek idiyse oğrunda da Farseli , Arabeli öyle idi.
 • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı
 
İleti: 1845
Katılım: 27 May 2013, 19:31
Konum: Ankara
Değerleme: 417

Ynt: Arapçılarıñ geçersiz savları

İletigönderen uydurmatik » 28 Nis 2014, 20:48

Saydığınız god, gott, hüda, elohim kelimeler Arapça ilah kelimesi ile karşılaştırılabilecek kelimelerdir. Allah ise özel isimdir. Allah'ı kastederek tanrı denildiği oluyor fakat Allah'tan başka tanrı yoktur ifadesini Tanrıdan başka tanrı yoktur biçiminde söyleseniz bunu Allah'a inanmayıp başka bir varlığa ya da olmayan bir şeye tanrı diye inanan insanların da söyleme olasılığı olduğundan ifade açık olmuyor.

Ayrıca Müslüman alınganlığı ne demek? Ben Allah'ın adını Allah olarak anmak istiyorsam bana kim karışabilir? Bir de siz öz Türkçecisiniz ya da başka bir şeycisiniz diye Arapçacı olanlarla dalga geçebileceğiniz anlamına mı geliyor? Hatta Temirbek takma adıyla yazan şahsın yazdığı cümlelerde adeta inanca da saygısızlık söz konusu.
 • 1

uydurmatik
Göñüllü
Göñüllü
 
İleti: 158
Katılım: 31 Ara 2013, 19:38
Değerleme: 6

Ynt: Arapçılarıñ geçersiz savları

İletigönderen QONAQ » 28 Nis 2014, 21:00

Bu forumda bəzilərinin yazdıqlarını oxuyanda iyrənirəm. Bunlar "öz türkcəci"liyi sapqınlıq dərəcəsinə çatdırıb.
 • 6

QONAQ
Göñüllü
Göñüllü
 
İleti: 109
Katılım: 04 Eyl 2008, 16:28
Değerleme: 12

Ynt: Arapçılarıñ geçersiz savları

İletigönderen Bi50likdaha » 28 Nis 2014, 21:30

uydurmatik yazdı:god, gott, hüda, elohim kelimeler Arapça ilah kelimesi ile karşılaştırılabilecek kelimelerdir. Allah ise özel isimdir.


Lütfen bunu git bir Alman'a İngiliz'e Fransız'a de. Türkiye'deki bir nevi alışkanlık belki onlar yanıtlarlar.
Kimse Allah demeyin demiyor burada zaten , Tanrı'yı da denkçe kullanabilelim diyor.
 • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı
 
İleti: 1845
Katılım: 27 May 2013, 19:31
Konum: Ankara
Değerleme: 417

Ynt: Arapçılarıñ geçersiz savları

İletigönderen uydurmatik » 28 Nis 2014, 22:14

Tanrı kelimesini Allah'ı kastederek kullananlar hapse mi atılıyor, sürgün mü ediliyor, idam mı ediliyor? Siz neyin tartışmasını yapıyorsunuz?
 • 0

uydurmatik
Göñüllü
Göñüllü
 
İleti: 158
Katılım: 31 Ara 2013, 19:38
Değerleme: 6

Ynt: Arapçılarıñ geçersiz savları

İletigönderen Kuşhan » 28 Nis 2014, 22:24

"Alien" ile "Predator" filmleri önceden "Yaratık" ile "Av" olarak çevrilirdi. Son filmlerinde ise çevrilmeden kullanılıyor. "Allah" ile "Tanrı" da işte böyle, adamlar bildiğin "Uzaylı" ve "Yırtıcı" diyor karakterlerine, bizimkiler çıkıp öyle diyemezsin onlar özel ad diyor.
 • 0

Üyelik görseli
Kuşhan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 492
Katılım: 09 Ağu 2010, 19:45
Değerleme: 19

Ynt: Arapçılarıñ geçersiz savları

İletigönderen Bi50likdaha » 28 Nis 2014, 22:28

uydurmatik yazdı:Tanrı kelimesini Allah'ı kastederek kullananlar hapse mi atılıyor, sürgün mü ediliyor, idam mı ediliyor? Siz neyin tartışmasını yapıyorsunuz?

Hapis , sürgün , idam olayını nereden çıkardın ki ? Bir kaç kez sövgü yediğim olmuştu ama bak.
 • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı
 
İleti: 1845
Katılım: 27 May 2013, 19:31
Konum: Ankara
Değerleme: 417

Ynt: Arapçılarıñ geçersiz savları

İletigönderen D. Can Aktan » 29 Nis 2014, 03:21

Allah yerine Tanrı diyorum diye Hristiyan dediler, Yahudi dediler, kafir dediler, bilmemne çocuğu dediler. Tanrı yerine Allah diyen kimseye bu lafların hiçbirini demedim. Ayrıca Allah yerine Tanrı demeyin diyenleri Allah yerine Xwedê demeyin derken görmedim.
 • 0

Üyelik görseli
D. Can Aktan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 479
Katılım: 16 Ara 2008, 20:30
Konum: Ankara
Değerleme: 21

Ynt: Arapçılarıñ geçersiz savları

İletigönderen PAÜlü » 29 Nis 2014, 09:56

Allah özel isimdir. Tanrı diyerek Allah'ı kastetmek ayrı, Allah Arapçadır diye daima Tanrı demek ayrı şeydir. Eski şiirlerde Hüda, İlah, Tanrı ve Allah birlikte geçebiliyordu. Orada Hüda, İlah ve Tanrı kelimeleriyle Allah'ın kastedildiği açık oluyor. Ama birileri adeta Allah Arapçadır bu ismi lugatlerden silelim gibi yaklaşım içindeler. Ayrıca bir zamanlar Türkçe ezan dayatılmış, Türk ceza kanunun 520. maddesine bir fıkra-ı mahsusa ilave edilerek Arapça ezan ve kamet okuyanlar hakkında yedi günden üç aya kadar hapisle birlikte 25 liradan 200 liraya kadar para cezası vazedilmiş. Siz hiç Osmanlı zamanında Tanrı kelimesini kullananlara ceza verildiğine dair bir şeye rastladınız mı?
 • 0

PAÜlü
Göñüllü
Göñüllü
 
İleti: 150
Katılım: 02 Eki 2013, 09:35
Değerleme: 29

Ynt: Arapçılarıñ geçersiz savları

İletigönderen Bi50likdaha » 29 Nis 2014, 14:12

Ama birileri adeta Allah Arapçadır bu ismi lugatlerden silelim gibi yaklaşım içindeler

Müslüman alınganlığı dediğim bu başlıkta kimse böyle bir şey değil demesi kast etmemesine rağmen bunu çıkartabiliyorsunuz , dinimize dokunuyorlar dinimizi yaşayamıyoruz inanç özgürlüğü yok diye.

Dil devrimi düşüncesi gibi ezanın Türkçeleştirilmesi de Osmanlı döneminde düşünülmüş bir olaydır masada otururken bir anda uslarda beliren bir fikir değil , laikliğin temeli olarak geçmekteydi. Ezanı Arapça okutacağız diyerek iktidara gelenleri de biliyoruz :)

Siz hiç Osmanlı zamanında Tanrı kelimesini kullananlara ceza verildiğine dair bir şeye rastladınız mı?
Bu da ayrı bir saçmaca bir soru , rastladınız mı demişsiniz , sen hepsini araştırdın da olmadığına emin misin ? "Enel hak" dedi diye derisi yüzülen kişilerin olduğu dönemler de olmaması pek zor ama neyse.
 • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı
 
İleti: 1845
Katılım: 27 May 2013, 19:31
Konum: Ankara
Değerleme: 417

Soñraki

Dön Bilimsel araştırmalar, kişisel çalışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'